Իրանի ՌԾՈՒ պատվիրակությունը ժամանել է Բաքու Զորավարժությունների վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել/ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
04 0Հոկտեմբերի 2023 14:51
Իրանի Ռազմածովային ուժերի պատվիրակությունը ժամանել է Բաքու՝ որպես դիտորդ մասնակցելու «Խազրի-2023» համատեղ մարտավարական զորավարժություններին, որոնք անցկացվում են մեր երկրում՝ Ադրբեջանի և Ղազախստանի Ռազմածովային ուժերի նավերի և զինվորականների մասնակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
Ադրբեջանի Հանրապետության Ռազմածովային ուժերի հրամանատար, փոխծովակալ Սուբհան Բեքիրովը հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ՌԾՈՒ Ռազմածովային գործողությունների հրամանատար, 1-ին կարգի կապիտան Մոհամմադ Ռեզա Խազայիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ռազմածովային ուժերի շտաբում կայացած հանդիպմանը հատուկ նշվել է «Խազրի-2023» զորավարժությունների կարևորությունը, ընդգծվել է ապագայում Կասպից ծովում Ադրբեջանի և Իրանի Ռազմածովային ուժերի համատեղ զորավարժությունների անցկացման կարևորությունը, ինչի կապակցությամբ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

В Баку прибыла делегация ВМС Ирана Достигнута договоренность об азербайджано-иранских учениях в Каспийском море/ФОТО
Для участия в статусе наблюдателя в совместных тактических учениях «Хазри-2023», проводимых в нашей стране с участием кораблей и военнослужащих ВМС Азербайджана и Казахстана, в Баку прибыла делегация ВМС Ирана.
Как передает Caliber.Az, об этом говорится в сообщении Минобороны.
Командующий ВМС Азербайджанской Республики вице-адмирал Субхан Бекиров встретился с делегацией, возглавляемой командующим военно-морскими операциями ВМС Исламской Республики Иран капитаном 1-го ранга Мохаммедом Резой Хазаи.
На встрече в штабе ВМС была особо отмечена важность учений «Хазри-2023», подчеркнута значимость проведения в будущем совместных учений ВМС Азербайджана и Ирана на Каспии, в связи с чем достигнута предварительная договоренность.