03 0Հոկտեմբերի 2023 18:20
Dead cities have a way of making you want to whisper. Չգիտես ինչու, մեռած քաղաքներում ուզում ես շշուկով խոսել։ Ռեյ Բրեդբերի, «Մարսյան քրոնիկները»
Վերջերս Աղդամում էի, որտեղ այցելեցի այդ թվում նաև հայտնի մզկիթը։ Աղդամի Ջումա մզկիթը, որը կառուցվել է 19-րդ դարում, թերեւս միակ կառույցն է, որը ողջ է մնացել մեռած քաղաքում: Ավելի ճիշտ՝ հայերի կողմից սպանված քաղաքում։ Նրանք այն երկար ժամանակ սպանեցին, մի ամբողջ 17 տարի, բայց սպանել այդպես էլ չկարողացան, ընկույզը ոսկե ատամների համար շատ կոշտ ստացվեց։ Աղդամը ողջ մնաց, Աղդամը ողջ է և Աղդամը կապրի։ Աղդամը կդառնա էլ ավելի գեղեցիկ, քանի որ քաղաք են վերադարձել տերերը։ Եվ Աղդամը այլեւս մեռած քաղաք չէ։ Սա մի քաղաք է, որը կենդանացել է...
Մզկիթը գտնվում է Աղդամի հենց սրտում, նրա կենտրոնում։ Եվ քաղաքի բոլոր շինություններից փրկվել է միայն այս մեկը։ Որովհետև մինչ վերականգնումը, նա նման էր սպիներով պատված մարդու։ Ինը գմբեթներից մեկը կոտրվել է, ինչը նրան նմանեցրել է մի մարդու, ում աչքը դուրս է եկել: Բայց միևնույն է՝ վեհաշուք կառույց է, չկոտրված մզկիթ է, խորհրդանիշ մզկիթ է, հաղթական մզկիթ է և հաղթողների մզկիթ է։ Նա այնուամենայնիվ պետք է դառնա մեր երկրի խորհրդանիշներից մեկը։ Ի դեպ, օկուպացիայի ժամանակ հայերը մզկիթը օգտագործում են որպես խոզանոց։ Առավել ևս, օկուպանտները կրակել են միհրաբի ուղղությամբ։ Միհրաբը՝ դա պատի մեջ գտնվող խորշ է, որը ցույց է տալիս Մեքքայի ուղղությունը, որի ուղղությամբ մահմեդականները շրջվում են աղոթքի ժամանակ: Եվս մեկ անգամ. օկուպանտները մզկիթում խոզեր են պահել ու կրակել միհրաբի վրա։ Դա նման է քրիստոնեական եկեղեցու զոհասեղանի վրա կրակելուն: Այդ բարբարոսները քանդել են պատուհանները, դռները, ներքին հարդարանքը և մարմարե հատակը։ Լուսանկարիչ Անդրեյ Գալաֆևը, ով մզկիթ է այցելել 2007 թվականին, երբ Աղդամը դեռ հայերի ձեռքում էր, ասել է, որ «մզկիթի հատակն ամբողջությամբ կեխտոտված է անասունների թրիքով»։ Խոզերն ու գեղեցկությունը հակասում են իրար, խոզերն ատում են գեղեցկությունը, իսկ գեղեցկությունը խոզերին չի նկատում, և այն փաստը, որ օկուպանտներն մեր մզկիթներում իրենց խոզեր են պահել, իմ կարծիքով, խորապես խորհրդանշական է և շատ բան է բացատրում։ Գեղեցկությունը միշտ չի կարող փրկել աշխարհին, բայց խոզերի ու այլանդակության մոտ եղել են այս աշխարհը ոչնչացնելու բոլոր շանսեր: Բայց ոչ խոզերի, ոչ բարբարոսների մոտ ոչինչ չստացվեց, քանի որ գեղեցկությունը ինչ-որ գաղտնի ու խորհրդավոր իշխանություն ունի աշխարհի վրա...
Ամաչում եմ հարցնել՝ մզկիթի ավերման և պղծման այս փաստը գոնե ինչ-որ գնահատական ստացե՞լ է միջազգային հանրության, ԵԽԽՎ-ի, Եվրոպայի խորհրդի կամ ՄԱԿ-ի կողմից։ Ես տալիս եմ միամիտ հարցեր, բայց միջազգային հանրության լռության ինքնին փաստը շատ բանի մասին է ասում։ Ադրբեջանի և ընդհանրապես մահմեդականների նկատմամբ այս ամբողջ կեղծավորությունն ու երկակի ստանդարտները պետք է հասկանինք շատ ավելի վաղ։ Միայն «Associated Press»-ը անցողիկ նշել է այն մասին, որ «գտնվելով Հայաստանի հսկղության ներքո մզկիթը երկար տարիների ընթացքում օգտագործվել է որպես անասուններ և խոզեր պահելու ախոռ»։ Եվ նկատեք, ոչ մի հետևանք Հայաստանի համար, բացառությամբ փաստերի շարադրման տոնով հազիվ նկատելի նախատինքից։ Ոչինչ, հիմա մենք գիտնականներ ենք և երբեք և ոչինչ չենք մոռանա։ Հետագա սերունդներին պետք է ոչ միայն ասել, որ հայերը մզկիթում խոզեր են պահել և կրակել են միհրաբի վրա։ Հաջորդ սերունդը պետք է իմանա և պետք է իմանա, և նա պետք է գիտենա հենց մանկապարտեզից, որ միջազգային հանրությունը պարզապես աչք է փակել այս փաստի վրա։ Եվ երբեմն նույնիսկ ուրախացել է։
Ինքնին մզկիթը կառուցվել է ճարտարապետ Քերբալայ Սաֆիխան Ղարաբաղիի կողմից, շինարարությունը սկսվել է 1868 թվականին և ավարտվել 1871 թվականին։ Այն ունի ավանդական ձև և չորս հենասյուներ, իսկ ուղղանկյուն տեսքը տրվել է երեք շարք խորը խորշերով, արևելյան և արևմտյան կողմերից։ Մզկիթի սրահի տարածքը ընդլայնվել է հենց դրա շնորհիվ, իսկ հարավային կողմի անմիջապես մեջտեղում՝ տաճարի խորշը և ճարտարապետական հարդարանքի վարպետի անունով փորագրությունը, վարպետի անունը Մուհամմադ Նագգաշ Թաբրիզի է, նա մեկ այլ ճարտարապետի՝ Քարբալայ Նագգաշ Թաբրիզիի որդին էր։ Կարելի է տեսնել նաև փորագրված վերանորոգման ամսաթիվը, 1913 թ. Ուշադրություն դարձրեք, թե ինչպես է կազմակերպված ներքին տարածքը՝ քարե հենասյուները տարածքը բաժանում են երկհարկանի պատկերասրահների՝ գմբեթավոր առաստաղների օգտագործմամբ: Ես ինչ-որ կերպ սկսեցի մտածել բուն ճարտարապետության մասին, որպես ընդհանրապես առարկայի: Իմ կարծիքով այն ընդհանուր առմամբ միավորում է մնացած բոլոր արվեստները, նույնիսկ օգնում է հասկանալ քաղաքակրթության գաղտնի մեխանիզմները։ Նայեք կամարներին, սա չէ որ սառած երաժշտություն է, այստեղ հնչում է մուեզինի երգը, նույնիսկ եթե հիմա ազանի ժամանակը չէ:
Անձամբ ճարտարապետը՝ Քարբալայ Սաֆիխան Ղարաբաղին՝ խորհրդանշական անձնավորություն է։ Նա մեծ աշխատող էր։ Շիրին Սու բաղնիքը Շուշայում, 1868-ի մզկիթը Բարդայում, «Թաթարական մզկիթը» (1870) Օդեսայում, «Կարաբաղլար» մզկիթը, որը կառուցվել է 1880-ին Աշխաբադում՝ այս ամենը նրա աշխատանքներն են, նրա նախագծերը։ Չնայած այն հանգամանքին, որ այս մզկիթը համապատասխանում է ինչպես այն ժամանակվա պահանջներին, այնպես նաև Ղարաբաղում ընդունված ճարտարապետական ոճին՝ այն բավականին ինքնատիպ է, ինքնին շենքը կառուցվել է քարից, իսկ ճակատի անկյուններում գտնվող մինարեթները՝ աղյուսից։ Ի դեպ, նույն ոճով են պահվել նաև Ֆիզուլիի և Գորադիզի մզկիթները, ինչպես նաև մեր հպարտության և ժառանգության մեկ այլ օբյեկտ՝ Յուխարի Գովհար Աղայի մզկիթը Շուշայում:
Իրականում, ինչպես ասել է բանաստեղծը՝ գմբեթները՝ մեր սաղավարտներն են, իսկ մինարեթները՝ մեր սվիններն են։ Մզկիթը մաքրվել է, մզկիթը վերականգնվել է, և Աղդամը մաքրվել է և էլ ավելի է գեղեցիկ կդառնա։ Աղդամը ողջ է մնացել, Աղդամը ողջ է և Աղդամը կապրի։ Աղդամն ավելի լավ կլինի, քան եղել է, քանի որ քաղաք են վերադարձել տերերը։ Իսկ խոզերը ու բարբարոսները այստեղ այլեւս երբեք չեն լինի։ Բարբարոսները, ովքեր կարող են միայն կոտրել, խժռել և սպանել, ճանաչում են միայն երկաթե բռունցքը և հասկանում են միայն բղավոցներ ու հրամաններ, որոնք սպառնում են անխուսափելի և խիստ պատիժով, և որոնք տրվում են ոչ մի առարկություն չհանդուրժող տոնով:

Она выжила в мертвом городе
Dead cities have a way of making you want to whisper. В мертвых городах почему-то хочется говорить шепотом. Рей Брэдбери, «Марсианские хроники».
Недавно я был в Агдаме, где посетил в том числе знаменитую мечеть. Агдамская Джума мечеть, построенная в XIX-м веке — пожалуй, единственное сооружение, которое выжило в мертвом городе. Точнее, в городе, который убивали армяне. Они убивали его долго, целых 17 лет, но убить так и не смогли, не по золотым зубам оказался орешек. Агдам выжил, Агдам жив и Агдам будет жить. Агдам станет еще краше, потому что в город вернулись хозяева. И Агдам больше не мертвый город. Это город, который ожил…
Мечеть находится в самом сердце Агдама, в его центре. И из всех строений города уцелела только она. Потому до реставрации она напоминала человека, покрытого шрамами. Один из девяти куполов был проломлен, что придавало ей сходство с человеком, у которого вытек глаз. Но все равно – величественное сооружение, несломленная мечеть, мечеть-символ, мечеть-победитель и мечеть победителей. Она все-таки должна стать одним из символов нашей страны. Кстати, во время оккупации армяне использовали мечеть в качестве свинарника. Более того, оккупанты стреляли по михрабу. Михраб - это ниша в стене, указывающая направление на Мекку, в сторону которой мусульмане обращаются во время молитвы. Еще раз: оккупанты держали в мечети свиней и стреляли по михрабу. Это все равно что стрелять по алтарю в христианской церкви. Эти варвары разрушили окна, двери, внутреннюю отделку, мраморный пол. Фотограф Андрей Галафьев, который посетил мечеть в 2007 году, когда Агдам был еще у армян, говорит, что «пол в мечети полностью испачкан навозом скота». Свиньи и красота противоречат друг другу, свиньи красоту ненавидят, а красота свиней не замечает, и тот факт, что оккупанты держали в нашей мечети своих свиней, на мой взгляд, глубоко символичен и объясняет очень многое. Красота далеко не всегда может спасти мир, но у свиней и уродства были все шансы этот мир уничтожить. Но ни у свиней, ни у варваров ничего не получилось, потому что красота имеет над миром какую-то тайную и загадочную власть…
Стесняюсь спросить, этот факт разрушения и осквернения мечети получил хоть какую-то оценку со стороны международного сообщества, ПАСЕ, СЕ или ООН? Я задаю наивные вопросы, но сам факт молчания международного сообщества говорит о многом. Все это лицемерие и двойные стандарты в отношении Азербайджана и мусульман вообще нужно было понять намного раньше. Разве что Associated Press вскользь упомянуло о том, что «находясь под контролем Армении в течение многих лет мечеть использовалась как хлев для содержания крупного рогатого скота и свиней». И заметьте, никаких последствий для Армении, кроме еле заметной укоризны в тоне, которым констатировались факты. Ничего, теперь мы ученые и больше никогда и ничего не забудем. Последующим поколениям нужно говорить не только о том, что армяне держали в мечети свиней и стреляли по михрабу. Последующее поколение должно знать, и оно должно знать с самого детского сада, что международное сообщество просто закрывало на этот факт глаза. А порой даже радовалось.
Сама мечеть была построена архитектором Кербалаи Сафихан Карабахи, строительство началось в 1868-м и было завершено к 1871-му году. У нее традиционная форма и четыре колонны, а прямоугольный вид придан тремя рядами глубоких ниш, на восточной и западной сторонах. Пространство зала мечети расширено именно за этот счет, а прямо посередине южной стороны – ниша святилища, и надпись с именем мастера архитектурного декора, мастера звали Мухаммад Наггаш Тебризи, он был сыном другого архитектора, Кербалаи Наггаша Тебризи. Также можно увидеть выгравированную дату ремонта, 1913-й год. Обратите внимание, как организовано внутреннее пространство, —каменные колонны делят пространство на двухэтажные галереи с использованием купольных перекрытий. Я как-то задумался о самой архитектуре, как о дисциплине в целом.  По-моему, она вообще объединяет все остальные искусства, даже помогает понять тайные механизмы цивилизации. Посмотрите на своды, это же застывшая музыка, тут слышно пение муэдзина, даже если сейчас не время азана.
Сам архитектор, Кербалаи Сафихан Карабахи – фигура знаковая. Он был великим тружеником. Баня Ширин су в Шуше, мечеть 1868-го года в Барде, «Татарская мечеть» (1870) в Одессе, мечеть «Карабаглар», построенная в 1880-м году в Ашхабаде, - всё это его работы, его проекты. Несмотря на то, что эта мечеть, соответствует как требованиям того времени, так и архитектурному стилю, принятому в Карабахе, она достаточно оригинальна, само здание построено из камня, а минареты по углам фасада сделаны из кирпича. Кстати, в этом же стиле выдержаны и мечети в Физули и Горадизе, ну, и другой объект нашей гордости и наследия - мечеть Юхары Говхар Ага в Шуше.
На самом деле, как сказал поэт - купола – это наши шлемы, а минареты – наши штыки.  Мечеть очищена, мечеть отреставрирована, и Агдам очищен, и станет еще краше. Агдам выжил, Агдам жив и Агдам будет жить. Агдам станет лучше, чем был, потому что в город вернулись хозяева. А свиней и варваров тут больше не будет никогда. Варвары, которые могут только ломать, жрать и убивать признают только железный кулак, и понимают только окрики и приказы, грозящие неминуемым и суровым наказанием, и которые отдаются не терпящим никаких возражений тоном.