Ջոզեֆ Բայդեն. Ադրբեջանն օգնում է բավարարել անվտանգ էներգամատակարարման պահանջարկը
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը տարածել է Ադրբեջանի ղեկավարի մամուլի ծառայությունը։
Նամակում ասված է. «Հարգելի պարոն նախագահ, Ձեզ և Ադրբեջանի ժողովրդին եմ փոխանցում լավագույն մաղթանքներս Բաքվում Կասպյան նավթի և գազի միջազգային ցուցահանդեսի անցկացման կապակցությամբ։ Ավելի քան 30 տարվա ընթացքում Ադրբեջանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները ամուր գործընկերություն են հաստատել մի շարք ոլորտներում՝ անդրազգային սպառնալիքների դեմ պայքարից մինչև ներառական տնտեսական զարգացում:
Այս միջոցառումն ընդգծում է մեր երկրների հանձնառությունը անվտանգ և մաքուր էներգետիկ ապագային: Ադրբեջանը կարևոր դեր է խաղում այդ ջանքերի իրականացման գործում։ Ադրբեջանը նպաստում է անվտանգ էներգամատակարարման պահանջարկի բավարարմանը և սա ներառում է Միջին միջանցքի, Հարավային գազային միջանցքի զարգացումը, էներգետիկ դիվերսիֆիկացիայի ուժեղացմանը: Ինձ ուրախացնում են գլոբալ նպատակներին հասնելու Ադրբեջանի ջանքերը, ինչպիսիք են վերականգնվող էներգիայի զարգացման և էներգաարդյունավետության բարձրացման նախաձեռնությունները:
Միացյալ Նահանգները կկանգնի ձեր կողքին այս քայլերի, ինչպես նաև օրենքի գերակայության ամրապնդման և ադրբեջանական ժողովրդի հնարավորությունների ընդլայնմանն ուղղված բարեփոխումների ընթացքում:
Դրա հետ մեկտեղ մենք կշարունակենք աջակցել արդար և կայուն խաղաղությանը, որը կնպաստի Հարավային Կովկասի բարգավաճմանը»:

ХРОНИКА  31 Мая 2023 - 12:03
Президент США Джозеф Байден направил письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Как сообщает Caliber.Az, информацию об этом распространила пресс-служба главы АР.
В письме говорится: «Уважаемый господин Президент. Передаю Вам и азербайджанскому народу свои наилучшие пожелания по случаю проведения в Баку Международной каспийской нефтегазовой выставки. За более чем 30-летний период Азербайджан и Соединенные Штаты Америки наладили прочное партнерство в ряде сфер - от борьбы с транснациональными угрозами до инклюзивного экономического развития.
Это мероприятие подчеркивает приверженность наших стран будущему, связанному с безопасной и чистой энергией. Азербайджан играет важную роль в реализации этих усилий. Азербайджан содействует удовлетворению спроса на безопасное энергоснабжение – это включает в себя развитие Среднего коридора, Южного газового коридора, и усиление энергетической диверсификации. Меня радуют усилия Азербайджана по достижению глобальных целей, таких как инициативы по развитию возобновляемой энергии и усилению энергоэффективности.
США будут рядом с вами в период принятия этих мер, а также проведения реформ, направленных на укрепление верховенства закона и расширение возможностей для азербайджанского народа.
Наряду с этим, мы продолжим поддерживать справедливый и устойчивый мир, который будет способствовать процветанию на Южном Кавказе».