Նախագահ. Ոչ ոք չի կարող մեզ հետ թելադրանքի և վերջնագրի լեզվով խոսել
Այն ուժերին, որոնք հեռու են մեր տարածաշրջանից, բայց հետապնդում են իրենց քաղաքական շահերը և հայ ժողովրդին օգտագործում են որպես գործիք, շահագործում են նրան և դժվար պահին, ինչպես ասում են, դավաճանել են, ստահակներին ու կոռումպացված քաղաքական գործիչներին, առաջարկում ենք հեռու մնալ մեզնից:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին սեպտեմբերի 20-ին ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Հիշեցնելով, որ Հարավային Կովկասը դարեր շարունակ եղել է կռիվների, պատերազմների և արյունալի բախումների վայր, պետության ղեկավարն ասել է. «Բավական է: Մենք պահանջում ենք դա»։
Նշելով, որ երեկ և այսօր հայկական պետության դրսևորած դիրքորոշումը հույս է ներշնչում, նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կլուծեն իրենց միջև առկա խնդիրները, կստորագրեն խաղաղության պայմանագիր, և Հարավային Կովկասի երկրները կսկսեն աշխատել եռակողմ ձևաչափով ապագա համագործակցության ուղղությամբ:
Երկրի ղեկավարը զգուշացրել է նաև մեզ քամահրանքով նայողներին. «Պետք է նաև ասեմ, որ նրանք, ովքեր քամահրանքով են նայում մեզ, աչք են դնում մեր հողերի վրա, չեն կարողանում մարսել մեր հաջողությունները, երբեք չպետք է մոռանան, որ «երկաթե բռունցքը» տեղում է և միշտ տեղում է լինելու։ Ոչ ոք չի կարող մեզ հետ խոսել թելադրանքի և վերջնագրի լեզվով։ Թող ոչ ոք չմոռանա սա: Եվ թող չմոռանա, որ Ղարաբաղն Ադրբեջան է»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Президент: Никто не может говорить с нами на языке диктата и ультиматума!
Мы предлагаем силам, которые находятся далеко от нашего региона, но преследуют свою политическую повестку дня и использует армянский народ как инструмент, эксплуатирует его и в трудный момент, как говорится, предали его, мошенникам и коррумпированным политикам отстать от нас.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в обращении к народу 20 сентября.
Напомнив, что Южный Кавказ на протяжении веков был местом распрей, войн и кровавых столкновений, глава государства сказал: «Довольно! Мы требуем это».
Отметив, что позиция, продемонстрированная армянским государством вчера и сегодня, вселяет надежду, Президент Ильхам Алиев сказал, что недалек тот день, когда Азербайджан и Армения урегулируют имеющиеся между ними вопросы, подпишут мирный договор, и страны Южного Кавказа начнут работать над будущим сотрудничеством в трехстороннем формате.
Глава государства также предупредил тех, кто пренебрежительно смотрит на нас. «Должен также сказать, что те, кто пренебрежительно смотрит на нас, зарится на наши земли, не может переварить наши успехи, никогда не должны забывать, что «железный кулак» на месте и он всегда будет на месте! Никто не может говорить с нами языком диктата и ультиматума! Пусть никто этого не забывает! И пусть не забывает, что Карабах – это Азербайджан!», - подчеркнул Президент Ильхам Алиев.