«Երկաթի դեֆիցիտը» Հայաստանում
Ստիպված ենք ափսոսանքով հավաստիացնել, որ իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում Հայաստանում, չեն հաստատում՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագրի շուտափույթ կնքման առնչությամբ վերջին լավատեսությունը։ Այո, մի կողմից մենք ականատես եղանք Փաշինյանի՝ «Հայաստանի Հանրապետությանը նոր սահմանադրության կարիք ունի։ Ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների, այլ նոր սահմանադրության» մասին հայտարարությանը։ Կարելի է ենթադրել, որ, բացի այլ փոփոխություններից, վարչապետը նկատի ուներ նաև Հայաստանի սահմանադրության նախաբանի փոփոխությունը, որն իր ներկայիս տեսքով պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Բայց արդյո՞ք իրականում դա այդպես է: Չէ որ մնացած բոլոր իրադարձությունները իրենց բովանդակությամբ ծածկում են Փաշինյանի հայտարարությունների էֆեկտը, որոնցից շատերի արժեքը, ինչպես մեկ անգամ չէ, որ կարողացել ենք համոզվել՝ մի քոռ կոպեկ է։
Ուրեմն, վերջերս մեզ լավ ծանոթ «տատանվող» «արցախի նախագահ» Սամվել Շահրամանյանը հերթական անգամ հոգնել է տատանվելուց և այսպես կոչված. «քաղաքաշինության նախկին ղեկավար» Արամ Սարգսյանին նշանակել է «արցախի պետնախարար», հայտնում է հայկական «Ժողովուրդ» պարբերականը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։ Պարբերականը հիշեցրել է, որ այդ «պաշտոնը» զբաղեցնում էր նախկին «նախագահ» Արայիկ Հարությունյանի հորեղբոր որդին՝ Արթուր Հարությունյանը։ Ըստ օրաթերթի տեղեկության՝ Հարությունյանը հրաժարականի դիմումը գրել է իր սեփական կամքով։ Նրան այս «պաշտոնին» նշանակել էին 2023 թվականի սեպտեմբերին։
Այսպես ուրեմն, մենք ունենք մի իրավիճակ, երբ Հայաստանի տարածքում փաստորեն գործում է այսպես կոչված «արցախի վտարանդի կառավարություն», ինչը հանդիսանում է՝ Հայաստանի ղեկավարության երկերեսանիության և նրա քաղաքական ծրագրում Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնությունների պահպանման վառ օրինակ։
Եվ ահա ևս մեկ նմանատիպ իրադարձություն՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը համաձայնվել է գլխավորել «արցախի ժողովրդի հավաքական հայրենադարձության հանձնաժողովը»։ Հայկական դիվանագիտության հնամաշ ասպետը իրեն ԱԳՆ-ում աշխատանքի տեղավորելու երկար խնդրանքներից հետո՝ վերջապես աշխատանք է ստացել։ «Այս պահին կարող եմ ասել, որ հանձնաժողովի հիմնական խնդիրը լինելու է պաշտպանել և ապահովել «արցախի ժողովրդի» հավաքական հայրենադարձությունը, իր հայրենիքում միջազգային երաշխիքներով անվտանգ, հուսալի և արժանապատիվ ապրելու իրավունքը», - հայտարարել է պաշտոնի երջանիկ զբաղեցնողը։ Նա այս ոգով շատ ավելի բաներ էլ է ասել։
Ադրբեջանի նկատմամբ Երևանի տարածքային պահանջների պահպանման գիծը հաստատվում է նաև Հայաստանի ինչպես նորմատիվային իրավական ակտերում, այնպես էլ միջազգային իրավական գործունեության մեջ։ Նախ, ինչպես արդեն վերը նշվել է, և ինչպես արդեն հայտնի է բոլորին՝ Հայաստանի Սահմանադրությունը իր նախաբանում հղում է անում Անկախության մասին հռչակագրին։ Իր հերթին, Հայաստանի 1990 թվականի օգոստոսի 23-ի Անկախության մասին հռչակագիրը հղում պարունակում է՝ «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» անօրինական որոշմանը։ Այսինքն, Հայաստանի հիմնարար օրենքը, կարելի է ասել, ոչ միայն հավանություն է տալիս, այլ նաեւ հայ ժողովրդին օրհնում է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների համար։ Բացի այդ, Հայաստանի խորհրդարանը 1992 թվականի հուլիսի 8-ի իր որոշման մեջ նշում է, որ ցանկացած միջազգային կամ ներքին փաստաթուղթ, որտեղ «լեռնային ղարաբաղի հանրապետությունը» նշված է որպես Ադրբեջանի մաս՝ հանդիսանում է անընդունելի Հայաստանի համար։ Այս որոշումը մինչև հիմա ուժի մեջ է մնում։
Մտահոգություն է առաջացնում նաև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը համառորեն չճանաչելու կուրս ցուցադրող Երևանի մեկ այլ միտումը։ Բանը նրանում է, որ ապագաղութացման ժամանակաշրջանում, նախ՝ 19-րդ դարում Հարավային Ամերիկայում, իսկ հետո՝ 20-րդ դարում՝ Ասիայում և Աֆրիկայում, միջազգային իրավական պրակտիկայում ամուր հաստատվել է «Uti possidetis juris» (լատ.- «քանզի տիրապետում եք») սկզբունքը։ Այդ սկզբունքի համաձայն՝ անկախություն ձեռք բերած նոր պետություններն ունեն նույն տարածքը և նույն սահմանները, որոնք ունեցել են նախկինում, լինելով գաղութներ կամ կախյալ տարածքներ, այդ թվում նաև վարչական միավորներ այլ պետությունների կազմում։ Այդ նույն սկզբունքը փաստացի ճանաչվել է նախկին Խորհրդային Միության հանրապետությունների միջև և ամրագրվել 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով։
Եվ թեև Հայաստանը պնդում է, որ «երկու կողմերը միանշանակ համաձայնվել են «uti possidetis juris» սկզբունքին, ի թիվս այլ բաների, ստորագրելով Ալմաթիի հռչակագիրը և Արձանագրությունները՝ դառնալով Անկախ Պետությունների Համագործակցության ստեղծման համաձայնագրի կողմեր», Երևանի բազմաթիվ գործողությունները, այդ թվում նաև պաշտոնական և իրավական գրագրությունը ոչ միայն ցույց է տալիս անհարգալից վերաբերմունք այդ սկզբունքի նկատմամբ՝ կապված Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ, այլ նաև ուղղակիորեն վիճարկում են այն։
Դրա վառ օրինակն է հանդիսանում, օրինակ՝ Հայաստանի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված դիմումը (դիմում թիվ 42521/20)։ Ստորև ներկայացնելու ենք հատվածներ հայտարարության համապատասխան պարագրաֆներից։ Պարագրաֆ 251 – «Այս երկու փաստաթղթերն էլ [Ալմաթիի հռչակագիրը և ԱՊՀ-ի ստեղծման մասին համաձայնագիրը] վերաբերում են տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքներին և չեն ասում «uti possidetis»-ի կամ խորհրդային վարչական սահմանները նորաստեղծ պետությունների սահմաններին վերածելու մասին»։ Պարագրաֆ 225. «Հայաստանը երբեք չի ճանաչել այս սկզբունքի կիրառելիությունը նախկինում Խորհրդային Միության կազմում գտնվող հարևան պետությունների հետ իր սահմանները որոշելու համար»: Պարագրաֆ 223. «Հայաստանի Հանրապետությունը, սակայն, պնդում է, որ ոչինչ չի հաստատում այն եզրակացությունը, որ «uti possidetis juris»-ը պետք է բոլոր երկու պետությունների կողմից հարգվի որպես ապագաղութացման համատեքստից դուրս ընդհանուր միջազգային իրավունքի հարց»: Պարագրաֆ 256. «Դրանիվ հանդերձ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք չի ճանաչել «uti possidetis juris» սկզբունքի կիրառելիությունը Ադրբեջանի Հանրապետության հետ հարաբերություններում սեփականության իրավունքի որոշման համար։ Ինքնին Ադրբեջանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության վարչական սահմաններում արցախի տարածքի ընդգրկումը ոչ մի դեպքում չի հանդիսանում իրավական փաստարկ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սեփականության իրավունքի օգտին»։
Վերոնշյալ հատվածները նման բնույթից հեռու ոչ միակներից են։ Մենք ոչ բոլորն ենք մեջբերում, որպեսզի ընթերցողներին չձանձրացնենք մանրամասներով։ Ասվածին ավելացնենք, որ Հայաստանը շարունակում է այսպես կոչված «լղհ»-ի անունից փաստաթղթեր տարածել այնպիսի միջազգային կազմակերպություններում, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն, ՄԱԿ-ը և այլն։ Բացի այդ, Երևանը իր պաշտոնական գրագրության մեջ Ադրբեջանի տարածքներն անվանում է «Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող Լեռնային Ղարաբաղի տարածքներ», «Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ» և այլն, դրանով իսկ կասկածի տակ դնելով Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Հասկանալի է, որ նման գործողություններն աջակցվում և նույնիսկ ուղղորդվում են առնվազն մեկ արևմտյան մայրաքաղաքից։ Գնալով ավելի պարզ են դառնում Երեւանի կողմից ընդունված՝ ժամանակի ձգձգման, տարածաշրջանում Արեւմուտքին, և առաջին հերթին Ֆրանսիային ներգրավելուն, նրա օգնությամբ «Ղարաբաղի խնդրի» վերակենդանացմանը, ինչպես նաև վերազինման ճանապարհով ռազմական ռևանշին նախապատրստվելուն ուղղված ռազմավարության ուրվագծերը։
Երեւանում միամտորեն ենթադրում են, որ խաղաղասիրական հայտարարություններով, մեքենայություններով նրան կհաջողվի Բաքվին ինչ-որ կերպ շեղել իր ճշմարիտ քաղաքականությունից։ Սակայն Հայաստանի բոլոր ապակառուցողական գործողությունները մեզ մոտ վաղուց ներառված են իրադարձությունների զարգացման սցենարներում և դրանցից բոլորի վրա նախատեսված է իր, հաճախ ասիմետրիկ արձագանքը։ Այն մեկ մեկ ընդունում է «Երկաթե բռունցքի» ձև:

«Дефицит железа» в Армении
С сожалением приходится констатировать, что события, происходящие в Армении, не подтверждают возникший было недавно оптимизм по поводу скорейшего заключения мирного договора с Азербайджаном. Да, с одной стороны, мы стали свидетелями заявления Пашиняна: «Республика Армения нуждается в новой конституции. Не конституционных изменений, а новой конституции». Можно предположить, что кроме прочих изменений премьер также имел в виду и изменение преамбулы армянской конституции, которая в ее нынешнем виде содержит территориальные притязания к Азербайджану.
Но так ли это на самом деле? Ведь все прочие события в своей материальности перекрывают эффект высказываний Пашиняна, многим из которых, как мы могли не раз убедиться – грош цена.
Так, недавно хорошо знакомый нам «колеблющийся» «президент арцаха» Самвел Шахраманян в очередной раз устал колебаться и назначил т.н. «экс-главу градостроительства» Арама Саргсяна «госминистром арцаха», сообщает армянское издание «Жоховурд» со ссылкой на свои источники. Издание напомнило, что эту «должность» занимал двоюродный брат бывшего «президента» Араика Арутюняна Артур Арутюнян. По сведениям газеты, Арутюнян написал заявление на увольнение по собственному желанию. Его назначили на эту «должность» в сентябре 2023 года.
Итак, мы имеем ситуацию, когда на территории Армении фактически работает так называемое «правительство арцаха в изгнании», что является ярким примером двуличия руководства Армении и сохранения в его политической программе территориальных претензий к Азербайджану.
А вот еще одно схожее событие - бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян согласился возглавить «комиссию по коллективной репатриации народа арцаха». Потасканный рыцарь армянской дипломатии после долгих ходатайств устроить его в МИД, наконец получил работу. «На данный момент могу сказать, что основной задачей комиссии будет защита и обеспечение коллективной репатриации «народа арцаха» и права жить безопасно, надежно и достойно на своей родине с международными гарантиями», - заявил счастливый обладатель должности. Он еще много чего сказал в таком духе.
Линия на сохранение территориальных претензий Еревана к Азербайджану также подтверждается как в нормативно-правовых актах, так и международно-правовой деятельности Армении. Во-первых, как уже было сказано выше, и как всем уже известно, конституция Армении в своей преамбуле отсылает к Декларации о независимости. В свою очередь, Декларация о независимости Армении от 23 августа 1990 года содержит ссылку на незаконное решение «О воссоединении Армянской ССР и Нагорного Карабаха». То есть, основной закон Армении, можно сказать, не только одобряет, но еще и благословляет армянский народ на территориальные претензии к Азербайджану.  Кроме того, в своем решении от 8 июля 1992 года парламент Армении указывает, что любой международный или любой международный или внутренний документ, в котором «нагорно-карабахская республика» указывается как часть Азербайджана, является неприемлемым для Армении. Это решение остается в силе до сих пор.
Беспокойство также вызывает и еще одна тенденция, стойко демонстрирующая курс Еревана на непризнание территориальной целостности Азербайджана. Дело в том, что в период деколонизации сначала в Южной Америке в XIX веке, а затем в Азии и Африке в XX веке, в международной правовой практике прочно закрепился принцип Uti possidetis juris (лат. – принцип «поскольку владеете»). Согласно этому принципу  новые государства, получившие независимость, имеют ту же территорию и те же границы, которые имели прежде, будучи колониями или зависимыми территориями, в том числе административными единицами в составе других государств. Этот же принцип был фактически признан между республиками бывшего Советского Союза и закреплен Алматинской декларацией 1991 года.
И хотя Армения утверждает, что «обе стороны однозначно согласились с принципом uti possidetis juris, среди прочего, подписав Алматинскую декларацию и Протоколы и став участниками Соглашения о создании Содружества Независимых Государств», многие действия Еревана, в том числе официальная и юридическая переписка не только демонстрируют неуважение к этому принципу применительно к территориальной целостности Азербайджана, но и прямо его оспаривают.
Ярким примером этого является, например, заявление, поданное Арменией против Азербайджана в Европейский суд по правам человека (заявление № 42521/20). Ниже будут приведены выдержки из соответствующих параграфов заявления.  Параграф 251 – «оба этих документа [Алматинская декларация и Соглашение о создании СНГ] ссылаются на принципы территориальной целостности и нерушимости границ и не говорят о uti possidetis или о превращении советских административных границ в границы новообразованных государств». Параграф 225: «Армения никогда не признавала применимость этого принципа для определения своих границ с соседними государствами, ранее входившими в состав Советского Союза». Параграф 223: «Республика Армения утверждает, однако, что ничто не подкрепляет вывод о том, что uti possidetis juris должно соблюдаться всеми двумя государствами в качестве вопроса общего международного права вне контекста деколонизации». Параграф 256: «При этом Республика Армения никогда не признавала применимость принципа uti possidetis juris для определения права владения в отношениях с Азербайджанской Республикой. Само по себе включение территории арцаха в административные границы Азербайджанской Советской Социалистической Республики ни в коем случае не является юридическим аргументом в пользу права собственности Азербайджана на арцах».
Вышеприведенные выдержки далеко не единственные такого рода. Мы не приводим все, дабы не утомлять читателей подробностями. К сказанному добавим, что Армения продолжает распространять документы от имени так называемой «нкр» в международных организациях, таких как ОБСЕ, ООН и других. Кроме того, в своей официальной переписке Ереван ссылается на территории Азербайджана как «контролируемые Азербайджаном территории Нагорного Карабаха», «территории, находящиеся под контролем Азербайджана» и т.д., тем самым ставя под сомнение суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Ясное дело, что подобные действия поддерживаются и даже направляются как минимум из одной западной столицы. Со все большей отчетливостью становятся видны контуры принятой Ереваном стратегии затягивания времени, вовлечения в регион Запада, и прежде всего Франции, и продавливания с ее помощью дипломатического дискурса, направленного на реанимацию «проблемы Карабаха», а также подготовки к военному реваншу путем перевооружения.
В Ереване наивно полагают, что махинациями с миролюбивыми заявлениями ему удастся как-то отвлечь Баку от своей истинной политики. Однако все деструктивные действия Армении у нас давно включены в сценарии развития событий и на все из них предусмотрен свой, часто ассиметричный ответ. Подчас он принимает форму «Железного кулака».