ԲՆԽ. ժամանակակից գաղութատիրության ցանկացած ձև պետք է վերացվի
Գաղութատիրության դեմ պայքարի նպատակը արդար և հավասար ապագայի կառուցումն է։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին Բաքվում անցկացվող «Կայսերական կառուցվածք. գաղութատիրության գաղափարախոսություններն ու իրականությունները» միջազգային գիտաժողովում հայտարարել է Բաքվի նախաձեռնողական խմբի (ԲՆԽ) գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբբասովը։
Նրա խոսքով՝ այսօրվա համաժողովը առանձնանում է գաղութատիրության նկատմամբ գիտական մոտեցումներով և դրա գնահատմամբ՝ միջազգային կազմակերպությունների պրիզմայով։
«Վերջին 2 տարիների ընթացքում մենք կազմակերպել ենք գաղութատիրությանը նվիրված մոտ 14 միջազգային միջոցառում։ Մենք խորապես համոզված ենք, որ ժամանակակից գաղութատիրության ցանկացած ձև, ուղղակի թե անուղղակի, պետք է վերացվի լուրջ միջազգային իրավական մեխանիզմների և բազմակողմ համագործակցության միջոցով։ Այս գիտաժողովը նպատակ ունի ավելի լավ հասկանալ, թե ինչպես են կառուցվել, ինստիտուցիոնալացվել և հիմնավորվել գաղութատիրական գաղափարախոսությունները», - ասել է նա։