Խոջալուի ցեղասպանության առնչությամբ Ռաշիդ Բեգլարյանի ցուցմունքի վերաբերյալ հետաքննություն է կատարվում ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
20 Նոյեմբերի 2023 12:15
Ադրբեջանի Հանրապետության օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում գործող ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների կողմից իրականացված՝ ահաբեկչության և ռազմական հանցագործությունների փաստերի բազմակողմանի հետաքննությունը շարունակվում է։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնում են Պետական անվտանգության ծառայությունից, այս պահին հետաքննություն է տարվում՝ Խոջալուի ցեղասպանության հետ կապված Ռաշիդ Բեգլարյանի ցուցմունքների վերաբերյալ։
Խանքենդի քաղաքի թիվ 3 մանկական հիվանդանոցում պահվող գերեվարված ադրբեջանցիներին և միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտպանված այլ անձանց խոշտանգումների, ինչպես նաև խաղաղության և մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործություններ կատարելու, ռազմական հանցագործությունների, ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների գործողություններին մասնակցության մեջ կասկածվող Ռ.Բեգլարյանը ձերբակալվել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 112, 113, 115.2, 279.1 և 318.1 հոդվածներով։
Սույն քրեական գործով բացահայտվել և տուժող են ճանաչվել խոշտանգումների ենթարկված անձինք։ Հարցաքննության ժամանակ Ռ. Բեգլարյանը հայտնել է իր մասնակցությունը՝ 1992 թվականի փետրվարին Խոջալուի ցեղասպանությանը։
Նա հայտնել է, որ Հայաստանի զինված ուժերի անդամների և նրանց հրամանատարության ներքո գործող անօրինական հայկական զինված կազմավորումների՝ խաղաղ բնակիչներով խիտ բնակեցված Խոջալու քաղաքի վրա հարձակում իրականացնելու վերաբերյալ նախօրոք կազմած պլանով՝ փրկված ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչներին խոստանալով ապահովել նրանց անվտանգ անցումը դեպի Աղդամի շրջան Ասկերանի շրջանով, նա և ապօրինի հայկական զինված խմբավորումների անդամները 1992 թվականի փետրվարի 26-ին՝ այն ժամանակ, երբ նակիչները Գարգարչայի ափի երկայնքով շարժվել են Աղդամի շրջանի ուղղությամբ, շրջապատել և գնդակահարել են մոտ 200 խաղաղ բնակիչների, որոնց մեծ մասը կանայք, երեխաներ և ծերեր էին։ Հանցավոր խմբի անդամների կողմից զոհվածների անձնական իրերը թալանելուց հետո, նրանց դիակները թաղվել են Ասկերանի բերդի մոտ։
Ռաշիդ Բեգլարյանը տեղում ցուցմունք տալով՝ մանրամասն պատմել է ու ցույց տվել այն վայրերը, որտեղ հանցավոր գործողություններ են կատարվել խաղաղ բնակչության նկատմամբ։

Рашид Бегларян: Мы расстреляли и закопали близ Аскерана 200 мирных азербайджанцев Расследование СГБ/ВИДЕО
20 Ноября 2023 10:04
Продолжается комплексное расследование по фактам терроризма и военных преступлений, совершенных незаконными армянскими вооруженными формированиями, действовавшими на освобожденных от оккупации территориях Азербайджанской Республики.
Как сообщили Caliber.Az в Службе госбезопасности, в настоящее время ведется расследование по показаниям Рашида Бегларяна в связи с Ходжалинским геноцидом.
Р.Бегларян, подозреваемый в пытках пленных азербайджанцев и других лиц, защищаемых международным гуманитарным правом, содержавшихся в детской больнице №3 города Ханкенди, а также в совершении других тяжких преступлений против мира и человечности, военных преступлений, в участии в действиях незаконных армянских вооруженных формирований, был арестован по обвинению по статьям 112, 113, 115.2, 279.1 и 318.1 Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Подвергшиеся пыткам лица были идентифицированы и признаны потерпевшими по данному уголовному делу. На допросе Р.Бегларян сообщил о своей причастности к совершению Ходжалинского геноцида в феврале 1992 года.
Он сообщил, что по заранее составленному плану членов Вооруженных сил Армении и действующих под их командованием незаконных армянских вооруженных формирований по совершению нападения на густонаселенный гражданскими лицами город Ходжалы, пообещав оставшимся в живых мирным азербайджанским жителям обеспечить их безопасный переход в Агдамский район через Аскеранский район, он и члены незаконных армянских вооруженных формирований 26 февраля 1992 года взяли в окружение и расстреляли около 200 мирных жителей, большинство из которых составляли женщины, дети и старики, в то время как те двигались вдоль побережья Гаргарчая в сторону Агдамского района. После того, как личные вещи погибших были разграблены членами преступной группировки, их тела были закопаны близ Аскеранской крепости.
При даче показаний на месте Рашид Бегларян подробно рассказал и показал места, где были совершены преступные действия в отношении гражданского населения.