Եզդիները վառելափայտ են նետում
Մեր կայքը արդեն գրել է այն մասին, որ ԱՄՆ քաղաքացիություն ունեցող հարյուրավոր եզդիներ հայց են ներկայացրել ֆրանսիական ցեմենտի արտադրող՝ «Lafarge» ընկերության դեմ՝ նրան մեղադրելով ԴԱԻՇ-ին ֆինանսավորելու մեջ։
Հայցում ասվում է, որ ընկերությունը «ԴԱԻՇ-ին օգնել և հրահրել է միջազգային ահաբեկչական գործողությունների և դավադրության մեջ է մտել նրա միջնորդների հետ, որի համար պետք է փոխհատուցում վճարի փրկվածներին»: Այստեղ նկատի է առնվում արդեն հայտնի փաստը՝ 2011-2014 թվականների ընթացքում «Lafarge»-ն հրաժարագին է վճարել ահաբեկչական խմբավորումներին՝ քաղաքացիական պատերազմով բռնկված Սիրիայի հյուսիսում գործարանի շահագործումն ապահովելու դիմաց։
Արժե նշել, որ սա ցեմենտի հսկայի դեմ առաջին հայցը չէ։ 2022 թվականի հոկտեմբերին «Lafarge»-ն արդեն մեղավոր է ճանաչվել ամերիկյան արդարադատության կողմից ԴԱԻՇ-ին և «Ջաբհաթ ան Նուսրային» (Ալ-Քաիդայի մասնաճյուղ Սիրիայում և Լիբանանում - Խմբ.) միջոցներ վճարելու մեջ: Ընկերությունը «ամենամյա նվիրատվությունների» ձևով նրանց ընդհանուր առմամբ մոտ 6 միլիոն դոլար է վճարել նրա համար, որպեսզի Սիրիայի հյուսիսում գտնվող իր ցեմենտի գործարանը շարունակի աշխատել: Արդյունքում նրան տուգանել են 777,78 մլն դոլարով։ Այդ ժամանակ ֆրանսիական կորպորացիան խելամտորեն որոշեց համագործակցել հետաքննության հետ (նա խելամտության պակաս չունի՝ նախկինում նույն մարտավարությունն էր կիրառել նաև ահաբեկիչների հետ): Մեղադրանքների առաջադրումից հետո «Lafarge»-ն, ինչպես նաև այն գնած շվեյցարական «Holcim» ընկերությունը 2015 թվականին անցկացրին իրենց սեփական հետաքննությունը։
Իր հերթին ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը նշում է, որ հետաքննության ընթացքում չեն բացահայտվել ընկերության այնպիսի աշխատակիցներ, ովքեր կիսում են ահաբեկչական խմբավորումների գաղափարախոսությունը կամ մեթոդները։ Նշվում է, որ «խախտումները տեղի են ունեցել ահաբեկչական խմբավորումների կողմից համատարած բռնությունների և կոշտ ճնշման ժամանակահատվծում, իսկ ընկերության ներկայացուցիչները փորձել են Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ընթացքում պահպանել աշխատողների և ձեռնարկության անվտանգությունը»: Մի խոսքով ամեն ինչ անցել է քիչ թե շատ անարյուն։
Սակայն, սա դեռ ամենը չէ: Վերոնշյալ բոլորից կարող է թվալ, որ ընկերությունը համագործակցել է բացառապես ԴԱԻՇ-ի և «Ալ-Քաիդա»-ի հետ: Սակայն, իրականում «Lafarge»-ն հարկեր կամ տուրք է վճարել բոլորին, ովքեր տարբեր ժամանակահատվածներում վերահսկել են այն տարածքը, որտեղ գտնվում է գործարանը: Սկզբում, իհարկե, դա եղել է Բաշար ալ-Ասադի կառավարությունը։ Սակայն այն բանից հետո, երբ Հյուսիսային Սիրիայի վերահսկողությունը անցավ PKK-ին և նրան մոտ կանգնած այլ քրդական ահաբեկչական խմբավորումներին, ցեմենտի ֆրասիական արտադրողները սկսեցին համագործակցել նրանց հետ։ Եվ վերջապես, երբ տարածքն անցավ ԴԱԻՇ-ին, ընկերությունը նրանց հետ էլ ընդհանուր լեզու գտավ։
Այնուամենայնիվ, «Lafarge»-ն քիչ թե շատ կրել է պատիժը: Նույնը չես ասի այն քաղաքական գործիչների մասին, ովքեր հիանալի տեղյակ էին այդ գործողությունների մասին և շարունակում էին քաջալերել ահաբեկիչների հետ ընկերության համագործակցությունը՝ փաստորեն դառնալով նրանց հանցակիցներ։ Ահա մի քանի անուններ. նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, նախկին ֆինանսների նախարար Սապենը, նախկին արտաքին գործերի նախարար Լորան Ֆաբիուսը։ Եվ սա ամբողջական ցանկ չէ։ Կա այս գործում անմիջականորեն ներգրավված ևս մեկ անձ։ Այն ժամանակ էկոնոմիկայի նախարար, իսկ այժմ Ֆրանսիայի գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Հենց ԴԱԻՇ-ի և PKK-ի հետ անուղղակի շփումներում ֆրանսիական կառավարության մասնակցության բացահայտմանն է նվիրված է «TRT World» հեռուստաալիքի «Գործարան. ֆրանսիական գաղտնի գործողություն» ֆիլմի մեծ մասը, որը թողարկվել է 2021 թվականին: Սակայն այս վավերագրական կինոնկարը, հակառակ սպասվածի, մեծ սենսացիա չդարձավ։ YouTube-ի ալիքի առաջին դրվագը դիտել է 23 հազար մարդ, երկրորդը՝ շատ ավելին՝ 93 հազար, սակայն սա դեռ հեռու է պայթված ռումբի էֆեկտից։ Պատճառը, ամենայն հավանականությամբ նրանում է, որ ֆիլմի հեղինակը թուրքական ընկերություն է, և այդ նույն ֆրանսիացիները նախընտրել են նրանից խույս տալ, որպես կողմնակալ նախագիծ։ Նրանք այնքան են խույս տվել, որ 2022 թվականին Մակրոնին վերընտրեցին նախագահի երկրորդ ժամկետով:
Սա կարելի է վերագրել այն անփույթ վերաբերմունքին, որ սպիտակ ֆրանսիացիները ցուցաբերում են այն ամենի նկատմամբ, ինչ տեղի է ունենում զարգացող երկրներում և այն էլ իսլամական աշխարհում։ Սակայն, թուրքական ֆիլմը բացահայտում է ևս մեկ տգեղ ճշմարտություն՝հենց ահաբեկչական խմբավորումների հետ սիրախաղի ֆրանսիական քաղաքականությունն էր, որն ի վերջո հանգեցրեց երկրի պատմության ամենաարյունալի ահաբեկչության` 2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի վրա հարձակումների շարքին:
Այնուամենայնիվ, «Lafarge-ի դեմ դատական գործընթացների թափանիվը, կարծես նորից սկսում է պտտվել: Եզդիները նոր վառելափայտ են նետել մարմանդ վառվող կրակի մեջ։ Թե որքան հեռու կգնա հետաքննությունը, և արդյոք ֆրանսիացիները կիմանան, որ Մակրոնը հանդիսանում է ապաշնորհ և ցինիկ կոնֆորմիստ՝ բաց հարց է։ Կցանկանայի հուսալ, որ գործը կհասնի իր տրամաբանական ավարտին, քննիչները կբարձրացնեն ֆրանսիացի պաշտոնյաների մեղսակցության հարցը, և Մակրոնը ստիպված կլինի պատասխան տալ, եթե ոչ մեղադրյալի աթոռին, ապա գոնե որպես վկա։ Կասկածից վեր է, որ նույնիսկ դա կդառնա հարված նրա առանց այն էլ արատավոր հեղինակությանը։
P.S. Եթե Փարիզի կողմից աջակցությունը Սիրիայում ահաբեկչությանը կրում է զուտ պրագմատիկ բնույթ՝ ֆրանսիացիները չէին ցանկանում գումարներ կորցնել, դրանով հանդերձ ստանալով գաղտնի տեղեկատվություն, ապա աջակցությունը հայկական օկուպացիային և հատկապես անզուսպ աջակցությունը անջատողական գաղափարներին և Ադրբեջանի հանդեպ թշնամությանը՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո՝ արդեն էքզիստենցիալ չափում ունի։ Այս իրավիճակը հնարավոր չէ շրջել։ Մնում է ֆրանսիացիների հետ խաղալ այնպես, ինչպես իրենք են նախընտրում՝ պրագմատիկ և ցինիկորեն:

Езиды подбрасывают поленья
Наш сайт уже писал о том, что сотни езидов с гражданством США подали иск к французскому производителю цемента Lafarge, обвиняя его в финансировании ИГИЛ.
В иске говорится, что компания «помогала и подстрекала к актам международного терроризма ИГИЛ и вступила в сговор с ИГИЛ и его посредниками, за что должна выплатить компенсацию выжившим». Здесь имеется в виду уже известный факт – Lafarge в течение 2011-2014 гг выплачивала отступные террористическим группам в обмен на обеспечение деятельности завода на охваченном гражданской войной севере Сирии.
Стоит отметить, что это не первый иск против цементного гиганта. В октябре 2022 года Lafarge уже была признана виновной американским правосудием в выплате средств ИГИЛу и «Джебхат ан-Нусре» (отделение «Аль-Каида» в Сирии и Ливане – Ред.). Компания выплатила им в общей сложности около $6 млн в виде «ежемесячных пожертвований» за то, чтобы ее цементный завод в северной Сирии продолжал работать. В итоге ее оштрафовали на $777,78 млн. Тогда французская корпорация мудро решила пойти на сотрудничество со следствием (мудрости ей не занимать – ранее она применила ту же тактику и с террористами). После предъявления обвинений Lafarge, а также купившая ее в 2015 году швейцарская компания Holcim провели собственное расследование.
В свою очередь Минюст США отмечает, что в ходе расследования не было выявлено сотрудников компании, которые бы разделяли идеологию или методы террористических группировок. Отмечается, что «нарушения имели место в период массового насилия и жесткого давления со стороны террористических группировок, а представители компании пытались сохранить безопасность рабочих и предприятия в ходе гражданской войны в Сирии». В общем все обошлось более-менее бескровно.
Однако, это еще не все. Из всего вышеуказанного может показаться, что компания сотрудничала исключительно с ИГИЛ и «Аль-Каедой». Однако, на самом деле, Lafarge платила налоги или дань всем, кто в разные периоды контролировал территорию, на которой расположен завод. В начале, разумеется, это было правительство Башара Асада. Однако после того, как контроль над северной Сирией перешел к РПК и близким к ней другим курдским террористическим группировкам, французские производители цемента начали с ними сотрудничать. И наконец, когда территория отошла к ИГИЛ, компания и с ними нашла общий язык.
Однако, худо-бедно, Lafarge понесла наказание. Чего не скажешь о тех политиках, которые были прекрасно осведомлены об этих операциях, и продолжали потворствовать сотрудничеству компании с террористами, фактически став их соучастниками. Вот несколько имен: бывший президент Франсуа Олланд, экс-министр финансов Сапен, экс-министр иностранных дел Лоран Фабиус. И это не полный список. Есть еще один человек, непосредственно вовлеченный в это дело. В тот период министр экономики, а ныне действующий президент Франции Эмманюэль Макрон.
Именно вскрытию участия французского правительства в опосредованных контактах с ИГИЛ и РПК и посвящен большей частью фильм канала TRT World «Завод: тайная французская операция», вышедший в 2021 году. Однако, эта документальная картина, вопреки ожиданиям, не стала большой сенсацией. Первую серию на канале YouTube посмотрели 23 тысячи человек, вторую – гораздо больше – 93 тысячи, однако это все еще далеко от эффекта разорвавшейся бомбы. Причина, скорее всего, в том, что авторы фильма – турецкая компания и те же французы предпочли отмахнуться от него, как от ангажированного проекта. Отмахнулись настолько, что переизбрали Макрона на пост президента на второй срок в 2022 году.
Можно было бы списать это на то небрежное отношение, которое выказывают белые французы ко всему, происходящему в развивающихся странах, да еще и в исламском мире. Однако турецкий фильм вскрывает еще одну неприглядную правду - именно французская политика заигрывания с террористическими группами в конечном итоге привела к самому кровавому теракту в истории страны – к серии атак на французскую столицу 25 ноября 2015 года.
Впрочем, маховик судопроизводства против Lafarge, кажется, начинает раскручиваться по новой. Езиды подбросили новых поленьев в тлеющий было костер. Как далеко пойдет следствие, и узнают ли французы, что Макрон является некомпетентным и циничным конформистом – вопрос открытый. Хочется надеяться, что дело дойдет до логического конца, следователями будет поднят вопрос о соучастии французских официальных лиц, и Макрону придется отвечать, если не на скамье подсудимых, то хотя бы в качестве свидетеля. Несомненно, что даже это станет ударом по его и без того подмоченной репутации.
P.S. Если поддержка Парижем терроризма в Сирии носит чисто прагматичный характер – французам не хотелось терять деньги, при этом получая секретную информацию, то поддержка армянской оккупации, и особенно оголтелая поддержка сепаратистских идей и враждебность по отношению к Азербайджану во время и после 44-дневной войны – имеет уже экзистенциальное измерение. Эту ситуацию не переломить. Остается играть с французами, так, как они сами предпочитают – прагматично и цинично.