Խաղաղ գործընթաց. ինչու՞ է Երևանը արգելափակում
Այս օրերին Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը Երևանին հիշեցրել է, որ ժամանակն է շտապել դեպի խաղաղություն գործընթացի հարցում։
«Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանը երկկողմ կապուղիներով հայկական կողմին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրի 5-րդ ճշգրտված տարբերակը՝ համապատասխան բացատրական գրություններով, և առաջիկայում սպասվում է Հայաստանի պատասխանը։ Չնայած մինչև այս տարեվերջ խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու պատրաստակամության մասին հրապարակային հայտարարություններին՝ հայկական կողմն ավելի քան երկու ամիս հետաձգում է փաստաթղթի իր տարբերակի ներկայացնելը։ Ադրբեջանական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ սա պատմական հնարավորություն է, և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ոչ մի խոչընդոտ չկա, հատկապես Ադրբեջանի ինքնիշխանության վերականգնումից հետո։ Թե որքանով է Հայաստանը դրան պատրաստ, այժմ լուրջ հարցերի տեղիք է տալիս։ Խաղաղության պայմանագրի տեքստը՝ միջուկային ֆիզիկա չէ։ Ադրբեջանի կողմից, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների համապատասխան առաջարկություններով խաղաղ պայմանագրի տեքստը կարող էր ավելի արագ ավարտվել՝ ինտենսիվ երկկողմ բանակցությունների ճանապարհով։ Գնդակը հիմա Հայաստանի դաշտու՜մ է»,- նշել է Հ. Հաջիևը։
Հետաքրքիր է, հիմա ինչի՞ հետ է կապված Հայաստանի կողմից այս գործընթացի ձգձգումը։ Այստեղ ինչպիսի՞ պատճառներ կարող են լինել: Չգիտես ինչու՞ Փաշինյանի թիմը չի ցանկանում որքան հնարավոր է շուտ կնքել լիարժեք խաղաղության պայմանագիրը և դրանով իսկ վերջ դնել պատերազմական վիճակին, որում ֆորմալ առումով դեռևս գտնվում են Ադրբեջանն ու Հայաստանը։
Այս հաշվով Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիներով են կիսվել օտարերկրյա փորձագետները:
Ռուսաստանցի քաղաքագետ, «PolitRUS» փորձագիտական-վերլուծական ցանցի հիմնադիր Վիտալի Արկովը վստահ է, որ Հայաստանի ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի հանդիսանում անկախ քաղաքական գործիչ։
«Եթե նախկինում Երևանի պաշտոնկան որոշումների հետևում փորձում էին տեսնել Մոսկվային, ապա ներկա ժամանակ գնալով հստակ երևում է Փարիզը: Իսկ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագիրը, ինչպես նաև ընդհանուր առմամբ խաղաղությունը տարածաշրջանում, չի համապատասխանում նրա աշխարհաքաղաքական շահերին՝ չնայած Մակրոնի բոլոր ամպագոռգոռ հրապարակային հայտարարություններին։ Ֆրանսիայի տարածաշրջան գալու իրական ծրագրերի մասին են վկայում նաև Հայաստան սպառազինության մատակարարումների սկիզբը։
Այո, Ֆրանսիայում կա բավականին մեծ ու ազդեցիկ հայկական համայնք։ Սակայն Հայաստանը նախկինում փաստորեն առանձնապես քաղաքական և տնտեսական հետաքրքրություն չէր ներկայացնում Ելիսեյան պալատի համար։ Երկիրը չունի այն անվանակարգի և այն ծավալի օգտակար հանածոներ, որոնք հետաքրքրում են ֆրանսիական ագահ բուրժուային և որոնց վրա նրանք երկար տարիներ պարազիտություն են արել Աֆրիկայի մի շարք երկրներում։ Որտեղից հիմա նրանց՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Չինաստանի աջակցությամբ վռնդում են տեղական հայրենասիրական էլիտաները՝ մի տեսակ ազգային-ազատագրական շարժման երկրորդ ալիք Սև մայրցամաքում»,- ասել է քաղաքագետը։
Փաստորեն, իրենց աֆրիկյան գաղութներից բռնի փախուստի համար Մոսկվայից և Անկարայից վրեժխնդիր լինելը՝ պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Փարիզը այդքան նախանձախնդիր սկսել է «բարեկամություն անել» Երևանի հետ, համարում է նա։
«Եվ սա զուտ քաղաքական շահ է, եթե հաշվի չառնել դժվար յուրացվող սպառազինության հետ Մակրոնի և Փաշինյանի ընտանիքների կոռումպցիոն գեշեֆտը։
Իսկ ահա Ադրբեջանը իր ածխաջրածնային-էներգետիկ և տրանսպորտային-լոգիստիկ ներուժով լուրջ հետաքրքրություն է ներկայացնում ֆրանսիական վերնախավի համար։ Սա երկրորդ պատճառն է։
Քանի որ Նիգերում, Մալիում, Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետությունում և նույն Հայաստանում մշակված սովորական մեթոդներով չստացվեց Ադրբեջանը վերածել իր գաղութի՝ Ֆրանսիան փորձում է որպես պարսպակործան գործիք օգտագործել Հայաստանին։ Հետևելով Փարիզի ցուցումներին՝ Երևանը ամեն կերպ կհետաձգի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, սահմանների սահմանազատումը, ինչպես նաև մշտապես կկազմակերպի ռազմական սադրանքներ (որտեղ օգտակար կլինի ֆրանսիական սպառազինությունը)։ Մինչ Բաքուն շահագրգռված է Երևանի հետ հարցի շուտափույթ փակման մեջ, քանի որ այն նպատակադրված է բարիդրացիությանը, իսկ մարտունակության բարձրացման վրա ծախսվող բյուջետային ֆինանսները օգտակար կլինեին Հայաստանի օկուպացիայից վերադարձրած տարածքներում կենսապայմաններ ստեղծելու համար, որտեղ պետք է նորից ստեղծել գրեթե ամբողջ ենթակառուցվածքը։
Եվ այդ պատճառով էլ արվում է այն հաշվարկը, որ Բաքուն, հանուն Երեւանի հետ խաղաղության պայմանագրի, կհամաձայնվի Փարիզի հետկուլիսային պայմաններին՝ փաստորեն նրան զիջելով իր տնտեսական ու քաղաքական ինքնիշխանության մի մասը։ Մտածում ես, Ադրբեջանի ղեկավարությունը ի վնաս ազգային շահերի, երբեք խղճի հետ կապված նման գործարքի չի գնա»,- ասել է Արկովը։
Ղազախստանցի քաղաքագետ, գիտնական Ժակսիլիկ Սաբիտովը իր հերթին համարում է, որ Երևանի կողմից խաղաղ կարգավորման ձգձգումը կապված է Հայաստանում ներքաղաքական իրավիճակի հետ։
«Եվ Փաշինյանի՝ պատմության մեջ որպես բոլոր սահմանները հանձնած մարդ չմնալու ցանկության հետ։ Ուստի կարծում եմ, որ հատկապես ներքաղաքական հիմնավորումն է հանդիսանում նրա պատճառը, որ Հայաստանը ուշացնում է գործընթացը։
Փաշինյանը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը չի համարում գլխավոր նպատակ։ Նրա գլխավոր նպատակը կայանում է նրանում, որպեսզի մնալ իշխանությանը, և պատմության մեջ մնալ ոչ որպես Հայաստանի այնքան բացասական առաջնորդ»,- հայտարարել է նա։
Մյուս կողմից, հարկ է նշել, որ Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկած խաղաղ պայմանագրի իր տարբերակում, հավանաբար, որոշակի զիջումներ է ուզել նրանից, և դա կապված է, իհարկե, 44-օրյա պատերազմի արդյունքների հետ,- ենթադրում է գիտնականը։
«Այսինքն, Բաքուն խոսում է մի կողմից ուժի դիրքերից, մյուս կողմից՝ արդարության հասնելուն ձգտող երկրի դիրքերից, վերականգնելով իր տարածքային ամբողջականությունը։
Եվ Հայաստանի իշխանությունները կանգնած են շատ բարդ ընտրության առաջ, ինչի պատճառով էլ ձգձգում են խաղաղ գործընթացը։ Կարծում եմ, առջևում դեռ երկար բանակցային գործընթաց կա, Փաշինյանը կձգտի ոչ թե արագ լուծման, այլ նրան, որպեսզի պատմական պատասխանատվությունը կիսի Հայաստանի ողջ քաղաքական վերնախավի հետ»,- եզրափակել է Սաբիտովը։

Мирный процесс: почему тормозит Ереван?
На днях помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев напомнил Еревану, что пора бы поторопиться с процессом движения к миру.
«11 сентября Азербайджан через двусторонние каналы передал армянской стороне 5-й скорректированный вариант мирного соглашения вместе с соответствующими пояснительными записками, и в ближайшее время ожидается ответ Армении. Несмотря на публичные заявления о готовности подписать мирный договор до конца этого года, армянская сторона более двух месяцев откладывает представление своего варианта документа. Азербайджанская сторона неоднократно заявляла, что это историческая возможность и нет никаких препятствий для подписания мирного договора, особенно после восстановления суверенитета Азербайджана. Насколько Армения готова к этому, сейчас вызывает серьезные вопросы. Текст мирного договора - не ядерная физика. В соответствии с основными принципами международного права, предложенными Азербайджаном, текст мирного соглашения мог быть завершен быстрее путем интенсивных двусторонних переговоров. Мяч сейчас на стороне Армении!», - отметил Х. Гаджиев.
Интересно, с чем связано затягивание этого процесса Арменией сейчас? Какие тут могут быть причины? Команде Пашиняна почему-то не хочется подписать как можно скорее полноценный мирный договор и тем самым положить конец состоянию войны, в котором формально всё еще находятся Азербайджан и Армения?
Российский политолог, основатель экспертно-аналитической сети PolitRUS Виталий Арьков уверен, что нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян не является самостоятельным политиком.
«Если прежде за ключевыми решениями официального Еревана пытались разглядеть Москву, то в настоящее время все отчетливее виден Париж. А мирный договор между Арменией и Азербайджаном, как и в целом мир в регионе, не соответствует его геополитическим интересам, несмотря на все громкие публичные заявления Макрона. Об истинных планах прихода Франции в регион свидетельствуют и начавшиеся поставки Армении вооружений.
Да, во Франции довольно большая и влиятельная армянская община. Однако собственно Армения ранее не представляла особого политического и экономического интереса для Елисейского дворца. В стране нет полезных ископаемых той номенклатуры и в тех объемах, которые интересны алчным французским буржуа и на которых они много лет паразитировали в ряде стран Африки. Откуда их теперь, при поддержке России, Турции и Китая, гонят прочь местные патриотические элиты – этакая вторая волна народно-освободительного движения на Черном континенте, - рассказал политолог.
Собственно, месть Москве и Анкаре за вынужденное бегство из своих африканских колоний – одна из причин, почему Париж столь рьяно принялся «дружить» с Ереваном, считает он.
«И это сугубо политический интерес, если не считать коррупционного гешефта семейств Макрон и Пашинян с поставок неликвидных вооружений.
А вот Азербайджан с его углеводородно-энергетическим и транспортно-логистическим потенциалом представляет для французских элит серьезный интерес. Это вторая причина.
Поскольку привычными, отработанными на Нигере, Мали, ЦАР и той же Армении методами не получилось превратить Азербайджан в свою колонию, Франция пытается использовать в качестве стенобитного орудия Армению. Следуя указаниям из Парижа, Ереван будет всячески затягивать с подписанием мирного договора, демаркацией границ, а также постоянно устраивать военные провокации (где пригодятся французские вооружения). В то время, как Баку заинтересован в скорейшем закрытии вопроса с Ереваном, поскольку нацелен на добрососедство, а расходуемые на повышенную боеготовность бюджетные финансы оказались бы кстати при создании условий для жизни возвращенных из-под оккупации Армении территорий, где приходится заново создавать практически всю инфраструктуру.
И потому делается расчет на то, что Баку ради мирного договора с Ереваном согласится на закулисные условия Парижа, фактически уступая ему часть своего экономического и политического суверенитета. Думается, на такую сделку с совестью – в ущерб национальным интересам – руководство Азербайджана никогда не пойдет», - сказал Арьков.
Казахстанский политолог, ученый Жаксылык Сабитов считает в свою очередь, что затягивание Ереваном мирного процесса связано с внутриполитической ситуацией в Армении.
«И с желанием Пашиняна не остаться в истории тем человеком, который сдал все рубежи. Поэтому я считаю, что именно внутриполитическое обоснование является причиной того, что Армения задерживает процесс.
Пашинян не считает главной целью подписание мирного договора. Его главная цель состоит в том, чтобы удержаться у власти, и остаться в истории не таким уж негативным лидером Армении», - заявил он.
С другой стороны, надо отметить, что Азербайджан в своем предложенном Армении варианте мирного договора, наверное, хотел определенных уступок от нее, и это связано, конечно, с итогами 44-дневной войны, полагает ученый.
«То есть, Баку разговаривает, с одной стороны, с позиции силы, а с другой – с позиции страны, добившейся справедливости, восстановив свою территориальную целостность.
И перед властями Армении очень сложный выбор, из-за чего они и затягивают мирный процесс. Думаю, предстоит еще длительный переговорный процесс, Пашинян будет стремиться не к быстрому решению, а к тому, чтобы разделить историческую ответственность со всей политической элитой Армении», - заключил Сабитов.