Դաշնակները Եվրոպային հրահրում են Ադրբեջանի դեմ
Ադրբեջանի կողմից տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության լիովի վերականգնումից հետո, աշխարհի հայերը միջազգային հանրությանը՝ Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի նկատմամբ «էթնիկական զտումներ» անցկացնելու մեջ համոզելու ապարդյուն փորձերում զգալիորեն ավելացրել է՝ Բաքվի հասցեին կեղծիքի ու մեղադրանքների աստիճանը։ Այսպես, անցյալ շաբաթ (հունվարի 27-28-ը) հայկական սփյուռքի աջակցությամբ եվրոպական 50 քաղաքներում՝ Ղարաբաղի ինքնալուծարված խամաճիկ կազմավորմանը աջակցող ակցիաներ են անցկացվել։ Հայկական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով «Դաշնակցություն» կուսակցությանը, հայտնում են, որ «Եվրոպացիները հանուն արցախի» շարժումը ի աջակցություն Ղարաբաղի՝ երկրորդ համաեվրոպական հանրահավաք է կազմակերպել։ Նման առաջին ցույցը անցկացվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերին՝ Բրյուսելում եւ եվրոպական 13 քաղաքներում։
Այսպես ուրեմն, «Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության» մասին աշխարհի հայերի կողմից ավանդական մեղադրանքների հետ մեկտեղ՝ «Եվրոպացիները հանուն արցախի» շարժման մասնակիցների պահանջների ցանկում եվրոպական երկրներին է ներկայացվել՝ «բռնի տեղահանված ղարաբաղյան հայերին աջակցելու և նրանց Ղարաբաղ վերադառնալու համար միջազգային անվտանգության երաշխիքների մասին» պահանջը:
Մերկախոս չլինելու համար անմիջապես նշենք, որ ոչ ՄԱԿ-ի և ԿԽՄԿ առաքելությունները, ոչ էլ բազմաթիվ լրագրողներն և միջազգային փորձագետները, որոնք տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումներ իրականացնելուց հետո եղել են Ղարաբաղում, չեն բացահայտել ղարաբաղցի հայերի նկատմամբ բռնության որևէ ակտ։ Առավել ևս, ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներն իրենց զեկույցներում նշել են, որ «քաղաքի այն մասերում, որտեղ այցելել է թիմը, նրանք՝ քաղաքացիական հասարակական ենթակառուցվածքներին, ներառյալ հիվանդանոցներին, դպրոցներին և բնակելի շենքերին, ինչպես նաև մշակութային և կրոնական ենթակառուցվածքներին հասցված վնաս չեն տեսել»:
Այլ կերպ ասած, Ադրբեջանի հասցեին հայկական քարոզչության մեղադրանքները հաստատող ոչ մի փաստ չի հայտնաբերվել։ Ի՞նչ կարող էր անել Բաքուն, եթե Ղարաբաղում անօրինական բնակվող հայերը զանգվածաբար որոշեցին վերաբնակվել Հայաստան։ Հայերը ինքնակամ են լքել Ղարաբաղը՝ կատարելով սեփական ընտրությունը։ Նրանք դուրս են եկել սեփական մեքենաներով և հատուկ հատկացված տրանսպորտով։ Եվ դրանում մենք տեսնում ենք հսկայական տարբերություն նրա հետ, թե 30 տարի առաջ ինչպես են Ղարաբաղը լքել ադրբեջանցիները՝ հաճախ հապշտապ իր վրա մի շոր գցելով, հայկական հրետանու գնդակոծության տակ: Սա, առաջին հերթին։
Երկրորդը, սեպտեմբերի 19-20-ը մեկօրյա հակաահաբեկչական միջոցառումների արդյունքում Ադրբեջանը խոցել է միայն ռազմական օրինական թիրախները՝ խուսափելով խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերից։
Սակայն հայկական սփյուռքը և դրանով սնուցվող արևմտյան քաղաքական գործիչներն ու լրատվամիջոցները փորձում են՝ Ադրբեջանից հայերի Հայաստան կամավոր վերաբնակեցումը ներկայացնել՝ Բաքվին իմիջային հարված հասցնելու նպատակով։ Կրկնենք, հայերի Ղարաբաղից Հայաստան վերաբնակեցումը չի եղել Ադրբեջանի ինքնանպատակը, ընդհակառակը, նրանց ամենաբարձր մակարդակով բազմիցս առաջարկվել է ընդունել Ադրբեջանի քաղաքացիություն և մնալ իրենց տներում։ Այսպես, անցյալ տարվա դեկտեմբերին նախագահ Իլհամ Ալիևը «Euronews» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ընդգծել է, որ Ղարաբաղում ապրել ցանկացող հայերը պետք է դիմեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար։
«Բոլոր նրանք, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ, ունեն դրա իրավունքը։ Նրանց ունեցվածքը պատշաճ կերպով պաշտպանված է։ Բոլոր պատմական և կրոնական օբյեկտները գտնվում են պատշաճ պաշտպանության ներքո: Վերադառնալու համար նրանք պետք է պահպանեն որոշակի կանոններ։ Ես այդ մասին ասել եմ հակաահաբեկչական գործողության մեկնարկից շատ ամիսներ առաջ։ Նրանք, ովքեր ցանկանում են մնալ, պետք է՝ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար դիմում ներկայացնեն»,- ասել է Ալիեւը։
Ադրբեջանից հեռանալու որոշումը եղել է մեկնողների սեփական որոշումը, հավելել է նա։
«Ղարաբաղի հայերի հետ մեր հանրային շփումը, ինչպես նաև այն, ինչ արեցինք հետո, ցույց տվեցին, որ մենք ցանկանում ենք, որպեսզի նրանք մնան։ Մենք այդ մասին բացահայտ հայտարարել ենք։ Եվ հակաահաբեկչական գործողության ավարտից հետո ադրբեջանական ժողովրդին ուղղված իմ ուղերձում ես ասել եմ, որ նրանք կարող են մնալ»,- նշել է պետության ղեկավարը։
Բայց ի՞նչ ենք մենք տեսնում այսօր։ «Հայերի վերադարձը Ղարաբաղ» յուղոտված թեման հանդիսանում է ռեւանշիստական պլանի մի մասը, որը Սփյուռքի աջակցությամբ Հայաստանում որդեգրում են որոշակի ուժեր։ Դա ակնառու հաստատում է նաև Հայաստանում վերջերս ստեղծված «ղարաբաղահայերի հայրենադարձության հարցերով հանձնաժողովը», որը ղեկավարել է՝ ղարաբաղյան կլանի հետ սերտ կապ ունեցող, Հայաստանի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։ Այս առումով զարմանալի չէ, որ Օսկանյանի հանձնաժողովի կազմի մեջ են մտնում նաև «Դաշնակցություն» կուսակցության ներկայացուցիչները։ Դե իսկ ինքը, նախկին նախարարը, բազմիցս սադրիչ հայտարարություններ է արել այն մասին, որ հայերի Ղարաբաղ վերադարձը կարող է տեղի ունենալ՝ «նրանց հատուկ կարգավիճակ տրամադրելու կամ նրանց ինքնորոշման իրավունքի ապահովման» պայմանով։
Ի դեպ, մինչ Սփյուռքը, ղարաբաղյան կլանը և նրանց մոտ կանգնած ուժերը դես ու դեն են ընկել Եվրոպայով մեկ՝ պահանջելով միջոցներ ձեռնարկել «հայերին Ղարաբաղ վերադարձնելու համար», իրենք Հայաստանի իշխանությունները այդ հարցը այլևս չեն բարձրացնում։ Ուրեմն, 2023 թվականի նոյեմբերին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ուղիղ եթերում պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին, բացահայտ հայտարարել է, որ անհնար է համարում հայերի վերադարձը Ղարաբաղ։ Դրանով հանդերձ նա խոստացել է, որ կառավարությունը կանի ամեն ինչ, որպեսզի Ղարաբաղի հայերը մնան Հայաստանում և չարտագաղթեն։ Այս հաշվով Փաշինյանի հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ հայերի Ղարաբաղ վերադարձի հարցը փաստորեն իշխանության մակարդակով փակված է։ Բայց բնավ ոչ այն պատճառով, որ Երեւանում չեն ցանկանում նրանց վերադարձը, այլ որովհետև, որ Բաքուն իր հերթին, պահանջում է, որպեսզի այս գործընթացին զուգահեռ ապահովվի՝ 1987-1988 թվականներին Հայաստանից վտարված հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքը։ Հենց սա է պատճառը, որ Հայաստանի ղեկավարությունը խուսափում է քննարկել այս հարցը։
Հատկանշական է, որ մինչ հայկական սփյուռքը աշխարհով մեկ ցույցեր է անցկացնում ի պաշտպանություն ղարաբաղցի հայերի, բուն Հայաստանում հասարակությունն արդեն բացահայտ թշնամություն է ցուցաբերում «եկածների» նկատմամբ։ Երևանում ավելի ու ավելի հաճախ են հնչում՝ տեղաբնակների կողմից ղարաբաղցիների հասցեին կշտամբանքներն ու մեղադրանքները, իբրև, ինչո՞ւ եք եկել այստեղ՝ վայր դնելով և հանձնելով զենքերը։ Դատելով երեւանյան լրատվամիջոցների տեղեկություններից՝ ղարաբաղցի հայերը Հայաստանում արդեն վերածվել են իսկական վտարանդիների՝ դառնալով արհամարհանքի առարկա։ Բայց այդ մասին ռեւանշիստներն ու սփյուռքը լռում են։ Սա հասկանալի է՝ ավելի հեշտ է (և ավելի շահավետ) զրպարտություն հնչեցնել Բաքվի դեմ, քան ցույց տալ տարաձայնություններ և տեղեկայնություն իրենց շարքերում։

Дашнаки поднимают Европу против Азербайджана
После полного восстановления Азербайджаном территориальной целостности и суверенитета мировое армянство значительно повысило градус лжи и обвинений в адрес Баку в тщетной попытке убедить международное сообщество в проведении «этнических чисток» в отношении армян Карабахского региона. Так, на минувшей неделе (27- 28 января) при содействии армянской диаспоры в 50 европейских городах прошли акции в поддержку самораспустившегося марионеточного образования в Карабахе. Армянские СМИ со ссылкой на партию «Дашнакцутюн» сообщили, что движение «Европейцы во имя арцаха» организовало второй общеевропейский митинг в поддержку Карабаха. Первый подобный митинг прошел в октябре минувшего года в Брюсселе и 13 европейских городах.
Итак, наряду с традиционными обвинениями со стороны мирового армянства о «геноцидальной политике Баку» в списке требований участников движения «Европейцы во имя арцаха» к европейским странам было выдвинуто требование о «поддержке насильственно перемещенных карабахских армян и международных гарантиях безопасности для возвращения их в Карабах».
Дабы не быть голословными, сразу отметим, что ни миссии ООН и МККК, ни многочисленные журналисты и международные эксперты, побывавшие в Карабахе после проведения антитеррористических мероприятия локального характера, не выявили никаких актов насилия в отношении карабахских армян. Более того, представители ООН отметили в своем отчете, что «в тех частях города, которые посетила команда, они не видели нанесение ущерба гражданской общественной инфраструктуре, включая больницы, школы и жилые дома, а также культурной и религиозной инфраструктуре».
Иными словами не нашлось ни одного факта, подтверждающего обвинения армянской пропаганды в адрес Азербайджана. Что мог поделать Баку, если незаконно проживавшие в Карабахе армяне в массовом порядке решили переселиться в Армению? Армяне добровольно покинули Карабах, сделав собственный выбор. Выезжали они на собственных авто и на специально выделенном им транспорте. И в этом мы видим огромную разницу с тем, как покидали Карабах азербайджанцы 30 лет назад – часто в надетой на скорую руку одежде, под армянские артиллерийские обстрелы. Это, во-первых.
Во-вторых, в результате однодневных антитеррористических мероприятий 19-20 сентября Азербайджан бил только по легитимным военным целям, избегая жертв среди мирного населения.
Однако армянская диаспора и прикормленные ею западные политики и СМИ пытаются представить добровольное переселение армян из Азербайджана в Армению с целью нанесения имиджевого удара по Баку. Повторимся, переселение армян из Карабаха в Армению не был самоцелью Азербайджана, наоборот, им на самом высоком уровне и не раз предлагалось принять гражданство Азербайджана и остаться жить в своих домах. Так, в декабре прошлого года президент Ильхам Алиев в интервью телеканалу Euronews подчеркнул, что армяне, желающие жить в Карабахе, должны подать документы на получение гражданства Азербайджана.
«Все те, кто хочет вернуться, имеют на это право. Их собственность должным образом защищена. Все исторические и религиозные объекты находятся под надлежащей охраной. Для того чтобы вернуться, им необходимо соблюсти определенные правила. Я говорил об этом за много месяцев до начала антитеррористической операции. Тем, кто хочет остаться, необходимо подать заявление на получение азербайджанского гражданства», - сказал Алиев.
Решение покинуть Азербайджан было собственным решением выехавших, добавил он.
«Наше публичное общение с карабахскими армянами, а также то, что мы сделали после, показало, что мы хотели, чтобы они остались. Мы открыто заявили об этом. И в своем обращении к азербайджанскому народу после окончания антитеррористической операции я сказал, что они могут остаться»,- указал глава государства.
Но что мы видим сегодня? Замусоленная тема «возращения армян в Карабах» является частью реваншистского плана, который вынашивают определенные силы в Армении при поддержке диаспоры. Подтверждает наглядно это и недавно созданная в Армении «комиссия по репатриации карабахских армян», которую возглавил экс-министр иностранных дел РА Вардан Осканян, тесно связанный с карабахским кланом. В этой связи не удивительно, что в состав комиссии Осканяна входят и представители партии «Дашнакцутюн». Ну а сам экс-министр неоднократно высказывал провокационные заявления о том, что возвращение армян в Карабах может произойти при условии «предоставления им особого статуса или обеспечения их правом на самоопределение».
Кстати, пока диаспора, карабахский клан и близкие к ним силы носятся по европам с требованием принять меры для «возвращения армян в Карабах», сами власти Армении этот вопрос уже не поднимают. Так, в ноябре 2023 года премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая в прямом эфире на вопросы граждан, открыто заявил, что считает невозможным возвращение армян в Карабах. При этом он пообещал, что правительство сделает все, чтобы армяне Карабаха остались в Армении и не эмигрировали. Заявления Пашиняна на сей счет показывают, что вопрос возвращения армян в Карабах фактически закрыт на уровне правительства. Но отнюдь не потому, что в Ереване не хотят их возвращения, а потому, что Баку, в свою очередь, требует, чтобы параллельно этому процессу было бы обеспечено право на возвращение сотен тысяч азербайджанцев, изгнанных из Армении в 1987-1988 годах. Именно по этой причине руководство Армении уклоняется от обсуждения данного вопроса.
Примечательно, что пока армянская диаспора по всему миру проводит митинги в поддержку карабахских армян, в самой Армении общество уже открыто демонстрирует неприязнь к «понаехавшим». В Ереване все чаще звучат упреки и обвинения местных жителей в сторону карабахских армян, мол, почему вы приехали сюда, сложив и сдав оружие? Судя по информации ереванских СМИ, карабахские армяне в Армении уже превратились в настоящих изгоев, став объектом презрения. Но об этом реваншисты и диаспора молчат. Оно и понятно – легче (и выгоднее) клеветать против Баку, чем показывать раздрай и местничество в своих рядах.