Հետախույզ «գործարարի» ձախողումը
Լինել աննկատելի, չշատախոսել, խառնվել ամբոխին՝ սա են սովորեցնում ամբողջ աշխարհում հետախույաներին։ Եվ լավ է, եթե ժամանած երկրում լրտեսը գործում է դեսպանատան քողի ներքո՝ սխալի և հետագա բացահայտվելու դեպքում գրպանում դիվանագիտական անձնագիրը լրտեսին փրկում է քրեական հետապնդումից: Լավագույն դեպքում նրան պարզապես կարտաքսեն, իսկ որոշ ժամանակ անց, երբ աղմուկը մի փոքր հաանդարտվի՝ լրտեսը, լիովին հնարավոր է, կուղարկվի ուրիշ երկիր։ Վատագույն դեպքում, մինչև թոշակի անցնելը նա հարազատ գերատեսչությունում թղթագրությամբ կզբաղվի։ Իսկ ահա այն լրտեսներին, ովքեր չունեն դիվանագիտական անձեռնմխելիություն, բացահայտվելու դեպքում բանտ է սպառնում։
Հենց այդպես էլ տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի հետախուզական համայնքի մերկացված լրտես Մարտին Ռայանի (ծնված 1988 թ.) հետ, ով ադրբեջանական հակահետախուզության կողմից ձերբակալվել էր դեռ 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին, բայց այդ մասին տեղեկությունը հանրությանը հայտնի դարձավ միայն այս օրերին։ Դատարանի որոշմամբ նա կալանքի տակ կպահվի չորս ամիս, որի ընթացքում Ադրբեջանի քննչական մարմիններին հավանաբար հայտնի կդառնան մեր երկրում ֆրանսիական հետախուզության գործունեության բազմաթիվ մանրամասներ՝ գաղտնաբառեր, հաղորդագրություններ, գործակալներ, գաղտնի և բացահայտ հետախույզներ։ Ինչպես ասում են՝ անկեղծ խոստովանությունը մեղմում է պատիժը։
Բնական է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների նրբարվեստ աշխատանքը սկզբում շփոթվածություն առաջացրեց Փարիզում։ Այնտեղ ոչ մի կերպ չէին կարողանում հասկանալ, թե ինչպես են Հարավային Կովկասի փոքր ու հեռավոր երկրում, որի քաշային կատեգորիան չեն կարող համեմատվել ֆրանսիականի հետ, կարողացան այդքան պրոֆեսիոնալ կերպով հաղթել իրենց։ Այն բանից հետո, երբ Փարիզում հարվածից հետո մի փոքր ուշքի եկան՝ այնտեղ ավելի լավ բան չհնարեցին, քան դիմել «հրաժարվելուն», իբր, Ադրբեջանի դեմ ոչ մի լրտես և լրտեսական գործունեություն չի եղել, իսկ Ռայանը՝ ընդամենը Բաքվում կալանավորված գործարար է։ «Մենք այս կալանավորումը համարում ենք կամայական և պահանջում ենք մեր հայրենակցի անհապաղ ազատ արձակումը», - հայտարարել են Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում:
Դե, իհարկե, կոպիտ սխալի «զոհ»: Տես միայն Ռայանին կալանավորելու համար ադրբեջանական հակահետախուզության մոտ ավելի քան բավարար պատճառներ ու փաստեր են եղել։ Վերջիվերջո մեր երկրում հազարավոր օտարերկրացիներ են աշխատում, բայց լրտեսության մեջ մեղադրանքը ներկայացվել է հատկապես Ռայանին։ Բայց դրանում թող դատարանը հետաքննի: Մինչդեռ, կան էլի ինչ որ բաներ:
Պատահական չէ, որ մենք ամենասկզբում նշել ենք լրտեսի աշխատանքի հիմնական սկզբունքները։ Այսպես ուրեմն, մեր «հերոսը», ըստ երևույթին, լավ չի սովորել մասնագիտացված համալսարանում, քանի որ մոռացել է դրանց մասին և «վառվել է»։ Չէ որ նա ինքը, իր լեզվով և տեղական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ Ֆրանսիայի անվտանգության մարմինների համար նա՝ ակնհայտորեն օտար մարդ չէ։ Այսպիսով, ARB հեռուստաալիքին տված երկու տարվա վաղեմությամբ հարցազրույցից հայտնի են դարձել Ռայանի կենսագրության որոշ մանրամասներ։ Օրինակ, որ նա ստացել է ռազմական և աշխարհաքաղաքական պատմության մասնագիտությամբ կրթություն, և մինչև 2015 թվականը աշխատել է ռազմական և գլոբալ անվտանգության ոլորտում (!?)։ Համաձայնվեք, սա արդեն նրան ավելի ուշադիր հետևելու առիթ է։
Իսկ 2015-ին մեր «հերոսը» հանկարծ որոշել է փոխել իր աշխատանքի ուղղությունը և վերածվել է հարգարժան գործարարի։ 2019 թվականին Ռայանը հայտնվել է Բաքվում, որտեղ դարձել է «Merkorama» ընկերության հիմնադիրն ու տնօրենը։ Եվ, համապատասխանաբար, զբաղվել է անօրինական հետախուզական գործունեությամբ հօգուտ Ֆրանսիայի։ Ահա այսպիսին է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից բացահայտված լրտես-անլեգալի լեգենդը։ Ռայանը մի քանի տարի աշխատել է մեր երկրում, դիտել է, կապեր է հաստատել մարդկանց հետ, ովքեր կարող էին օգտակար լինել լրտեսության մեջ, և որոնք, հնարավոր եմ համարում, նույնիսկ չեն կռահել, որ դարձել են ֆրանսիական հետախուզության գործողությունների մասնակից։ Բայց Ռայանը չէր կասկածում, որ իրեն արդեն «ղեկավարում են» ադրբեջանական հակահետախուզության աշխատակիցները, որոնք մանրակրկիտ, հատիկ առ հատված արձանագրել են և՛ նրա շփումները, և՛ նրա գործունեությունը։ Հակառակ դեպքում, չունենալով դիվանագիտական անձեռնամխելիություն, նա կփորձեր լքել Ադրբեջանի տարածքը։ 2023 թվականի դեկտեմբերի 4-ին մկան թակարդը շրխկալով փակսեց՝ Ֆրանսիան ոչ միայն զրկվեց մեր երկրում իր գործակալից, այլ նաև ստացավ հերթական ցավալի հարված իր ինքնասիրությանը, և Փարիզը՝ հայ-ադրբեջանական կարգավորման մոդերատորների թվում տեսնելու առանց այդ էլ Բաքվի խոցված դժկամությանը։

Провал разведчика-«бизнесмена»
Быть незаметным, не болтать, слиться с толпой – этому учат разведчиков во всем мире. И ладно, если разведчик в стране пребывания действует под прикрытием посольства – дипломатический паспорт в кармане в случае прокола и последующего разоблачения спасет шпиона от уголовного преследования. В лучшем случае, его просто вышлют, а спустя какое-то время, когда шум немного уляжется, соглядатай, вполне возможно, получит назначение в другую страну. В худшем, до самой пенсии будет подшивать бумаги в канцелярии родного ведомства. А вот тем шпионам, у которых нет дипиммунитета, в случае разоблачения грозит тюрьма.
Именно так и произошло с разоблаченным шпионом Разведывательного сообщества Франции Мартином Райаном (1988 г.р.), который был арестован азербайджанской контрразведкой еще 4 декабря 2023 года, но информация об этом стала известна общественности лишь на днях. Решением суда он будет находиться под стражей в течение четырех месяцев, в течение которых наверняка следственным органам Азербайджана станут известны многие детали разведывательной деятельности Франции в нашей стране – пароли, явки, агенты, разведчики под прикрытием и без оного. Как говорится, чистосердечное признание облегчает наказание.
Естественно, что филигранная работа азербайджанских спецслужб поначалу вызвала оторопь в Париже. Там никак не могли понять, как в маленькой и далекой стране на Южном Кавказе, весовые категории которой не идут ни в какое сравнение с французскими, смогли так профессионально обыграть их. После того, как в Париже немного пришли в себя от полученного удара, там не придумали ничего лучшего, как пойти в «отказ», мол, не было никакого шпиона и никакой шпионской деятельности против Азербайджана, а Райан – всего лишь бизнесмен, незаконно задержанный в Баку.  «Мы считаем это задержание произвольным и требуем немедленного освобождения нашего соотечественника», — заявили во внешнеполитическом ведомстве Франции.
Ну конечно, «жертва» грубой ошибки. Вот только оснований и фактов для задержания Райана у азербайджанской контрразведки было хоть отбавляй. В конце концов, в нашей стране работают тысячи иностранцев, но обвинения в шпионаже были предъявлены именно Райану. Но в этом пусть разбирается суд. Впрочем, есть еще кое-что.
Мы не случайно в самом начале указали основные принципы работы шпиона. Так вот, наш «герой», видимо, плохо учился в специализированном вузе, раз забыл о них и «спалился». Ведь он сам, своим же языком и признался в интервью местным СМИ, что для органов безопасности Франции он – человек явно не чужой. Так, из интервью телеканалу ARB двухгодичной давности становятся известны некоторые подробности биографии Райана. Например, что он получил образование по специальности военная и геополитическая история, и до 2015 года работал в сфере военной и глобальной безопасности (!?). Согласитесь, это уже повод к нему приглядеться более внимательно.
А в 2015 году наш «герой» вдруг решил сменить направление работы и превратился в респектабельного бизнесмена. В 2019 году Райан объявился в Баку, где стал основателем и директором компании «Меркорама». И, соответственно, занялся незаконной разведывательной деятельности в пользу Франции. Вот такая легенда у шпиона-нелегала, разоблаченного спецслужбами Азербайджана. На протяжении нескольких лет Райан работал в нашей стране, наблюдал, налаживал контакты с людьми, которые могли пригодиться в деле шпионажа и которые, допускаю, даже не догадывались, что стали участниками операции французской разведки. Но Райан не подозревал, что его уже «ведут» сотрудники азербайджанской контрразведки, которые скрупулезно, по крупицам фиксировали и его контакты, и его деятельность. В противном случае, не имея дипломатического прикрытия, он попытался бы покинуть территорию Азербайджана. 4 декабря 2023 года мышеловка захлопнулась, Франция не только лишилась своего агента в нашей стране, но и получила очередной болезненный удар по самолюбию, и без того уязвленному нежеланием Баку видеть Париж среди модераторов армяно-азербайджанского урегулирования.