Իլհամ Ալիև. Մեր ոսկեարժութային պահուստները 10 անգամ գերազանցում են ՀՆԱ-ն
02 0Հոկտեմբերի 2023 15:01
Նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Միջազգային տիեզերագնացության կոնգրեսում իր ելույթում որոշ թվեր է հայտնել Ադրբեջանի զարգացման ցուցանիշների վերաբերյալ։
Ինչպես հաղորդում է Ազերթաջը, Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ վերջին 20 տարիների ընթացքում երկրի համախառն ներքին արդյունքն աճել է 4 անգամ, բյուջեի եկամուտներն աճել են 30 անգամ, իսկ արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 10 անգամ։ «Մենք կարողացանք մեր արտաքին պարտքը հասցնել ՀՆԱ-ի 10 տոկոսի։ Մինչև 2024 թվականի վերջը, մեր ծրագրերով, այս ցուցանիշը կկազմի 7-7,5 տոկոս։ Մեր ոսկեարժութային պահուստները 10 անգամ գերազանցում են ՀՆԱ-ն։ Այսինքն՝ մենք կարող ենք մեր պարտքը փակել ցանկացած պահի և երկու ամսվա ընթացքում»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Նշելով, որ մեր երկրում ներդրումային միջավայրը շատ դրական է, նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում ներդրվել է ավելի քան 300 միլիարդ դոլար։