Ադրբեջան և Ղազախստան. համագործակցություն ծովային զորավարժությունների ֆոնին ՖՈՏՈ/ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ադրբեջանի և Ղազախստանի պաշտպանության նախարարությունների միջև ստորագրված համատեղ գործողությունների պլանի համաձայն՝ շարունակվում են «Խազրի-2023» համատեղ մարտավարական զորավարժությունները՝ երկու երկրների ռազմածովային ուժերի նավերի և զինծառայողների մասնակցությամբ։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է ԱՀ ՊՆ հաղորդագրության մեջ։ Զորավարժությունների շրջանակում ռազմանավերը այլ տիպի զորքերի հետ համատեղ՝ մի շարք առաջադրանքներ են մշակել։ «Խազրի-2023» համատեղ մարտավարական զորավարժությունների ժամանակ Ադրբեջանի և Ղազախստանի զինծառայողները ցուցաբերում են բարձր պրոֆեսիոնալիզմ։
Նշենք, որ մինչեւ հոկտեմբերի 8-ը շարունակվող զորավարժություններին դիտորդի կարգավիճակով մասնակցում է՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության ռազմածովային ուժերի պատվիրակությունը։

Азербайджан и Казахстан: сотрудничество на волне морских учений ФОТО / ВИДЕО
В соответствии с планом совместных действий, подписанным между министерствами обороны Азербайджана и Казахстана, продолжаются совместные тактические учения «Хазри-2023» с участием кораблей и военнослужащих военно-морских сил обеих стран.
Как передает Caliber.Az, об этом говорится в сообщении Минобороны АР. В рамках учений военные корабли отработали ряд задач во взаимодействии с другими видами войск. На совместных тактических учениях «Хазри-2023» военнослужащие Азербайджана и Казахстана демонстрируют высокий профессионализм.
Отметим, что в учениях, которые продлятся до 8 октября, в качестве наблюдателя принимает участие делегация ВМС Исламской Республики Иран.