«Caliber.Az-ը մեզ համեմատում է վայրի կատուների հետ»
Անցյալ շաբաթ Խանքենդիում անօրինական ռեժիմի ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Արայիկ Հարությունյանին կից անջատողական «հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահ» Տիգրան Պետրոսյանը հանդիպել են ռուս խաղաղապահների հրամանատար գեներալ Լենցովի հետ։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ ղարաբաղցի «ակտիվիստ» Արթուր Օսիպյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պատմել է այս հանդիպման մանրամասները։
«Մենք կխոսենք Լենցովի հետ հանդիպման մասին։ Բանակցություններն ու հանդիպումը տևել է երկուսուկես ժամ։ Եթե այն չընդհատվեր, կարող էր ավելի երկար տևել։ Բնականաբար, ռուս խաղաղապահներին հաճելի հարցեր տալու համար չէինք գնացել: Մեր պահանջն էր, որ ռուս խաղաղապահները կատարեն իրենց պարտավորությունները, և մենք պատրաստ ենք նրանց ցուցաբերել ցանկացած աջակցություն, հակառակ դեպքում ռուս խաղաղապահները պետք է ընդունեն, որ ի վիճակի չեն կատարել իրենց պարտավորությունները։ Կարճ ասած՝, հարցի էությունը սա էր: «Շրջափակման» մասին նրանց պատասխանն այն էր, որ հարցը ներկայացվել է ՌԴ նախագահի ուշադրությանը։ Այնտեղ ընդունված որոշման հիման վրա այստեղ աշխատանքներ կիրականացվեն։
Քանի որ հանդիպումը տևել է երկուսուկես ժամ և աղմուկ է բարձրացել, ուզում եմ որոշակի հայտարարություններ անել, որ մենք նույնպես լուրջ ակնկալիքներ չենք ունեցել այս բանակցություններից։ Այսինքն՝ չէինք կարծում, որ Լենցովի հետ կխոսենք, ու անմիջապես ճանապարհները կբացվեն, կամ Լենցովը դուրս կգա ու կասի, որ ռուս խաղաղապահներն ի վիճակի չեն դա անել։ Փաստն այն է, որ պահանջն առաջ է քաշվել։ Այսինքն՝ «շարժումն» առաջ է քաշել իր պահանջը։ Նախ նրանց ասացին, որ ռուս խաղաղապահների օգնությամբ դրոշ է տեղադրվել «Հայաստանի տարածքում»։ Այսինքն՝ ռուս խաղաղապահներն ապահովում են ադրբեջանցի զինվորների անվտանգությունը, որպեսզի ադրբեջանցիները կամրջի վրա բարձրացնեն իրենց դրոշը։
Ինչ վերաբերում է հակառուսական տրամադրություններին, ապա նույնիսկ ռուսներն էլ են հասկանում, որ մենք իրենց մեծ հարգանքով ենք վերաբերվում։ Բայց այո, իհարկե, մենք ունենք կոնկրետ հարցեր, կան դժգոհություններ, պահանջներ ՌԴ ղեկավարությունից: Մենք դա չթաքցրեցինք։ Լենցովը նույնիսկ հարցրեց, թե ինչու չեք դիմում Հայաստանի ղեկավարությանը։ Մենք ասացինք, որ Ռուսաստանն իրեն հռչակել է որպես տարածաշրջանում խաղաղության միակ երաշխավոր։ Ուստի մենք եկանք անվտանգության երաշխավորի մոտ և առաջ քաշեցինք մեր պահանջը։ Սա չի նշանակում, որ «շարժումը» Հայաստանի իշխանություններին ասելիք չունի։
Երբ [խաղաղապահները] փորձում էին մեզ մեղադրել ամեն ինչում, մենք ասացինք, որ դա այդպես չէ, մենք 30 տարի ծառայել ենք Ռուսաստանին։ Հայաստանը Ռուսաստանին է վստահել իր բոլոր ռեսուրսները՝ երկաթուղուց մինչև հանքավայրեր։
Ադրբեջանը ԶԼՄ-ների և սոցիալական ցանցերի միջոցով հստակ հայտարարել է իր նպատակների մասին, իսկ Caliber.Az-ը մեզ համեմատում է վայրի կատուների հետ։ Հայտարարություններ են անում, թե ինչպես են փորձում մեզնից տնային կատուներ սարքել»,- ասել է վայ ակտիվիստը:
Այստեղ տեղին է ընթերցողներին հիշեցնել մեր յութուբյան ալիքի հենց այն տեսանյութի մասին, որը նման գրգռվածություն է առաջացրել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի հայերի մոտ։

«Caliber.Az сравнивает нас с дикими котами»
На прошлой неделе представители незаконного режима в Ханкенди, в том числе «председатель» сепаратистского «антикризисного совета» при Араике Арутюняне Тигран Петросян, встретились с командующим российскими миротворцами генералом Ленцовым.
Как сообщает Caliber.Az, карабахский «активист» Артур Осипян на своей странице в Facebook рассказал подробности этой встречи.
«Речь пойдет о встрече с Ленцовым. Переговоры и встреча длились два с половиной часа. Если бы не прервали, могли бы продлиться дольше. Естественно, мы пошли задать российским миротворцам не какой-то приятный вопрос. Наше требование заключалось в том, что российские миротворцы должны выполнить свои обязательства, и мы готовы оказать им любую поддержку, в противном случае российские миротворцы должны признать, что не способны выполнить взятые на себя обязательства. Если коротко, то суть вопроса заключалась в этом. Их ответ по поводу «блокады» заключался в том, что вопрос доведен до сведения президента РФ. На основании вынесенного там решения здесь будет проведена работа.
Поскольку встреча длилась два с половиной часа и навела шума, я хочу сделать определенные заявления о том, что у нас тоже не было серьезных ожиданий от этих переговоров. То есть мы не думали, что поговорим с Ленцовым и дороги сразу откроются, или Ленцов выйдет и заявит, что российские миротворцы не способны выполнить это. Дело в том, что требование было выдвинуто. То есть «движение» выдвинуло свое требование. Сначала им сообщили, что с помощью российских миротворцев «на территории Армении» был установлен флаг. То есть российские миротворцы обеспечивают безопасность азербайджанских солдат, чтобы азербайджанцы подняли свой флаг на мосту.
Что касается антироссийских настроений, то даже самим русским понятно, что мы относимся к ним с большим уважением. Но да, конечно, у нас есть конкретные вопросы, есть недовольства, требования к российскому руководству. Мы и не скрывали этого. Ленцов даже спросил, почему вы не обращаетесь к руководству Армении. Мы сказали, что Россия заявила о себе как о единственном гаранте мира в регионе. Поэтому мы пришли к гаранту безопасности и выдвинули свое требование. Это не означает, что «движению» нечего сказать властям Армении.
Когда [миротворцы] нас пытались во всем обвинить, мы сказали, что дело не в этом, мы 30 лет служили России. Армения вверила России все свои ресурсы, от железных дорог до месторождений.
Азербайджан конкретно заявил о своих целях посредством СМИ и соцсетей, а Caliber.Az сравнивает нас с дикими котами. Они делают заявления о том, как пытаются сделать из нас домашних кошек», - заявил горе-активист.
Здесь уместно напомнить читателям о том самом видео нашего YouTube-канала, которое вызвало такое сильное возбуждение среди армян Карабахского региона Азербайджана.