Հայկական ապստամբություն՝ անիմաստ ու ծիծաղելի
Ռուսական ապստամբությունը, ըստ Պուշկինի՝ անիմաստ է և անողոք։ Իսկ հայկականը, ինչպես վկայում է պրակտիկան՝ անիմաստ է և անեկդոտային: Հատկապես նման դեպքերում է ընդունված ասել, որ գժանոցում բաց դռների օր է։ Ընդ որում խոսքը միայն այսօրվա մասին չէ: Եկեք իրադարձությունները մի քանի տարի հետ շրջենք և կհամոզվենք, որ այս արտահայտությունը Հայաստանի համար արդիական է բոլոր ժամանակներում։
Հիշեք, թե մեր հարևանների մոտ որքան ամբարտավություն ու ինքնասիրություն է եղել, երբ այնտեղ տեղի ունեցավ «խորովածային հեղափոխություն»։ Յուրաքանչյուր հարթուկից հնչում էր «համաշխարհային պատմության մեջ մինչև հիմա աննախադեպ պետական հեղաշրջման» մասին արտահայտություն։ Ուղղակի ինչ-որ կերպ անհարմար ես զգում նրանց համար, ովքեր հեռավոր 1789 թվականին կատարեցին Ֆրանսիական Մեծ հեղափոխությունը, գրավեցին Բաստիլը, հռչակեցին Առաջին ֆրանսիական հանրապետությունը: Նրանք չէ-որ այդ ժամանակ հռչակել են՝ «Ազատություն, Հավասարություն, Եղբայրություն»։ Ստացվում է, որ կարգախոսները սխալ են եղել։ Պետք էր նայել ապագային և տեսնել, թե ինչպես են Հայաստանի քաղաքներում մարդկանց ամբոխները շրջում բեյսբոլի գլխարկով և խունացած շապիկով մորուքավոր տղամարդու գլխավորությամբ, ով բարձրախոսով գոռգոռում էր՝ «Դուխո՜վ»։ Գոռգոռողի անունը Նիկոլ Փաշինյան էր։ Եվ նա արդյունքում հասավ իր նպատակին՝ զավթեց իշխանությունը ՀՀ-ում։
Իսկ ի՞նչ ենք մենք հիմա տեսնում: Հիմա հենց նախկին գոռգոռողին են անողոք հայոյում, նրան մեղադրելով բոլոր մահացու մեղքերի մեջ և անվանելով ոչ այլ կերպ, քան «դավաճան», «կապիտուլյանտ», «Թուրքիայի գործակալ»։ Մի խոսքով, դասական, ըստ Գալիչի. «...մեր հայրը պարզվեց, որ ոչ թե հայր է, այլ արու շուն»։ Ահա ձեզ և հայկական ոչ բուրժուական և ոչ մեծ, այլ «խորովածային հեղափոխության» անեկդոտային արդյունքները։ Նրա հիմնական շահառույի նկատմամբ սիրուց մինչև ատելություն ճանապարհը զարմանալիորեն կարճ ստացվեց։
Թվում է թե հայկական տրագիկոմիզմի գագաթնակետը ձեռք է բերվել, ուղղակի մագլցելու տեղ արդեն չկա։ Բայց ոչ, Հայաստանում գտել են նոր քաղաքական կրկեսային ներկայացումների համար առիթը։ Լուր է ստացվել, որ հուլիսի 24-ին մի խումբ քաղաքացիներ փակել են Երևանի Խանջյան փողոցի և Սայաթ-Նովայի պողոտայի խաչմերուկը։ Ինչ տեսակի, հարց է տրվում, բանջարեղեն է: Եվ այսպես, պարզվում է, նրանք ցանկացել են աջակցել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի հայ բնակչությանը։
Հավաքվածների մոտ եղել են նաև ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով պաստառներ. «Բացեք կյանքի ճանապարհը», «Մենք ոչ ենք ասում կեղծ մարդասիրությանը», «Մենք ենք՝ «արցախը»» գրություններով։ Ցուցարարները նաև վանկարկել են. «Միասնություն»։ Այս բոլոր կարգախոս-գոռգոռողները փոքր տարիքի չեն։ Նրանցից է, հիշում եմ, անցյալ դարի 80-ականների վերջին և սկսվել Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի տարածքային հավակնությունների պատմությունը։
Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ «մենք ենք՝ «արցախը», ապա ես այստեղ ընդհանրապես ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում։ Նույն հաջողությամբ էլ Երևանում ակցիայի մասնակիցները կարող էին պաստառների վրա գրել. «Մենք ողջ մնացած դինոզավրերն ենք» կամ «Մենք մարսեցիներ ենք»։ Սակայն ցանկալի է, որպեսզի նրանք բոլորը հիշեն վերը նշված Նիկոլ Փաշինյանի հայացքների փոխակերպման մասին։ Նա, ով ժամանակին դուրս էր տվել , որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, վերջակետ», այժմ պարբերաբար կրկնում է, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ներառյալ Ղարաբաղի տնտեսական շրջանը։
Իսկ երբ տեղի կունենա Երևանում այսօրվա ցուցարարների գիտակցության վերափոխումը՝ հայտնի չէ։ Գործընթացը, անշուշտ, սրանով և կավարտվի։ Բայց ժամանակ է պետք: Իսկ առայժմ Հայաստանի ոստիկանությունը բարձրախոսների միջոցով ակտիվիստներին կոչ է անում ապաշրջափակել փողոցը, և նրանք չսկսեցին հակաճառել՝ շարժվեցին Աբովյան փողոցով, արդյունքում փակելով նաև այն։
Այս բողոքը ունի ապշեցուցիչ տրամաբանություն։ Չէ՞ որ Ադրբեջանը առաջարկել է մարդասիրական բեռները Խանքնենդի հասցնել Աղդամի միջով։ Բայց ոչ։ Խանքենդիում հրաժարվել են Ադրբեջանի առաջարկից, որն, ի դեպ, հավանել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
Ստացվում է, որ հայկական կողմի համար ավելի կարևոր է շահարկել իրենց հերթական առասպելը, և ընդամենը այսքանը։ Այս ամենը արդեն հիմա ունի անեկդոտային տեսք: Բայց, դատելով ամեն ինչից, հայերի որոշակի կատեգորիա չի պատրաստվում կանգ առնել և տրամադրված է տրագիկոմիզմի նոր բարձունքներ նվաճելուն։ Երևանում քիչ փողոցներ չկան՝ շրջափակելու բան կա։ Նմանատիպ հնարք կարելի է կազմակերպել նաև երկրի այլ քաղաքներում, իսկ հետո անցնել տների նրբանցքների, բնակարանների, զուգարանների, ննջասենյակների արգելափակմանը։ Ամուսնական պարտականությունները կատարելուց զանգվածային հրաժարումը որպես բողոք կարող է նույնպես լինել բարձրաձայն: Հայկական անձնագրեր ունեցողներին, որոնք ապօրինի բնակվում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, դա, իհարկե չի օգնի։ Բայց մենք չէ որ արդեն հասկացել ենք, որ հայկական ապստամբությունը՝ անիմաստ է և առավել քան զվարճալի է։

Армянский бунт - бессмысленный и смехотворный
Русский бунт, согласно Пушкину, бессмысленный и беспощадный. Армянский же, как свидетельствует практика, бессмысленный и анекдотичный. Именно в таких случаях принято говорить, что в сумасшедшем доме день открытых дверей. Причем речь идет не только о дне сегодняшнем. Давайте отмотаем события на несколько лет назад и убедимся, что выражение это актуально для Армении во все времена.
Вспомните, сколько спеси и самолюбования было у наших соседей, когда там случилась «шашлычная революция». Из каждого утюга звучала фраза про «невиданный доселе в мировой истории государственный переворот». Прямо неловко как-то стало за тех, кто в далеком 1789-м совершил Великую французскую революцию, взял Бастилию, провозгласил Первую французскую республику. Они ведь что тогда провозглашали – «Свобода, Равенство, Братство». Оказывается, неправильные были лозунги. Нужно было заглянуть в будущее и посмотреть, как по армянским городам бродят толпы людей, возглавляемые бородатым мужчиной в бейсболке и полинявшей майке, который кричал в мегафон: «Духов!». Звали крикуна Никол Пашинян. И он в итоге своей цели добился - захватил власть в РА.
А что мы видим теперь? Ныне именно бывшего крикуна кроют по-черному, обвиняя во всех смертных грехах и называя не иначе, как «предателем», «капитулянтом», «агентом Турции». В общем, классическое, по Галичу: «…оказался наш отец не отцом, а сукою».  Вот вам и анекдотичные итоги армянской не буржуазной и не великой, но «шашлычной революции». Путь от любви до ненависти к главному ее бенефициару оказался поразительно коротким.
Казалось бы, вершина армянского трагикомизма достигнута, карабкаться дальше просто некуда. Но нет, нашли в Армении повод для новых политцирковых выступлений. Пришла новость, что группа граждан 24 июля перекрыла перекресток улицы Ханджяна и проспекта Саят-Нова в Ереване. Какого, спрашивается, овоща?! А так, оказывается, они хотели поддержать армянское население Карабахского экономического района Азербайджана.
У собравшихся и плакаты были с надписями на русском и английском языках: «Открой дорогу жизни», «Мы говорим нет фальшивому гуманизму», «Мы – «арцах». Участники акции также скандировали: «Единение». Всем этим слоганам-кричалкам немало лет. С них, помнится, в конце 80-х прошлого века и начиналась история территориальных претензий Армении к Азербайджану.
А насчет того, что «мы – «арцах», то тут вообще никаких проблем не вижу. С таким же успехом участники акции в Ереване могли бы написать на плакатах: «Мы выжившие динозавры» или «Мы марсиане». Однако желательно, чтобы все они вспомнили про трансформацию взглядов упоминавшегося выше Никола Пашиняна. Он, когда-то ляпнувший, что «Карабах - это Армения, и точка», теперь регулярно повторяет, что признает территориальную целостность Азербайджана, включая Карабахский экономический район.
А вот когда произойдет трансформация сознания сегодняшних протестующих в Ереване - не известно. Процесс, безусловно, этим и завершится. Но нужно время. Пока же армянская полиция через громкоговорители призвала активистов разблокировать улицу, и они не стали перечить - двинулись по улице Абовяна, в итоге перекрыв и ее.
Поразительная логика у этого протеста. Ведь Азербайджан предложил доставлять гуманитарные грузы в Ханкенди через Агдам. Но нет же! Отказались в Ханкенди от азербайджанского предложения, которое, между прочим, одобрил президент Европейского совета Шарль Мишель.
Получается, что армянской стороне важнее спекулировать на очередном своем мифе, только и всего. Выглядит это все анекдотично уже сейчас. Но, судя по всему, определенная категория армян не собирается останавливаться и полна решимости покорять новые высоты трагикомизма. Улиц в Ереване немало – есть что блокировать. Подобный трюк можно организовать и в других городах страны, а потом перейти к блокированию входов в подъезды домов, квартир, уборных, спален. Массовый отказ от выполнения супружеских обязанностей в качестве протеста тоже может быть громким. Обладателям паспортов Армении, что незаконно проживают в Карабахском экономическом районе Азербайджана, это, конечно же, не поможет. Но мы же уже поняли, что армянский бунт - бессмысленный и более чем курьезный.