Իլհամ Ալիև. Հայաստանը պատրաստակամություն է հայտնում ընդունել հինգ հայտնի սկզբունքները
Մեր կողմից հակաահաբեկչական միջոցառումների անցկացում նախատեսված չէր։ Համենայն դեպս 2020 թվականի նոյեմբերի դրությամբ նման պլաններ չեն եղել, և դա կարող եմ հստակ ասել։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ միջազգային փորձագետները պետք է մանրամասն ուսումնասիրեն խաղաղության պայմանագիրը, որը պետք է կնքվի երկու երկրների միջև:
«Որպես երկիր, որը բախվել է ավելի քան 30 տարվա օկուպացիայի, իր տարածքների ավերմանը, էթնիկ զտումների և մեծ տառապանքների, մենք ձեռք մեկնեցինք Հայաստանին անմիջականորեն, այլ ոչ միջնորդների միջոցով»։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև ընդգծել է, որ խաղաղության պայմանագրի սկզբունքները մշակվել և ուղարկվել են Հայաստան, սակայն այս պահի դրությամբ դրանց պատասխան չի տրվել. «Հայտարարվել է հինգ հայտնի սկզբունքներ։ Հիմա տեսանելի է, որ Հայաստանը գնալով մոտենում է դրանց ընդունմանը։ Նրանք դա կարող են դիտեարկել որպես հիմք։ Եթե մի քանի տարի առաջ սա անեին, բնականաբար, մենք ստիպված չէինք լինի հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնել։ Սա արդեն պատմություն է, և դա ցույց է տալիս, որ խաղաղության նախաձեռնողը Ադրբեջանն է, այլ ոչ թե Հայաստանը»։

Ильхам Алиев: Армения выражает готовность принять пять известных принципов
С нашей стороны не было запланировано проведение антитеррористических мероприятий. По крайней мере, на ноябрь 2020 года таких планов не было, и я могу это сказать четко.
Глава государства отметил, что международным экспертам также следует детально изучить соглашение о мире, которое будет подписано между двумя странами: «Как страна, которая столкнулась с более чем 30-летней оккупацией своей территории, последующим полным разрушением своих земель, этнической чисткой и многими страданиями, мы протянули руку непосредственно Армении, а не через посредников».
Президент Ильхам Алиев также подчеркнул, что принципы мирного договора были разработаны и отправлены в Армению, однако на текущий момент в ответ на них по-прежнему тишина: «Было объявлено о пяти известных принципах. Сейчас видно, что Армения приближается к их принятию. Они могут рассматривать это как основу. Если бы они сделали это несколько лет назад, конечно, нам бы не пришлось проводить антитеррористическую операцию. Это уже история, и она демонстрирует, что именно Азербайджан выступил инициатором мира, а не Армения».