Միջնորդություն ընդդեմ խաղաղության
Երբեմն, Հայաստանում ճիշտ եզրակացություններ են անում։ Ոչ բոլորը և ոչ ամբողջ երկրում, բայց, ինչպես ասվում է հայտնի անեկդոտում, նրանց մտքի ընթացքը ինձ դուր է գալիս։
«Մեզ համար կարևոր է, որպեսզի հարթակները, որտեղ կանցկացվեն քննարկումներ, ծառայեն ի շահ կայունության և խաղաղության հաստատմանը, այլ ոչ թե նրա համար, որպեսզի միջնորդները փորձեն սեփական դիվիդենտներ կորզել այդ գործընթացից»,- Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է արտաքին գործերի փոխնախարար Կոստանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու Երեւանը չի փորձում Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիրը կնքել Ռուսաստանում։
Հարցին այն մասին, թե արդյոք Մոսկվան հանդիսանում է չեզոք՝ Կոստանյանը պատասխանել է. «Տրամաբանական է, որ յուրաքանչյուր պետություն առաջ է քաշում իր շահերը։ Հայաստանն էլ նույնպես գնահատում է, թե որքանով են այդ շահերը համադրելի՝ իր շահերի, և մասնավորապես՝ Հայաստանի սահմանների, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անձեռնմխելիության հետ»։
Ըստ էության վերջերս նմանա հայտարարություն է արել նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։ Տարբերությունը եղել է ընդամենը նրանում, որ նա խոսել է ոչ թե Ռուսաստանի, որպես միջնորդի, այլ Ֆրանսիայի մասին։ Սիմոնյանը այդ ժամանակ ասել է, որ ցանկացած երկիր, որը փորձում է դառնալ միջնորդ խաղաղ գործընթացում, ունի իր շահերը, և դա բնական է։ Բայց, բացի յուրաքանչյուր առանձին երկրի պետական շահերից, կա նաև տարբեր պետությունները միավորող ինչ որ մի բան։
«Պետք չէ ռոմանտիկ լինել, համարել, որ, օրինակ, ֆրանսիացիները մեզ սիրում են մեր գեղեցիկ աչքերի, պատմության համար, իսկ մյուս ժողովուրդը չի սիրում՝ սրանք հեքիաթներ են: Շահերը կամ համընկնում են, կամ ոչ»,- ասել է Սիմոնյանը։
Ինչպես տեսնում ենք, Երևանից արդեն երկու հայտարարություն կա, որոնք վկայում են՝ այդ երկրի գործող ղեկավարության կողմից հին իրողություններին փոխարինած նոր օբյեկտիվ իրողությւնները ըմբռնելու մասին։
Ինչպիսի՞ն են եղել նախկին իրողությունները։ Դրանք կայացել են նրանում, որ Ադրբեջանի տարածքի 20%-ը գտնվում էր Հայաստանի օկուպացիայի տակ։ Ընդունվել էին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի և Գլխավոր վեհաժողովի, ԵԽԽՎ-ի և այլ կազմակերպությունների բանաձևեր, որոնք հստակ մատնանշում էին՝ մեր երկրի օկուպացված տարածքներից հայկական անօրինական զինված ուժերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը։ Բայց այս բոլոր բանաձեւերը բացարձակապես ոչնչով չփոխեցին իրական իրավիճակը և պաշտոնական Երևանը շարունակում էր ձևացնել խաղաղության պատրաստակամություն։
Այս իմիտացիոն քաղաքականությունն իրականացնելու մեջ Հայաստանին օգնում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկրները։ Նրանք միշտ ելնում էին սեփական շահերից, դրանով հանդերձ այս երեք երկրները ստեղծել էին մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանի տարածքի մեկ հինգերորդը գտնվում էր հայկական օկուպացիայի տակ, և բանակցությունները տասնամյակներ շարունակ ընթանում էին զրոյական արդյունքով։
Եվ այս երեք երկրներն էլ պնդում էին, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի։ Փաստորեն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների շարքերում նման կոնսենսուսի հիման վրա գործել են ինչպես նախկին, այնպես էլ Հայաստանի ներկա իշխանությունները։ Եվ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը այն մասին, որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է և վերջակետ» նույնպես թելադրված էր՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշմամբ։
Ադրբեջանի հաղթանակը 44-օրյա պատերազմում, ինչպես նաև Ղարաբաղի տարածաշրջանում փայլուն կերպով անցկացված հակաահաբեկչական գործողությունը արմատապես փոխեցին ամեն ինչ։ Երևանում համոզվեցին, որ ոչ ոք ի վիճակի չէ դիմակայել Ադրբեջանին, որը խստորեն գործել է՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի շրջանակներում, լիովին և վերջնականապես վերականգնելով իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Բաքուն առաջարկել է խաղաղության կոնկրետ ծրագիր և ուղիղ, երկկողմ բանակցություններ՝ առանց միջնորդների մասնակցության։ Եվ արդեն Ադրբեջանի դիրքորոշման ճշմարտությունը ապացուցող նախադեպ եղել է։ Հիշեցնեմ, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերի սկզբին հենց Բաքվի և Երևանի երկկողմ բանակցությունների արդյունքում տեղի ունեցավ զինծառայողների փոխանակումը։ Բացի այդ, Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են աջակցել միմյանց թեկնածությունները որոշ միջազգային հարթակներում։
Բացարձակապես ակնհայտ է, որ միայն այս կերպ, անցկացնելով ազնիվ և բաց երկխոսություն առանց միջնորդների, որոնցից յուրաքանչյուրը իր շահերն է հետապնդում, Ադրբեջանն ու Հայաստանը կարող են ոչ միայն խաղաղ պայմանագիր ստորագրել, այլ նաև կտրել՝ մեր երկրների ու ժողովուրդների միջև վաղեմի խնդիրների «Գորդյան հանգույցը»: Այո, գործընթացը լինելու է բարդ և ոչ արագ։ Բայց խաղաղությանն այլընտրանք է հանդիսանում միայն պատերազմը։ Որն Ադրբեջանում չեն ցանկանում։ Հայաստանի գործող իշխանությունը կկարողանա արդյո՞ք դիմակայել արտաքին ու ներքին ճնշմանը և խոսքից գործի անցնել՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Ժամանակը ցույց կտա։

Посредничество против мира
Порой, правильные выводы делают в Армении. Не все и не во всей стране, но, как говорится в известном анекдоте, ход их мыслей мне нравится.
«Для нас важно, чтобы площадки, на которых будут проходить обсуждения, служили во благо стабильности и установления мира, а не для того, чтобы посредники пытались извлечь из этого процесса собственные дивиденды», - в эфире Общественного телевидения Армении заявил заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян, отвечая на вопрос, почему Ереван не пытается заключить мирный договор с Азербайджаном в России.
На вопрос о том, является ли Москва нейтральной, Костанян ответил: «Логично, что каждое государство продвигает свои интересы. Армения также оценивает, насколько эти интересы сопоставимы с ее интересами, и в частности, с нерушимостью границ, суверенитета и территориальной целостности Армении.
Аналогичное по сути заявление сделал недавно и спикер Национального собрания Армении Ален Симонян. Разница была лишь в том, что он говорил не о России, как о посреднике, а о Франции. Симонян тогда изрек, что любая страна, которая пытается стать посредником в мирном процессе, имеет свои интересы, и это естественно. Но, помимо государственных интересов каждой отдельной страны, есть и нечто, объединяющие разные государства.
«Не нужно быть романтиками, считать, что, например, французы любят нас за красивые глаза, историю, а другой народ не любит – это сказки. Интересы либо совпадают, либо нет», – сказал Симонян.
Как видим, есть уже два заявления из Еревана, которые свидетельствуют о понимании действующим руководством этой страны новых объективных реалий, пришедших взамен старым.
Каковы были прежние реалии? Они состояли в том, что 20% территории Азербайджана находились под оккупацией Армении. Были приняты резолюции Совбеза и Генассамблеи ООН, ПАСЕ и иных организаций, в которых четко указывалось на необходимость вывода незаконных армянских вооруженных формирований с оккупированных территорий нашей страны. Но все эти резолюции ни на йоту не изменили реальной ситуации и официальный Ереван продолжал имитировать готовность к миру.
В реализации этой имитационной политики Армении помогали все страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Они всегда исходили из собственных интересов, при этом все эти три страны устраивала ситуация, при которой пятая часть территории Азербайджана находилась под армянской оккупацией и десятилетиями шли переговоры с нулевым результатом.
И все эти три страны настаивали на том, что у армяно-азербайджанского конфликта нет военного решения. Собственно, исходя из такого рода консенсуса в рядах стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, действовала как прежняя, так и нынешняя армянская власть. И заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна о том, что «Карабах - это Армения и точка» также было продиктовано позицией США, Франции и России, как сопредседателей МГ ОБСЕ.
Победа Азербайджана в 44-дневной войне, а также блестяще проведенная в Карабахском регионе антитеррористическая операция все кардинально изменили. В Ереване убедились, что никто не в состоянии противостоять Азербайджану, который действовал строго в рамках 51-й статьи Устава ООН, полностью и окончательно восстановив свои суверенитет и территориальную целостность. Баку предложил конкретный мирный план и прямые, двусторонние переговоры, без участия посредников. И был уже прецедент, доказавший правоту позиции Азербайджана. Напомню, что в начале декабря прошлого года именно в результате двусторонних переговоров между Баку и Ереваном произошел обмен военнослужащими. Плюс Армения и Азербайджан договорились поддерживать кандидатуры друг друга на некоторых международных площадках.
Совершенно очевидно, что только так, ведя честный и открытый диалог без посредников, каждый из которых преследует свои интересы, Азербайджан и Армения могут не только подписать мирный договор, но и разрубить «гордиев узел» давних проблем между нашими странами и народами. Да, процесс будет тяжелым и не быстрым. Но альтернативой миру является только война. Которой не хотят в Азербайджане. Сумеет ли действующая армянская власть противостоять внешнему и внутреннему давлению и перейти от слов к делу в установлении мира с Азербайджаном? Время покажет.