Ադրբեջանը զրոյից նոր քաղաքներ և գյուղեր է կառուցում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում. Իլհամ Ալիև
24 Նոյեմբերի 2023 16:51
Այժմ մենք լայնածավալ շինարարական-վերականգնողական աշխատանքներ ենք իրականացնում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում։ Մենք զրոյից կառուցում ենք նոր քաղաքներ և գյուղեր։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 24-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Բաքվում, ելույթ ունենալով Կենտրոնական Ասիայի տնտեսությունների համար ՄԱԿ-ի հատուկ ծրագրի (SPECA) գագաթնաժողովում։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ սկզբնական փուլում նախատեսվում է վերականգնել 100 բնակավայր, այդ թվում՝ 9 քաղաք և 8 ավան։ «Մեծ վերադարձ ծրագրի շրջանակներում նախկին ներքին տեղահանվածները վերադառնում են իրենց հայրենի հողերը: Մինչև 2026 թվականի վերջը իրենց տներ կվերադառնան 140 հազար նախկին ներքին տեղահանվածներ»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիևը։

Ильхам Алиев: Азербайджан с нуля возводит новые города и села на освобожденных от оккупации территориях
24 Ноября 2023 14:01
В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях мы проводим широкомасштабные строительно-восстановительные работы. Мы возводим с нуля новые города и села.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев 24 ноября во время выступления на Саммите Специальной программы ООН для экономик стран Центральной Азии (СПЕКА) в Баку.
Глава государства довел до внимания, что на первоначальном этапе планируется восстановить 100 населенных пунктов, в том числе 9 городов и 8 поселков. «В рамках программы «Великое возвращение» бывшие вынужденные переселенцы возвращаются в свои исконные края. До конца 2026 года 140 тысяч бывших вынужденных переселенцев вернутся в родные дома», - добавил Президент Ильхам Алиев.