09 Դեկտեմբերի 2023 13:41
Նախագահ Իլհամ Ալիևը Euronews հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում պատասխանել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու վերաբերյալ հարցին։
Ըստ AZERTAC-ի՝ պետության ղեկավարն ասել է. «Ես լավատեսորեն էի տրամադրված ժամկետների հարցում, քանի որ մենք մի քանի անգամ առաջարկություններ ենք փոխանակել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախնական նախագծի վերաբերյալ, որն Ադրբեջանն ինքն է մշակել։ Դրանից հետո երկու երկրների միջև վեց անգամ մեկնաբանություններ են փոխանակվել։ Եվ երբ ես վերջին անգամ խոսեցի այս մասին Euronews-ի եթերում, հույս ունեի, որ Հայաստանը չի հետաձգի մեր մեկնաբանությունների գնահատման գործընթացը։ Դրանցից վերջինը նրանց ուղարկել ենք սեպտեմբերի 11-ին, իսկ պատասխանը ստացել ենք ընդամենը երկու օր առաջ։ Այսինքն՝ նրանք գրեթե երկուսուկես ամիս գնահատում էին համաձայնագրի նախագիծը, որը բաղկացած էր մի քանի էջից։ Ի՞նչ է դա նշանակում: Սա նշանակում է, որ նրանք ցանկանում են արհեստականորեն ձգձգել գործընթացը։ Արդեն նոյեմբերի վերջն է։ Իհարկե, խաղաղության հասնելու և խաղաղության պայմանագրի ստորագրման վերաբերյալ լավատեսությունը տարեվերջին նվազել է։ Բայց կարծում եմ, որ ժամկետներն այստեղ այնքան էլ կարևոր չեն։ Կարևորը երկու երկրների օրակարգն է: Հենց Ադրբեջանն է ենթարկվել օկուպացիայի և էթնիկ զտումների։ Հայաստանի կառավարությունը արտաքսել է մեկ միլիոն ադրբեջանցիների, իսկ գրեթե 15 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածք ամայացվել է»։
Նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանն այն երկիրն է, որը առաջարկեց ստորագրել խաղաղ պայմանագիր և սկսել սահմանազատման ուղղությամբ աշխատանքները։ «Հիմա, «Ղարաբաղի պորտֆելի» փակումից հետո, կարծում եմ, Հայաստանն ավելի պատրաստակամ կլինի համաձայնության գալ մեզ հետ։ Որովհետև մեր ինքնիշխանության վերականգնումից և Ղարաբաղում ապօրինի անջատողական վարչակարգի լուծարումից հետո, կարծում եմ, այն հիմնական գործոնը, որը խանգարում էր Հայաստանին ավելի համարձակ լինել բանակցային գործընթացում, այլևս գոյություն չունի»,- նշել է նախագահը:
Երկրի ղեկավարն ասել է, որ ադրբեջանական կողմը կգնահատի Հայաստանի վերջին առաջարկները և կմեկնաբանի դրանք։ «Միևնույն ժամանակ մենք աշխատանքային մակարդակով կապ ենք պահպանում տարբեր պաշտոնյաների միջև և տարբեր խողովակներով։ Կարծում եմ, որ խաղաղությունն այլընտրանք չունի։ Եթե խաղաղության պայմանագիր չստորագրվի, դա շատ վատ կլինի ողջ տարածաշրջանի համար։ Մենք ուզում ենք, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը պաշտպանված լինի ցանկացած ռիսկից: Եվ, իհարկե, մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանն այսօր և ապագայում երբեք կասկածի տակ չդնի մեր տարածքային ամբողջականությունը և ամբողջությամբ հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ որևէ տարածքային պահանջից»,- ընդգծել է Ադրբեջանի նախագահը։

Алиев: Мы хотим, чтобы Армения никогда не ставила под сомнение нашу территориальную целостность
Президент Ильхам Алиев в интервью телеканалу «Евроньюс» также ответил на вопрос, связанный с достижением мира между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, глава государства сказал: «Я был оптимистично настроен по поводу сроков, так как мы несколько раз обменивались с Арменией предложениями по первоначальному проекту мирного договора, который Азербайджан разработал сам. После этого шесть раз происходил обмен замечаниями между двумя странами. И когда я говорил об этом в последний раз на «Евроньюс», то надеялся, что Армения не будет затягивать процесс оценки наших комментариев. Последние из них мы направили им 11 сентября, а ответ на комментарии получили только два дня назад. То есть почти два с половиной месяца они оценивали проект договора, состоящий из нескольких страниц. Что это значит? Это значит, что они хотят искусственно затянуть процесс. Сейчас уже конец ноября. Конечно, оптимизма по поводу достижения мира и подписания мирного договора к концу года поубавилось. Но, думаю, что сроки тут не столь важны. Важна повестка дня обеих стран. Именно Азербайджан подвергся оккупации и этнической чистке. Миллион азербайджанцев был депортирован армянским правительством, а территория площадью почти 15 тыс. кв. км была опустошена».
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что, тем не менее, Азербайджан был той страной, которая выступила с предложением подписать мирный договор и начать работу по делимитации. «Теперь, после закрытия «карабахского портфолио», думаю, Армения более охотно пойдет на соглашение с нами. Потому что после восстановления нашего суверенитета и ликвидации незаконного сепаратистского режима в Карабахе, думаю, главного фактора, который мешал Армении быть смелее в переговорном процессе, больше не существует», - отметил он.
Глава государства сказал, что азербайджанская сторона оценит последние предложения Армении и прокомментирует их. «Одновременно мы поддерживаем контакты на рабочем уровне между различными должностными лицами и по различным каналам. Я думаю, что альтернативы миру нет. Если мирное соглашение не будет подписано, это будет очень плохо для всего региона. Мы хотим, чтобы регион Южного Кавказа был защищен от любых рисков. И, конечно, мы хотим, чтобы Армения и сегодня, и в будущем никогда не ставила под сомнение нашу территориальную целостность и полностью отказалась от любых территориальных претензий к Азербайджану», - подчеркнул Президент Азербайджана.