02 Հունիսի 2023 10:18
Հունիսի 1-ին Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպումը։
Ըստ AZERTAC-ի՝ հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Ուկրաինայի երկկողմ հարաբերությունների, 2022 թվականի հունվարին նախագահ Իլհամ Ալիևի Ուկրաինա կատարած այցի և դրա ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումների շուրջ։ Գոհունակություն է արտահայտվել Ադրբեջանի և Ուկրաինայի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ նշանակվել է Ուկրաինայում Ադրբեջանի Հանրապետության նոր դեսպան, ով շուտով կսկսի աշխատանքը։
Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանի կողմից Ուկրաինային ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության, ուկրաինացի երեխաների խնամքի և Ադրբեջան նրանց ուղևորությունների կազմակերպման համար և բարձր է գնահատել դա։
Զրույցի ընթացքում գոհունակությամբ ընդգծվել է, որ Ադրբեջանն ու Ուկրաինան միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում աջակցում են միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը։

Азербайджан и Украина поддерживают территориальную целостность друг друга
1 июня в столице Молдовы Кишинэу состоялась встреча Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с Президентом Украины Володимиром Зеленским.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на встрече был проведен обмен мнениями о двусторонних связях между Азербайджаном и Украиной, отмечены визит Президента Ильхама Алиева в Украину в январе 2022 года и проведенные в ходе него обсуждения. Было выражено удовлетворение развитием двусторонних связей между Азербайджаном и Украиной.
Президент Ильхам Алиев сообщил, что назначен новый посол Азербайджанской Республики в Украине, который в скором времени приступит к работе.
Президент Володимир Зеленский выразил признательность за гуманитарную помощь Азербайджана Украине, заботу об украинских детях и организацию их поездок в Азербайджан и высоко оценил это.
В ходе беседы с удовлетворением было подчеркнуто, что Азербайджан и Украина поддерживают территориальную целостность и суверенитет друг друга в рамках международных организаций.
21:45