Յաշար Յաքըշը շնորհավորել է Իլհամ Ալիևին
2002-2003 թվականներին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար, Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի անդամ Յաշար Յաքըշը շնորհավորական նամակ է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկություն է տարածել ԱՀ ղեկավարի մամուլի ծառայությունը։
Նամակում ասվում է. «Հարգելի պարոն նախագահ.
Ղարաբաղում իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո ապօրինի անջատողական ռեժիմը ջնջվել է պատմական ասպարեզից։ Ավարտված հայ-ադրբեջանական հակամարտության արդյունքում ապրած ցավն այժմ ամբողջությամբ մարում է։ Հայերը, ովքեր կհամաձայնեն մնալ Ղարաբաղում, կօգտվեն Ադրբեջանի պետության քաղաքացի լինելու բոլոր առավելություններից։ Արմատական հայերը՝ հայկական սփյուռքի գլխավորությամբ, այսուհետ վնասելու են միայն իրենց։
Պարոն նախագահ, անկեղծորեն շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ողջ ժողովրդին՝ Ձեր ղեկավորությամբ, Ղարաբաղում երկար ժամանակ շարունակվող խնդրի լուծման համար։ Մաղթում եմ Ձեզ մշտական խաղաղություն և կայունություն Ադրբեջանի բոլոր տարածքներում, այդ թվում՝ Ղարաբաղում։

Яшар Якыш поздравил Ильхама Алиева
Министр иностранных дел Турции в 2002-2003 годах, член Международного центра Низами Гянджеви Яшар Якыш направил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву поздравительное письмо.
В письме говорится: «Уважаемый господин Президент!
Незаконный сепаратистский режим, вынужденный сдаться после проведенных в Карабахе антитеррористических мероприятий, стерт с исторической арены. Боль, испытанная в результате завершившегося армяно-азербайджанского конфликта, теперь полностью утихает. Армяне, согласившиеся остаться в Карабахе, будут пользоваться всеми преимуществами того, что они являются гражданами государства благоденствия Азербайджана. Радикальные армяне во главе с армянской диаспорой отныне будут вредить только себе.
Господин Президент, искренне поздравляю весь народ Азербайджана во главе с Вами с решением проблемы, которая долгое время продолжалась в Карабахе. Желаю постоянного мира и стабильности на всех территориях Азербайджана, в том числе в Карабахе.