Ամսագրի գլխավոր խմբագիր. Հայերը թույլ չեն տվել աշխատել ադրբեջանական ժառանգությունը նկարահանող լուսանկարիչներին
Վերջին վեց ամիսների ընթացքում օտարերկրյա լուսանկարիչները լուսանկարել են Հայաստանում գտնվող ադրբեջանական ժառանգությունը, այդ թվում՝ ավերված տներ, հուշարձաններ, գերեզմաններ, կոտրված տապանաքարեր և արձանագրություններ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Heritage ամսագրի գլխավոր խմբագիր Մուսա Մարջանլըն՝ «Քարերը խոսում են լռության մեջ. ադրբեջանական ժառանգության պահպանում» գիտագործնական միջոցառման շրջանակներում:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը խոչընդոտել է օտարերկրյա լուսանկարիչների աշխատանքը, որոնք ներգրավվել էին Արևմտյան Ադրբեջանի տարածքում նկարահանումներ կատարելու համար, որտեղ մի ժամանակ ապրում էին ադրբեջանցիներ։
«Մենք բազմիցս արտասահմանցի լուսանկարիչներ ենք ուղարկել այս տարածքներ, բայց հայերը թույլ չեն տվել նրանց աշխատել: Տարածաշրջանի որոշ գյուղերում բնակվող եզդի քրդերը նույնպես թույլ չեն տվել արտասահմանցի լուսանկարիչներին մուտք գործել տարածք: Այնուամենայնիվ, չնայած դժվարություններին, լուսանկարներ են արվել, որոնք արտացոլում են Արևմտյան Ադրբեջանի ժառանգությունը: Այս լուսանկարները ներառվել են՝ «Ժամանակն է հավաքել  քարերը» հիմնարար հրատարակության մեջ, որի շնորհանդեսը տեղի կունենա այսօր», - նշել է Մարջանլըն: