Փաշինյանը՝ Միխայիլ Ժվանեցկու չկայացած մուսան
Վստահ եմ, որ եթե հրաշալի երգիծաբան Միխայիլ Ժվանեցկին ապրեր մինչև մեր օրերը և ինչ-որ կերպ պատահաբար լսեր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը, ապա մեծ օդեսացին ի դեմս նրան իր համար մուսա կգտներ։ Հասկանալի է, որ մեծամասնությունը իր համար, որպես մուսա է պատկերացնում գեղեցիկ օրիորդին, և ամենևին էլ ոչ ամբիոնից հեռարձակող տարեց, ճաղատ ու մորուքավոր տղամարդուն։ Ճիշտ է, զգացվում է, որ ինքն էլ գրեթե դժվարությամբ է բռնում իր եզրակացությունների թելը և հաճախ ավելի երկար դադար է անում, քան Մոսկվայի գեղարվեստական ակադեմիական թատրոնի ընդմիջումները, բայց չէ որ սա գտածո է երգիծաբանի համար։
Իսկ ենթատեքստ ընդհանրապես անիմաստ է: Նիկոլ Վովաևիչը գրեթե ամեն անգամ այնպիսի վիրտուոզ անհեթեթություններ է դուրս տալիս, որ հայտնի Միխալ Միխայիլիչը հավանաբար անտարբեր չէր մնա հայ հռետորաբանի մարգարիտների նկատմամբ։ Թեեւ, ընդհանրապես, Փաշինյանն ինքը Ժվանեցկու աֆորիզմների մարմնացումն է։ «Ամեն ինչ ուզում ես միանգամից, բայց ստանում ես ոչինչ ու աստիճանաբար», սա չէ որ ՀՀ-ում իշխանության ղեկին հայտնված քաղաքական խաբեբայի կարիերայի համառոտ վերլուծությունն է։
Նույնիսկ հայկական ԶԼՄ-ները երբեմն իրենց թույլ են տալիս հիշեցնել, որ Փաշինյանը այնքան շատ բան է խոստացել, երբ մղվում էր և նոր էր եկել իշխանության, բայց, սկզբունքորեն, ոչնչի չհասավ։ Իսկ եթե և հասել է, ապա բացառապես բացասական արդյունքով. հրահրեց 44-օրյա պատերազմ, իր բանակը չփրկեց պարտությունից, գերագնահատեց «Օհանյանի պաշտպանական գիծը» և «քաջարի» հայ մարտիկներին, որոնցով, ինչպես պնդում են հենց հայերը՝ անտիկ ժամանակներում հիանում էին Հերոդոտոսը և Պլինիոս կրտսերը՝ 11 հազար (ըստ պաշտոնական վիճակագրության) այդպիսի «հերոսները» դասալքությունը գերադասել են մահից։ Այնպես որ Փաշինյանը մասամբ նպաստել է այս ժողովրդի անցյալում «վեհության», նրա զինվորների անհավանական «ոգու տոկունության» և հետևաբար ազգային բանակի «անպարտելիության» մասին հայկական առասպելների տապալմանը։ Տես միայն հենց «ոգու տոկունությունը» առաջին հերթին և դավաճանեց «հայկական անպարտելի բանակին»։
Եվ հիմա ի՞նչ է ասում Փաշինյանը։ Ուղիղ հակառակը. «Հայաստանի և Ադրբեջանի հանրությունը պետք է խաղաղություն պահանջեն իրենց իշխանություններից»։ Այս բանը նա ասել է «Euronews»-ին տված հարցազրույցում։ Բայց չէ որ առաջ բղավում էր, որ «Ղարաբաղը Հայաստան է»։ Թե՞ այն ժամանակ նա նման ձևով Հայաստանի հանրությանը նախապատրաստում էր Ադրբեջանի հետ խաղաղության։ Իսկ միգուցե Թովուզի ուղղությամբ սադրանքները, որոնք հայերը ձեռնարկեցին 2020 թվականի ամռանը՝ նույնպես բացառապես «խաղաղ նպատակներով» էին։
Իսկ ի՞նչ կասեք ադրբեջանական Գյանջա, Բարդա, Մինգեչևիր քաղաքների խաղաղ բնակչության ուղղությամբ հրթիռային հարվածների մասին։ Այնտեղ մարդիկ նույնպես «խաղաղ հարաբերություններ» հաստատելու համա՞ր զոհվեցին։
Ափսոս, որ «Euronews» հեռուստահաղորդավարը Փաշինյանին չի հարցրել՝ եթե նրա մոտ խաղաղության նման ծարավ է, ապա ինչո՞ւ չի դադարեցնում սահմանին անվերջ զինված սադրանքները։
Եվ միթե՞ նրա իմացությամբ չէ, որ ղարաբաղցի անջատողականները ֆինանսավորվում են երկրի պետբյուջեից, իսկ Հայաստանից զինծառայողները դեռ ուղարկվում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջան։ Եվ ինչո՞ւ ՀՀ-ն արդեն պատերազմից հետո շարունակեց մեր հողում «ականային տեռորի» պրակտիկան։ Մենք կարող ենք ամբողջ աշխարհին ցուցադրել ադրբեջանական քաղաքներում և գյուղերում հայտնաբերված՝ «Արտադրված է Հայաստանում. 2021թ.» պիտակավորումով ականները: Համապատասխանաբար, և այդ ամսաթվից, արդեն Փաշինյանի կողմից ստորագրված Եռակողմ հայտարարության մեջ հրադադարի պարտավորությունից հետո տեղադրվածները։
Իսկ ի՞նչ կասեք, ի դեպ, այդ փաստաթղթի ևս մեկ կետի՝ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև անվտանգ տրանսպորտային հաղորդակցության երաշխիքի մասին։ Ինչո՞ւ դա նույնպես դեռ չի արվել հայկական կողմից։
Բայց տես, հնարել ղարաբաղցի հայերի «շրջափակման» հետ կապված հիմարություններ՝ դա համեցեք։ Հեռուստատեսախցիկի, կամ քիչ թե շատ նշանակալից միջազգային կազմակերպությունների ամբիոներից՝ Ղարաբաղում իր հայրենակիցների նկատմամբ «ադրբեջանցիների դաժանության պատճառով մահացողների համար հուսահատ խղճահարութան» արցունքեր թափելը՝ որքան ուզես։ Աբսուրդի թատրոնի ոճով իրավիճակ, որին հայերը հու՜յժ հմուտ են։
Իսկ Ադրբեջանը ֆուռերը չի քշում հեռացնում դեպի ՀՀ-ի հետ պայմանական սահման, պաշտոնական Երեւանից չի պահանջում, որպեսզի ադրբեջանական ապրանքները մատակարարվեն։ Ուրեմն, Փաշինյանն ու նրա հովանավորները այդ ի՞նչ երկյուղով են որոշել, որ նման հնարքը կանցնի մեր երկրում։ Արդյո՞ք ժամանակը չէ, որ մենք հարցնենք՝ իսկ մենք ի՞նչ ունենք չոր մնացորդում: Հայկական կողմից մկան աղմու՞կ զրոյական ՕԳԳ-ով հանդե՜րձ։
Այո, քիչ մնաց մոռանայի: Փաշինյանը այստեղ ասել է, որ իր հետ փաթեթ է կրում։ Այն, ինչպես ինքն է պնդում, պարունակում է նաև հայկական կողմի պատրաստած «փաստաթուղթ», որը նա անվանել է «աուդիտ»։ Լավ է, որ սինխրոֆազոտրոն չի անվանել: Որպեսզի ոչ ոք, բացի անձամբ Փաշինյանից ու նրա շրջապատից, ոչ մի բանի մասին չկռահ։ Ուրեմն, ի՞նչ կա այս «փաստաթղթում»: Պայմանավորվածությունների ցանկ, որոնք ձեռք են բերվել Բրյուսելի հարթակում, բայց հետագայում չեն իրականացվել: Այդպես է հաստատում Նիկոլ Վովաևիչը։
Այն նույնը, ով պարբերաբար անտեսում է ՀՀ-ի պաշտոնական պարտավորությունները։ Նա, ով անում է ոչ թե խաղաղությանը, այլ գոնե Խանքենդին ղարաբաղցի անջատողականների ձեռքում պահելու փորձերին ուղղված սադրիչ հայտարարություններ ու քայլեր։ Նայելով Նիկոլ Փաշինյանի այս բոլոր գործողություններին՝ հիշում ես Ժվանեցկու ևս մեկ աֆորիզմը. «Բոլոր մարդիկ եղբայրներ են, բայց ոչ բոլորը բանականությամբ»։ Եվ Հայաստանի վարչապետի «Euronews»-ին տված հարցազրույցը դա հերթական անգամ ապացուցել է։

Пашинян - несостоявшаяся муза Михаила Жванецкого
Уверен, что если бы замечательный сатирик Михаил Жванецкий дожил до наших дней и как-то случайно услышал выступление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, то великий одессит обрел бы в его лице музу. Понятно, что большинство воображают себе музу прекрасной молодой дамой, а вовсе не как немолодого, лысоватого и бородатого мужика, вещающего с трибуны. Чувствуется, правда, что сам он с трудом улавливает нить своих же умозаключений и часто делает паузы длиннее мхатовских, но ведь это находка для сатирика.
А контекст вообще отпадный: Никол Воваевич чуть не каждый раз выдает такую виртуозную ахинею, что знаменитый Михал Михалыч наверняка не остался бы равнодушен к перлам армянского ритора. Хотя вообще-то Пашинян сам по себе есть воплощение афоризмов Жванецкого. «Хочешь всего и сразу, а получаешь ничего и постепенно» - это ведь краткий анализ карьеры политического прощелыги, оказавшегося у власти в РА.
Даже армянские СМИ порой позволяют себе напомнить, что Пашинян так много обещал, когда рвался и только пришел к власти, но ничего, в принципе, не достиг. А если и достиг, то исключительно с отрицательным результатом: спровоцировал 44-дневную войну, не спас свою армию от разгрома, переоценил оборонительную «линию Оганяна» и «доблестных» армянских воинов, которыми, как утверждают сами армяне, в античные времена восхищались Геродот и Плиний-младший  - 11 тысяч (по официальной статистике) таких «героев» дезертирство предпочли смерти. Так что Пашинян отчасти поспособствовал ниспровержению армянских мифов о прошлом «величии» этого народа, невероятной «стойкости духа» его воинов, а потому «непобедимости» национальной армии. Вот только «стойкость духа» в первую очередь и подвела «непобедимую армянскую армию».
И что говорит Пашинян сейчас? Прямо противоположное: «Общественность Армении и Азербайджана должна потребовать мира от своих властей». Это он сказал в интервью телеканалу Euronews. А ведь раньше вопил, что «Карабах - это Армения». Или это он тогда таким образом общественность Армении к миру с Азербайджаном готовил? А может, провокация в товузском направлении, которую армяне затеяли летом 2020-го, тоже была исключительно «в мирных целях»?
А как быть с ракетными ударами по гражданскому населению азербайджанских городов Гянджа, Барда, Мингячевир? Тоже для налаживания «мирных отношений» там гибли люди?
Жаль, что телеведущая Euronews не поинтересовалась у Пашиняна – если уж у него такая жажда мира, то почему он не пресекает бесконечные вооруженные провокации на границе.
И разве не с его ведома из госбюджета страны финансируются карабахские сепаратисты, а военнослужащих из Армении все еще отправляют в Карабахский экономический район Азербайджана? И почему уже после войны РА продолжала практику «минного террора» на нашей земле? Мы можем продемонстрировать всему свету извлеченные в азербайджанских городах и селах мины с маркировкой «Сделано в Армении. 2021 год». Соответственно, и заложенные не ранее этой даты, уже после обязательства о прекращении огня в подписанном Пашиняном же Трехстороннем заявлении.
А как, кстати, с еще одним пунктом этого документа – о гарантии безопасного транспортного сообщения между западными районами Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой? Почему и это все еще не сделано армянской стороной?
Но вот придумывать бред с «блокадой» карабахских армян – это пожалуйста. Картинно лить на телекамеру или с трибуны мало-мальски значимой международной организации слезы «отчаянной жалости к погибающим из-за жестокости азербайджанцев» к проживающим в Карабахе своим соплеменникам – сколько угодно. Ситуация в стиле театра абсурда, на что армяне весьма горазды!
Азербайджан же не подгоняет фуры к условной границе с РА, не требует от официального Еревана, чтобы азербайджанские товары доставлялись в эту страну. Так с какого перепуга Пашинян и его покровители решили, что такой трюк пройдет с нашей страной? Не впору ли нам задаться вопросом - а что мы имеем в сухом остатке? Мышиную возню с армянской стороны при нулевом КПД?!
Да, чуть не забыл. Пашинян тут рассказал, что с собой пакет носит. Там, как он утверждает, содержится и подготовленный армянской стороной «документ», который он называл «аудитом». Синхрофазотроном бы еще назвал. Чтобы никто, кроме самого Пашиняна и его окружения, ни о чем не догадался. Так что там, в этом «документе»?  Перечень договоренностей, которые были достигнуты на брюссельской площадке, но в дальнейшем не были реализованы. Так утверждает Никол Воваевич.
Тот самый, который регулярно игнорирует официальные обязательства РА. Тот, кто делает провокационные заявления и шаги, направленные не в сторону мира, а в сторону попыток удержать хотя бы Ханкенди в руках карабахских сепаратистов. Глядя на все эти действия Никола Пашиняна вспоминаешь еще один афоризм Жванецкого: «Все люди братья, но не все по разуму». И интервью армянского премьер-министра Euronews это в очередной раз доказало.