Փաշինյան. շատ խոսք, քիչ գործ
Ըստ երևույթին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նոր սահմանադրության անհրաժեշտության մասին «տպավորիչ» հայտարարությունը լայն արձագանք է առաջացրել «քարերի երկրում»։ Հարևան հանրապետության փորձագիտական շրջանակները այս առումով առաջ են քաշել թեզ այն մասին, որ նոր սահմանադրությունը՝ Փաշինյանի ինքնանպատակը չէ, դրա հետևում կանգնած է Հայաստանի իշխանությունների «հայ ժողովրդի ինքնությունն ու անկախությունը վերջնականապես ոչնչացնելու» մտադրությունը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Նիկոլ Փաշինյանը Արդարադատության նախարարության աշխատակիցների հետ հանդիպմանը հայտարարել է այն մասին, որ Հայաստանը նոր սահմանադրության կարիք ունի։
«Հայաստանի Հանրապետությանը նոր սահմանադրության կարիք ունի։ Ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների, այլ նոր սահմանադրության»,- ասել է նա։
Կարելի է ենթադրել, որ նոր սահմանադրության մասին Փաշինյան գաղափարի հետ կապված հայ փորձագետների «մտահոգությունը» պայմանավորված է նրանով, որ այն որոշակի լավատեսություն է ներշնչում հայ-ադրբեջանական կարգավորման շուրջ։ Նրանց կարծիքով, նոր սահմանադրության մեջ ի թիվս այլ փոփոխությունների կարող է փոխվել այն նախաբանը, որն իր ներկայիս տեսքով պարունակում է տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Նոր սահմանադրության գաղափարը Փաշինյանի կողմից հնչեցվել է դեռ 2021 թվականին, բայց այդպես էլ մնացել էր դեկլարատիվ հայտարարությունների մակարդակին, ինչը նույնպես զարմանալի չէ՝ հաշվի առնելով Փաշինյանին բնորոշ «ճոճանակային» քաղաքականությունը։ Ինչպես գիտեք, իշխանության գալուց ի վեր Փաշինյանը բազմիցս ցույց է տվել գործերի հետ խոսքերի անհամապատասխանություն՝ «նախանձելի» հաճախականությամբ փոխելով իր կարծիքը։ Կարելի է հիշել այն մասին, թե նա ինչպես պաթոսաբար հայտարարեց, որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է և վերջակետ», Հայաստանի «իսկական սահմանները» անվանեց 1920 թվականի սահմանները, այնուհետև Հայաստանի տարածքը նշեց 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրին հղումով, իսկ Գրանադայում և կոչ արեց, որ սահմանները սահմանազատվեն ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա։
Փաշինյանը մի կողմից հայտարարում է, որ Հայաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Ղարաբաղի հետ միասին, բայց միևնույն ժամանակ շարունակում է ձգձգել խաղաղ պայմանագրի ստորագրումը` մեծախոսելով Հայաստանի տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից գոյություն չունեցող պահանջների մասին։ Դրանով հանդերձ, ակնհայտ է, որ Հայաստանի վարչապետը Ղարաբաղի հարցում հղում է անում Ալմաթիի հռչակագրին։
Այսպես ուրեմն, 2023 թվականի սեպտեմբերին, ելույթ ունենալով Հայաստանի խորհրդարանում, Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը 1991-1992 թթ. ստորագրել և վավերացրել է Ալմաթիի հռչակագիրը՝ դրանով իսկ Ղարաբաղը փաստորեն ճանաչելով Ադրբեջանի կազմում։ Փաշինյանը նաև հիմնվել է նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ին տված հարցազրույցին, որում նա հայտարարել է, որ Հայաստանը դեմ չէ Ղարաբաղին Ադրբեջանի կազմում լայն ինքնավարության կարգավիճակ տրամադրելուն։ Այնուհետև հոկտեմբերին Հայաստանի խորհրդարանում Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրից (որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը) հրաժարվելը նշանակում է հրաժարվել Հայաստանի անկախությունից։
Այդ նույն միտքը ՀՀ վարչապետը հնչեցրել է նաև այս տարվա հունվարի 15-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստում, որի ժամանակ նա նշել է, որ Հայաստանը, Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրի համաձայն՝ հավատարիմ է տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը։
Հայ հասարակության մեջ չեն հանդարտվում վիճաբանություններն այն մասին, թե արդյոք Ալմաթիի հռչակագիրը կարգավորում է «ղարաբաղյան հարցը»։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացել է՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպում։ Հանդիպման արդյունքներով հրապարակվել է համատեղ հայտարարություն, որում, մասնավորապես, ասվում է. «Հայաստանը և Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հավատարմությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Ալմաթիի 1991 թվականի հռչակագրին, որի միջոցով երկու կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը»։
Այս հայտարարությունից հետո ընդդիմությունը սկսեց Փաշինյանին մեղադրել «Ղարաբաղը հանձնելու» մեջ, քանի որ Ալմաթիի հռչակագիրը ենթադրում է ԱՊՀ երկրների տարածքների ճանաչում այն սահմաններում, որոնցում նրանք եղել են ԽՍՀՄ-ի ժամանակ։ Սակայն այստեղ կան թաքնված որոգայթներ։
Այսպես ուրեմն, դեռ անցյալ տարի «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին տված հարցազրույցում Հայաստանի առաջին նախագահ Տեր-Պետրոսյանի օգնական Լեւոն Զուրաբյանը բացահայտել է՝ Ալմաթիի հռչակագրի ընդունման ժամանակ Հայաստանի Գերագույն խորհրդի փոփոխությունների մասին մանրամասները։
Մեջբերենք քաղվացքներ այն փաստաթղթից, որտեղ քողարկված է՝ Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի անբաժան մաս չճանաչելու Հայաստանի մտադրությունը.
«Ալմաթիի հռչակագրի վավերացման ժամանակ (1992 թ. փետրվարի 18) Հայաստանի Գերագույն խորհուրդն ընդունել է 10 վերապահում։ Համաձայն 10-րդ վերապահման՝ ԱՊՀ-ն միանալու համար բաց կլինի ոչ միայն նախկին խորհրդային հանրապետությունների, այլ նաև ԽՍՀՄ նախկին ինքնավարությունների համար, որոնք դեռ նախքան Խորհրդային Միության գոյության դադարեցման մասին հռչակագիրը (1991 թվականի դեկտեմբերի 26) անկախության հռչակման մասին համաժողովրդական հանրաքվեներ են անցկացրել։ 13-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «բաց է ԽՍՀՄ-ի բոլոր երկրների համար» բառերից հետո լրացնել «այդ թվում նաև, նախկին ԽՍՀՄ-ի ինքնավար կազմավորումների համար, որոնք մինչև Խորհրդային Միության Գերագույն խորհրդի «ԽՍՀՄ գոյության դադարեցման մասին» հռչակագրի ընդունումը անկախության հռչակման մասին համաժողովրդական հանրաքվե են անցկացրել, և դրա հիման վրա ինքնավար կազմավորման իշխանությունների բարձրագույն գործադիր մարմինը ԱՊՀ-ին դիմել է նրա կազմում ընդունվելու խնդրանքով։
Հայաստանը 1992 թվականին վավերացրել է Ալմաթիի հռչակագիրը՝ հստակ և պարզորոշ տեղադրելով այն ուղղումը, որ Ղարաբաղը կարող է և պետք է ԱՊՀ-ին միանա որպես անկախ պետություն»,- ասել է Զուրաբյանը։
Նրա խոսքով, «կա այնպիսի տպավորություն, որ այն վերապահումները, որով Երևանը վավերացրել է 1991 թվականի հռչակագիրը՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների համար պարզապես գոյություն չունեն»։
«Դրանք լռության են մատնում, ասվում է միայն Ալմաթիի հռչակագրի տեքստի և տարածքային ամբողջականության մասին։ Իրավական տեսանկյունից Երևանը պետք է վերանայի Գերագույն խորհրդի վերապահումները, Փաշինյանը պարտավոր է փոփոխությունների նախագծով գնալ խորհրդարան»,- ընդգծել է Զուրաբյանը՝ հավելելով, որ «եթե նա դա չանի, ապա ղարաբաղյան հակամարտությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա լուծելու ոչ մի հիմքեր նա չի ունենա»։
Այսպիսով, ծագում է եզրակացություն այն մասին, որ Հայաստանի ղեկավարությունը երկիրը մտցրել է իրավական փակուղու մեջ, որից երկիրը կարող է դուրս գալ, եթե Նիկոլ Փաշինյանը չեզոքացնի Հայաստանի Գերագույն խորհրդի այդ նույն վերապահումները։ Հակառակ դեպքում, Հայաստանի ապագա ղեկավարները կհամարեն, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելու «հիմքեր ունեն», ինչը նշանակում է, որ «միացումային» քորը կարող է նորից սկսվել։ Սա, առաջին հերթին։
Երկրորդը՝ Հայաստանի վարչապետը պետք է նախաձեռնի նոր սահմանադրության ընդունման հանրաքվե և այնտեղից հանի Անկախության մասին հռչակագրի հղումը։ Սակայն, արդյոք Փաշինյանը ունի բավարար քաղաքական կամք, որպեսզի խոսքից գործի անցնի և վերջնականապես հրաժարվի Ադրբեջանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունից՝ այս սկզբունքը ամրապնդելով խաղաղ պայմանագրի ընդառաջ իրական քայլերով, մեծ հարց է...

Пашинян: больше слов, меньше дела
Похоже, «эффектное» заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о необходимости новой конституции вызвало широкий резонанс в «стране камней». Экспертные круги соседней республики в этой связи выдвинули тезис о том, что новая конституция – не самоцель Пашиняна, за этим стоит намерение властей Армении «окончательно уничтожить идентичность и независимость армянского народа».
Напомним, что на минувшей неделе Никол Пашинян на встрече с сотрудниками Министерства юстиции заявил о том, что Армения нуждается в новой конституции.
«Республика Армения нуждается в новой Конституции. Не в конституционных изменениях, а новой Конституции» - сказал он.
Можно предположить, что «озабоченность» армянских экспертов идеей Пашиняна о новой конституции вызвана тем, что она внушает некоторый оптимизм по армяно-азербайджанскому урегулированию. По их мнению, помимо прочих изменений в новой конституции может быть изменена преамбула, которая в нынешнем виде содержит территориальные притязания к Азербайджану.
Идея о новой конституции была озвучена Пашиняном еще в 2021 году, но так и осталась на уровне декларативных заявлений, что тоже не удивительно в виду свойственной Пашиняну политики «качелей». Как известно, с приходом к власти Пашинян неоднократно показывал расхождение слов с делами, меняя свое мнение с «завидной» частотой. Можно вспомнить про то, как он пафосно заявлял, что «Карабах - это Армения и точка», называл «настоящими границами» Армении границы 1920 года, затем обозначал территорию Армении с отсылкой к Алматинской декларации 1991 года, а Гранаде призвал к делимитации границ на основе карт Генерального штаба СССР.
С одной стороны, Пашинян заявляет, что Армения признает территориальную целостность Азербайджана вместе с Карабахом, но одновременно продолжает затягивать подписание мирного соглашения, разглагольствуя о несуществующих претензиях со стороны Азербайджана к территориям Армении. При этом очевидно, что армянский премьер в вопросе Карабаха ссылается на Алматинскую декларацию.
Так, в сентябре 2023 года, выступая в парламенте Армении, Пашинян заявил, что Армения в 1991-1992 гг подписала и ратифицировала Алматинскую декларацию, тем самым фактически признав Карабах в составе Азербайджана. Пашинян также сослался на интервью президента Левона Тер-Петросяна «Комсомольской правде», в котором он заявил, что Армения не возражает против предоставления Карабаху статуса широкой автономии в составе Азербайджана. Затем в октябре в парламенте Армении Пашинян заявил, что отказ от Алматинской декларации 1991 года (согласно которой Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга) означает отказ от независимости Армении.
Эта же мысль была озвучена армянским премьером и 15 января этого года на заседании инициативной группы партии «Гражданский договор», в ходе которой он отметил, что Армения привержена взаимному признанию территориальной целостности согласно Алматинской декларации 1991 года.
В армянском обществе не утихают споры о том, регулирует ли Алматинская декларация «карабахский вопрос».
Напомним, что 6 октября 2022 года в Праге состоялась четырехсторонняя встреча с участием президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна, главы Европейского совета Шарля Мишеля и президента Франции Эмманюэля Макрона. По итогам встречи было опубликовано совместное заявление, в котором, в частности, говорилось: «Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алматинской декларации 1991 г., посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга».
После данного заявления оппозиция начала обвинять Пашиняна в «сдаче Карабаха», поскольку Алматинская декларация подразумевает признание территорий стран СНГ в тех границах, в которых они были во время СССР. Однако тут есть подводные камни.
Так, еще в прошлом году в интервью «Спутник Армения» помощник первого президента Армении Тер-Петросяна Левон Зурабян раскрыл подробности поправок Верховного совета Армении при принятии Алматинской декларации.
Приводим цитаты из документа, где скрывается намерение Армении не признавать Карабах составной частью Азербайджана:
«Во время ратификации Алматинской декларации (18 февраля 1992 г) Верховный совет Армении принял 10 оговорок. Согласно 10-й оговорке СНГ будет открыт для присоединения не только для бывших советских республик, но и бывших автономий СССР, которые еще до Декларации о прекращении существования Советского Союза (26 декабря 1991 г) провели всенародные референдумы о независимости. Второй абзац 13-й статьи после слов «открыт для всех стран СССР» дополнить «в том числе, для бывших автономных образований СССР, которые до принятия декларации Верховного Совета Советского Союза «О прекращении существования СССР» провели всенародный референдум о провозглашении независимости, и на основе этого высший исполнительный орган властей автономного образования обратился в СНГ с просьбой о принятии в его состав.
Армения в 1992 году ратифицировала Алматинскую декларацию, ясно и отчетливо заложив тот посыл, что Карабах может и должен присоединиться к СНГ в качестве независимого государства», - рассказал Зурабян.
По его словам, «есть впечатление, что оговорок, с которыми Ереван ратифицировал декларацию в 1991 году, для нынешних властей Армении попросту нет».
«Их замалчивают, говорится только о тексте Алматинской декларации и территориальной целостности. С правовой точки зрения, Еревану нужно будет пересмотреть оговорки Верховного Совета, Пашинян обязан пойти с проектом изменений в парламент», - подчеркнул Зурабян, добавив, что «если он этого не сделает, то никаких законных оснований для решения Карабахского конфликта в рамках территориальной целостности Азербайджана - на основе Алматинской декларации у него не будет».
Таким образом, напрашивается вывод о том, что руководство Армении завело страну в правовой тупик, из которого страна может выбраться, если Никол Пашинян нейтрализует те самые оговорки Верховного совета Армении. В противном случае будущие руководители Армении будут считать, что у них имеются «основания» для непризнания территориальной целостности Азербайджана, а значит, снова может начаться «миацумный» зуд. Это, во-первых.
Во-вторых, армянскому премьеру придется инициировать референдум по принятию новой конституции и исключить оттуда ссылку на Декларацию о независимости. Однако хватит ли у Пашиняна политической воли, чтобы перейти от слов к делу и окончательно отказаться от агрессивной политики в отношении Азербайджана, закрепив этот принцип реальными шагами навстречу к мирному соглашению, большой вопрос...