Հայկական տրամաբանության անիմաստ որոնումներ
Դժվար է մութ սենյակում սև կատու գտնել, հատկապես, եթե նա այնտեղ չկա: Սա դեռ Կոնֆուցիոսն է նկատել։ Էլ ավելի դժվար է, ինչպես ցույց է տվել պրակտիկան, առողջ դատողություն գտնել հայկական կողմի պարզունակ վերջնագրերում։ Առավել ևս, որ առողջ դատողությունը նրա ելույթներում և գործողություններում երբեք չի եղել։ Ղարաբաղյան անջատողականների և պաշտոնական Երևանի ողջ «ռազմավարությունը» կայացել է այն միամիտ հույսի մեջ, որ ադրբեջանական տարածքների 20 տոկոսի օկուպացիան կարող է տևել հավերժ։
Հայերի վրա, անկախ նրանց բնակության վայրից՝ գլոբալ սթափությունը իջավ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո։ Պարզվեց, որ սեփական պատրաստության առասպելներով ապրել կարելի է, դրանով հանդերձ միաժամանակ ճակատագրից ստանալով հարվածներ հետույքին։ Հույսը այն բանի, որ դրսից ինչ-որ մեկը կգա և կօգնի կանխել օկուպանտների ռազմաքաղաքական էկզեկուցիան՝ նույնպես իզուր ստացվեց։
Ահա և Երևանում մամուլի ասուլիսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանել է, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո Հայաստանը գործնականորեն հրաշքով է պահպանել իր պետականությունը։ Իսկ ո՞վ է համաձայնվել Հայաստանին թույլ տալ այն պահապանել։ Պատասխանը ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը։ Մեր երկիր ուներ հնարավորություն, բայց չի ունեցել հայկական պետականությունը զրոյացնելու ծրագրեր։
Թվում է, թե արդեն ժամանակն է հասկանալ, որ անցյալին վերադարձ պարզապես չի կարող լինել։ Ադրբեջանը իրավունք և հնարավորություն ունի թելադրել իր պայմանները, որոնք հիմնված են միջազգային իրավունքի, արդարության, առողջ դատողության վրա։ Բայց չէ՜։ Հայերը շարունակում են արագացված տեմպերով իրենց պարզունակությամբ և ցնորականությամբ ապշեցնող քայլեր ձեռնարկել։
Ինչպես հայտնի է, ղարաբաղցի հայերին սննդամթերք և մարդասիրական օգնություն հասցնելու համար Աղդամի ճանապարհով օգտվելու Ադրբեջանի առաջարկը՝ Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը պաշտպանել է Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։ Եվ դա տրամաբանական է։ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի հայերը աղաղակում են այն մասին, որ այնտեղ իրենց ինչ-որ բան պակասո՞ւմ է։ Աղաղակում են։ Ադրբեջանը առաջարկու՞մ է ստեղծված իրավիճակից ելք։ Առաջարկում է։
Բայց ի՞նչ պատասխան ենք տեսնում։ Մերժում։ Որը, ըստ էության, հանդիսանում է քաղաքական շահարկում և ռասիստական մոտեցման նշան: Միթե՞ այն սննդամթերքի որակը, որ ներկրվելու է ադրբեջանական կողմից՝ ավելի վատ է, քան Հայաստանի տարածքից մատակարարվողը։ Իհարկե ոչ։ Իսկ միգուցե վերափոխելով Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ֆաշիստական հայտարարությունը՝ ադրբեջանական մթերքը և Խանքենդիի հայ բնակչությունը՝ գենետիկորեն անհամատեղելի են։
Չէ որ ակնհայտ է, որ Աղդամով Ղարաբաղում ապրող հայերին սնունդ մատակարարելը նյութատեխնիկական առումով ավելի ձեռնատու է։ Աղդամի ճանապարհն ավելի կարճ է, փոխադրումը ավելի էժան։ Բացի այդ, ինչո՞ւ, փաստորեն ասած, Հայաստանում ԱԱՀ-ով վճարված ապրանքները պետք է Ադրբեջանի տարածք ներմուծվեն մարդասիրական օգնության անվան տակ։ Եվ ինչո՞ւ այդ Հայաստանը պետք է դրանից շահույթ քաղի։
Էլ չեմ ասում այն մասին, որ նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանը ի վերջո ստիպված եղավ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ուրեմն ինչու՞ Ադրբեջանի մի անկյունից մյուսը ապրանքների առաքումը պետք է արգելափակվի ինչ-որ մեկի, մանավանդ ավազակախմբերի վերնախավի կողմից:
Հարցեր, հարցեր, հարցեր։ Ի դեպ, Նիկոլ Փաշինյանը իր այսօրվա ասուլիսում ընդգծել է, որ Աղդամով Ղարաբաղ մարդասիրական միջանցք տրամադրելու Ադրբեջանի առաջարկի կարևորության մասին Եվրախորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հայտարարությունը իր համար անակնկալ չի եղել։ Նրա խոսքով, իրավիճակի կարգավորումն անհրաժեշտ է ոչ թե միջազգային հանրությանը, այլ առաջին հերթին Հայաստանին ու ղարաբաղցի հայերին։
Տես, չէ որ կարող է, երբ կամենում է։ Հազարից մի անգամ ճիշտ խոսք արտահայտեց։ Բայց որտե՞ղ է արդյունքը: Այն չկա։ Առավել ևս, այսօր Երևանում և Խանքենդիում պատրաստվում են՝ միաժամանակ «Ղարաբաղում հումանիտար աղետը կանխելու» պահանջով բողոքի ակցիաներ անցկացնել։ Եվ դա նրանով հանդերձ, որ արգելափակվում են՝ Խանքենդիին անհրաժեշտ ամեն ինչ հասցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի կոնկրետ առաջարկները։ Իսկապես, ավելի հեշտ է մութ սենյակում սև կատու գտնել, եթե նույնիսկ այնտեղ նա չկա, քան հայկական տրամաբանությունը։

Бесполезные поиски армянской логики
Сложно найти черную кошку в темной комнате, особенно если ее там нет. Это еще Конфуций заметил. Еще сложнее, как показала практика, найти здравый смысл в примитивных ультиматумах армянской стороны. Тем более, что здравого смысла в ее речах и поступках не было никогда. Вся «стратегия» карабахских сепаратистов и официального Еревана состояла в наивной надежде на то, что оккупация 20% азербайджанских территорий может длиться вечно.
Глобальное отрезвление снизошло на армян, вне зависимости от места их проживания, в ходе и по итогам 44-дневной войны. Оказалось, что жить мифами собственного приготовления можно, получая при этом увесистые пинки под зад от судьбы. Надежды на то, что кто-то со стороны придет и поможет предотвратить процесс военно-политической экзекуции оккупантов, тоже оказались напрасными.
Вот и на сегодняшней пресс-конференции в Ереване премьер-министр Никол Пашинян признал, что после войны 2020 года Армения практически чудом сохранила свою государственность. А кто согласился позволить Армении это сохранить? Ответ очевиден - Азербайджан. У нашей страны была возможность, но не было планов обнулять армянскую государственность.
Казалось бы, пора уже понять, что возврата к прошлому просто не может быть. Азербайджан имеет право и возможность диктовать свои условия, основанные на международном праве, справедливости, здравом смысле. Но нет же! Ударными темпами продолжают армяне делать шаги, шокирующие своей примитивностью и утопичностью.
Как известно, предложение Азербайджана использовать агдамскую дорогу для доставки продовольствия и гуманитарной помощи армянам, проживающим в Карабахе, на встрече в Брюсселе поддержал председатель Совета Евросоюза Шарль Мишель. И это было логично. Вопят армяне из Карабахского экономического района Азербайджана о том, что им чего-то там не хватает? Вопят. Предлагает Азербайджан выход из создавшейся ситуации? Предлагает.
Но что мы видим в ответ? Отказ. Который, по своей сути, является политической спекуляцией и признаком расистского подхода. Разве качество продуктов питания, которые будут ввозиться азербайджанской стороной, хуже, чем качество продуктов, поступающих с территории Армении? Нет, конечно. А может, перефразируя фашистское заявление второго президента РА Роберта Кочаряна, азербайджанские продукты и армянское население Ханкенди - генетически не совместимы?!
Очевидно же, что поставлять продовольствие проживающим в Карабахе армянам через Агдам выгоднее с логистической точки зрения. Агдамская дорога короче, транспортировка дешевле. Кроме того, почему, собственного говоря, товары с уплаченным в Армении НДС, должны ввозиться на территорию Азербайджана под видом гуманитарной помощи? И почему это Армения должна извлекать из этого выгоду?
Я уже не говорю о том, что даже Никол Пашинян в итоге вынужден был признать территориальную целостность Азербайджана. Так почему доставка товаров из одного уголка Азербайджана в другой должна блокироваться кем-то, тем более верхушкой бандформирований?
Вопросы, вопросы, вопросы. Кстати, Никол Пашинян подчеркнул на сегодняшней пресс-конференции, что заявление главы Европейского совета Шарля Мишеля о важности предложения Азербайджана о предоставлении гуманитарного коридора в Карабах через Агдам не стало для него неожиданностью. По его словам, урегулирование ситуации необходимо не международному сообществу, а прежде всего Армении и карабахским армянам.
Вот, может же, когда хочет! В кои-то веки произнес правильные речи. Но где итог? Нет его. Более того, сегодня в Ереване и Ханкенди собираются одновременные акции протеста проводить с требованием «предотвращения гуманитарной катастрофы в Карабахе». И это при том, что блокируются конкретные предложения Азербайджана по доставке в Ханкенди всего необходимого. Действительно, легче все же найти черную кошку в темной комнате, даже если ее там нет, чем армянскую логику.