«Զանգեզուրի միջանցքը նվազագույնի կհասցնի փոխադարձ անվստահությունը»
Թուրքիան Հայաստանից ակնկալում է բանականության և իրականության վրա հիմնված, խաղաղությանը, անվտանգությանն ու բարգավաճմանը ուղղված քաղաքականություն։ Այս մասին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը հայտարարել է՝ Նախարարների կաբինետի նիստից հետո ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում։ Նա նշել է, որ Թուրքիան պատրաստ է քայլ առ քայլ զարգացնել հարաբերությունները Երեւանի հետ, եթե նա կատարի Զանգեզուրի միջանցքը բացելու իր խոստումները։
Սա միանգամային հետաքրքիր պահ է։ Վերջին ամիսներին, երբ թուրքական կողմը խոսում է Հայաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հնարավոր վերականգնման մասին՝ չի անցնում առանց Զանգեզուրի միջանցքի հիշատակման։ Անկարան անպայման հավելում է, թե հույս ունի, որ Երևանը կդիմի այդ քայլին և Արազ գետի երկայնքով կբացի այդ ճանապարհը։ Ինչու՞ է Թուրքիան այդքան ուժեղ շահագռգռված դրանում: Ադրբեջանի համար դա շատ կարևոր է, քանի որ Զանգեզուրի միջով է անցնում Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետություն տանող ամենակարճ ճանապարհը։ Իսկ Թուրքիան, սկզբունքորեն, հիմա էլ երկաթուղային կապ ունի Ադրբեջանի հետ՝ Կարս-Ախալքալաք-Թբիլիսի-Բաքու գծով։ Թե՞ Թուրքիայի համար շատ կարևոր է նաև կառուցել Նախչըվանից Իգդիր տանող ճանապարհը և ստանալ մինչև Բաքու ևս մեկ երկաթուղային ճյուղ: Ի՞նչ է կանգնած հայկական կողմին ուղղված այս հաճախակի հիշեցումների հետևում, որ վատ չէր լինի սկսել լուծել Զանգեզուրի միջանցքի հարցը։
Caliber.Az-ի այս հարցերին պատասխանել են եղբայրական երկրի փորձագետները:
Թուրք քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայդար Չաքմակը նշել է, որ Զանգեզուրի գծի բացումը շատ կարեւոր է Թուրքիայի համար։
«Որովհետև, նախ և առաջ, ուղիղ ճանապարհ է բացվում թուրքական աշխարհի հետ, երկրորդը, կրճատվում են փոխադրումները Նախչըվանի և Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների միջև, երրորդը, թուրքական արտահանումը Կենտրոնական Ասիա հիմա իրականացվում է Իրանի միջով ցամաքային ճանապարհով, և Թուրքիան դառնում է Իրանից կախված, որը յուրաքանչյուր բեռնատարի տարանցման համար մեծ գումար է գանձում։ Իրանը առավելություն ունի իր երթուղիներում և կարող է արգելապատնեշ դնել այդ փոխադրումներին։ Ինչպես նաև Իրանը անբարյացակամ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ, և խելամիտ չէ կախված լինել նման երկրից»,- ասում է պրոֆեսոր Չաքմակը:
Թուրք քաղաքագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու, Մերձավոր Արևելքի հարցերով փորձագետ, Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի արտասահմանյան տարածաշրջանաբանության ամբիոնի դոցենտ Իքբալ Դյուրրեն իր հերթին կարծում է, որ այստեղ «երեքը մեկում է»։
«Այն կարևոր է տնտեսական, քաղաքական և ռազմավարական առումներով: Բայց բանը նրանում է, որ այս բոլոր իմաստներով նա մասամբ ծառայելու է նաև Հայաստանին։ Ամենից շատ դա պետք չէ, իհարկե, Իրանին՝ այդ նույն պատճառներով, որոնցով պետք է մյուսներին։
Զանգեզուրի միջանցքը կհեշտացնի Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Ասիայի երկրների մուտքը եվրոպական շուկաներ և կնպաստի տարածաշրջանային առևտրի մեծացմանը և տնտեսական աճին: Այս համատեքստում տարածաշրջանի էներգոպաշարները կարող են փոխադրվել այս միջանցքով և առաքվել եվրոպական շուկաներ։ Այսինքն, տնտեսական տեսակետից Զանգեզուրի միջանցքը կարող է ռազմավարական դեր խաղալ տարածաշրջանում առևտրի և տրանսպորտի աշխուժացման մեջ։
Ռազմավարական անվտանգության տեսակետից Զանգեզուրի միջանցքը մեծացնում է Բաքվի տարածաշրջանային հզորությունը՝ կապելով Նախչըվանը Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների հետ; Սա նաև Հայաստանը կներգրավի տարածաշրջանային ինտեգրման մեջ։ Այսպիսով, միջանցքը կարող է խաղալ՝ լուծումների և տարածաշրջանային համագործակցության հետ համատեղելի և փոխադարձ անվստահությունը նվազագույնին հասցնող դեր խաղաղ»,- ասել է Ի. Դյուրրեն:

«Зангезурский коридор сведет к минимуму взаимное недоверие»
Турция ждет от Армении политики, основанной на разуме и реальности, направленной на мир, безопасность и процветание. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем обращении к народу после заседания Кабинета министров. Он отметил, что Турция готова шаг за шагом развивать отношения с Ереваном, если тот выполнит свои обещания по открытию Зангезурского коридора.
Это весьма интересный момент. В последние месяцы, когда бы турецкая сторона ни заговаривала о потенциальном восстановлении добрососедских отношений с Арменией, без упоминания о Зангезурском коридоре никогда не обходится. Анкара обязательно добавляет, что надеется на то, что Ереван сделает этот шаг, откроет этот путь вдоль реки Араз. Почему так сильно заинтересована в этом Турция? Азербайджану это очень важно, поскольку через Зангезур пролегает кратчайший путь в Нахчыванскую Автономную Республику. А Турция в принципе и сейчас имеет железнодорожное сообщение с Азербайджаном по линии Карс-Ахалкалаки-Тбилиси-Баку. Или Турции очень важно достроить затем еще дорогу из Нахчывана в Игдыр и получить еще одну железнодорожную ветку до Баку? Что стоит за этими частыми напоминаниями армянской стороне, что неплохо бы уже начать решать вопрос Зангезурского коридора?
На эти вопросы Caliber.Аz ответили эксперты братской страны.
Турецкий политолог, доктор политических наук, профессор Хайдар Чакмак отметил, что открытие Зангезурской линии очень важно для Турции.
«Потому что, во-первых, открывается прямая дорога с тюркским миром, во-вторых, сокращаются перевозки между Нахчываном и западными районами Азербайджана, в-третьих, турецкий экспорт в Центральную Азию сейчас осуществляется по суше через Иран, и Турция становится зависимой от Ирана, который за транзит каждого грузовика берет много денег. Иран на своих маршрутах имеет преимущество и может поставить заслон этим перевозкам. Также Иран недружелюбен по отношению к Азербайджану и Турции, и зависеть от такой страны неразумно», - говорит профессор Чакмак.
Политолог из Турции, кандидат исторических наук, эксперт по Ближнему Востоку, доцент кафедры зарубежного регионоведения МГЛУ Икбаль Дюрре полагает в свою очередь, что тут «три в одном».
«Он важен в экономическом, политическом и стратегическом планах. Но дело в том, что во всех этих смыслах он будет отчасти служить Армении тоже. Больше всех он не нужен, конечно же, Ирану - по тем же причинам, по которым нужен другим.
Зангезурский коридор облегчит доступ стран Центральной Азии и Южной Азии к европейским рынкам и будет способствовать увеличению региональной торговли и экономического роста. В этом контексте энергетические ресурсы региона могут транспортироваться через этот коридор и доставляться на европейские рынки. То есть, с экономической точки зрения Зангезурский коридор может сыграть стратегическую роль в возрождении торговли и транспорта в регионе.
С точки зрения стратегической безопасности, Зангезурский коридор увеличивает региональную мощь Баку, соединяя Нахчыван с западными районами Азербайджана; это также включит Армению в региональную интеграцию. Таким образом, коридор может играть роль, совместимую с мирными решениями и региональным сотрудничеством и сводящую к минимуму взаимное недоверие», - сказал И. Дюрре.