ԱՄՆ-ի Սենատում հայկական սիրուհիների «նախաձեռնությունը»
Ամերիկացի սենատորներ Էդ Մարքին և Բիլ Քեսիդին հայկական լոբբիի հրահրումով ներկայացրել են մի բանաձեւ, որում պահանջում են «զեկույց» Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին։ Բանաձեւը Պետքարտուղարությունից պահանջում է տեղեկատվություն «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտումների մասին, ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի վրա հարձակման ժամանակ, որը հանգեցրել է հայ բնակչության էթնիկ զտումների»։ Այդ սադրիչ հակաադրբեջանական նախաձեռնությանը միացել են նաև սենատորներ Մարկո Ռուբիոն, Հերի Փիթերսը, Էլիզաբեթ Ուորենը, Շելդոն Ուայթհաուսը, Բոբ Մենենդեսը և Փիթեր Ուելչը։
Գիտեք, զավեշտալի է հետևել նրան, թե ինչպես է իր հակաադրբեջանական գործունեությունը շարունակում Բոբ Մենենդեսը, ում մեղադրում են քրեական հանցագործությունների մեջ, ներառյալ փողի դիմաց այլ երկրների շահերի սպասարկումը։ Ցինիզմ ու անբարոյականությո՞ւն։ Միանշանակ։ Մինչդեռ, ամերիկյան ներկայիս օրենսդիրներից այլ բան սպասել չի կարելի։ Նրանք մարդու իրավունքների խնդիրը կամայականորեն օգտագործում են որպես այլ երկրների վրա ճնշում գործադրելու զենք, սերմամնելով պառակտում ու քաոս միջազգային հանրության մեջ։
XXI դարի սկզբից Միացյալ Նահանգները «պայքար ահաբեկչության դեմ» դրոշի ներքո ռազմական գործողություններ են անցկացրել աշխարհի շատ մասերում, ինչը հանգեցրել է հարյուր հազարավոր խաղաղ բնակիչների զոհվելուն և միլիոնավոր մարդկանց տեղահանմանը։ Շատ շուտով, փետրվարի 5-ին, կլրանա ԱՄՆ պետքարտուղար Քոլին Փաուելի՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում ելույթի արդեն 21 տարին։ Ողջ աշխարհի աչքի առաջ Փաուելը ստեց, որպեսզի արդարացնի Բուշի վարչակազմի՝ Իրաք ներխուժելու որոշումը։ Այո-այո, այդ նույն «Փաուելի փորձանոթը»:
Իրաք ներխուժումը հանգեցրեց հարյուր հազարավոր իրաքցիների մահվան և երբեմնի կայուն պետության կործանման: ԿՀՎ-ն և զինվորականները աչքի էին ընկնում իրաքցիների դաժան խոշտանգումներով և սպանություններով: Ինչ արժե միայն Գուանտանամոյի բանտը, որտեղ տարիներով առանց դատարանի և հետաքննության պահվում էին «ահաբեկչության մեջ կասկածվողները»: Այս հանցագործությունների համար պատասխանատու պաշտոնյաներից ոչ մեկն այդպես էլ չի պատժվել։
Հիշենք նաև, որ 2022 թվականի մայիսի 14-ին Նյու Յորքի նահանգի Բուֆալո քաղաքի՝ Քինգսլի շրջանի «Tops Friendly Markets» սուպերմարկետում տեղի ունեցավ «սպիտակամորթ ռասայի գերակայության» կողմնակիցների կողմից աֆրոամերիկացիների զանգվածային սպանությունները: Տասը մարդ զոհվեցին, ևս երեքը՝ վիրավորվեցին։ Այստեղ տեղին է հիշեցնել, որ սա եղել է աղաղակող, բայց ոչ եզակի հանցագործություն ռասայական հողի վրա: Բանը նրանում է, որ ասիական ծագումով ամերիկացիների 81 տոկոսը հայտարարում է ասիական համայնքների նկատմամբ բռնության աճի մասին: Ոստիկանության կողմից աֆրոամերիկացիների սպանվելու հավանականությունը 2,78 անգամ ավելի մեծ է, քան սպիտակամորթների: Այսպիսին են ամերիկյան իրողությունները։ Սակայն, սա դեռ ամենը չէ:
ԱՄՆ-ը աշխարհում առաջին տեղն է գրավում բանտարկյալների բացարձակ թվաքանակով՝ մոտ 2,2 միլիոն մարդ գտնվում է ճաղերի հետևում։ Դա աշխարհի բոլոր բանտարկյալների 25% է (ավելի քան 35 եվրոպական երկրներ միասին վերցրած, և 40%-ով ավելի, քան Չինաստանում), թեև ԱՄՆ-ի բնակչությունը կազմում է աշխարհի բնակչության միայն 5%-ը: Բացի այդ, ԱՄՆ-ը աշխարհում գրավում է վեցերորդ տեղը՝ ճաղերի հետևում գտնվող քաղաքացիների տեսակարար թվով: 2023 թվականի հունիսի դրությամբ յուրաքանչյուր հարյուր հազարից 668 մարդ ԱՄՆ-ի բանտերում է:
Դրանով հանդերձ, վիճակագրության համաձայն, աֆրո- և լատինաամերիկացիները կազմում են ԱՄՆ-ի բնակչության 30%-ը, և միևնույն ժամանակ՝ բոլոր ամերիկացի բանտարկյալների 60%-ը։ Եվ տեսեք, ունենալով այդպիսի քանակությամբ ներքին խնդիրներ, «ժողովրդավարության համար պայքարի» քողի տակ բազմաթիվ հանցագործություններ կատարելով, ԱՄՆ-ի որոշ քաղաքական գործիչները և օրենսդիրները փորձում են դասեր տալ Ադրբեջանին։ Ընդ որում, օգտագործելով բացահայտ կեղծ «փաստարկներ»:
Միանգամայն ակնհայտ է, որ ոչ մի «հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի վրա» չի եղել։ Եղել է պատերազմ Հայաստանի հետ, որը օկուպացիայի տակ էր պահում մեր տարածքների մեկ հինգերորդ մասը՝ անտեսելով Անվտանգության խորհրդի և ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւերը։ Պատերազմը անցկացվել է մեր երկրի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում։ Որի խաղաղ քաղաքների վրա 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանը հրթիռային հարվածներ է հասցրել, ինչի հետևանքով զոհվեցին ադրբեջանցի ծերեր, կանայք և երեխաներ։
Ադրբեջանը Հայաստանի խաղաղ քաղաքներին հրթիռային հարվածներ չի հասցրել։ Բայց ԱՄՆ-ը Հայաստանին չի դատապարտել նրա հանցագործությունների համար։ Այնտեղ, ինչպես տեսնում ենք, գերադասում են զրպարտել մեր երկրին, խոսելով Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում «էթնիկ զտումների» մասին, ինչը չի եղել (ինչն, ի դեպ, հաստատել են ինչպես Փաշինյանը, ՄԱԿ-ի առաքելությունը, ինչպես նաև ազատագրված Ղարաբաղ այցելած բազմաթիվ օտարերկրյա պատվիրակությունները): Մեր երկրի այս հատվածում անօրինական բնակվող հայերը չօգտվեցին՝ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ բոլոր ընթացակարգերը անցնելու պաշտոնական Բաքվի բազմիցս առաջարկներից։ Նրանք նախընտրեցին գնալ Հայաստան, որի անձնագրերի կրողներ են հանդիսանում նրանք։ Ի դեպ, Հայաստանն այդպես էլ ոչ մի պատիժ չի կրել ադրբեջանական ժողովրդի դեմ իրագործած հանցագործությունների համար։
ԱՄՆ-ը հազիվ թե թույլ կտար մի իրավիճակ, երբ ուրիշ պետության տասնյակ հազարավոր քաղաքացիները կոմպակտ ապրեին ամերիկյան տարածքում, այնտեղ անցկացնեին «ընտրություններ» և պահանջեին, որ աշխարհը ճանաչի նրանց «անկախությունը»։ Բայց, ինչպես տեսնում ենք, Միացյալ Նահանգներում կան այնպիսիք, ովքեր իրենց իրավասու են համարում կատարել հայկական սփյուռքի պատվերը՝ անտեսելով ճշմարտությունը, միջազգային իրավունքը, ԱՄՆ-ի ազգային շահերը, ինչպես նաև բարոյականությունն ու բարքերը։ Եվ սա նրանց մեծ սխալն է։

«Инициатива» армянских содержанок в Сенате США
Американские сенаторы Эд Марки и Билл Кэссиди по наущению армянского лобби представили резолюцию, в которой требуют «отчета» о ситуации с правами человека в Азербайджане. Резолюция запрашивает у Государственного департамента информацию «о нарушениях прав человека в Азербайджане, как внутри страны, так и во время нападения на Нагорный Карабах, которое привело к этническим чисткам армянского населения». К этой провокационной антиазербайджанской инициативе присоединились также сенаторы Марко Рубио, Гэри Питерс, Элизабет Уоррен, Шелдон Уайтхаус, Боб Менендес и Питер Уэлч.
Знаете, забавно наблюдать за тем, как продолжает антиазербайджанскую деятельность Боб Менендес, которого обвиняют в уголовных преступлениях, включая обслуживание интересов иного государства за деньги. Цинизм и аморальность? Однозначно. Впрочем, от нынешних американских законодателей иного ждать не приходится. Они произвольно используют вопрос прав человека как оружие для давления на другие страны, сея раскол и хаос в международном сообществе.
С начала XXI века Соединенные Штаты провели военные операции во многих уголках мира под знаменем «борьбы с терроризмом», что привело к гибели сотен тысяч мирных жителей и перемещению миллионов людей. Совсем скоро, 5 февраля, исполнится уже 21 год с момента выступления государственного секретаря США Колина Пауэлла в Совете безопасности ООН. На глазах всего мира Пауэлл солгал, чтобы оправдать решение администрации Буша начать вторжение в Ирак. Да-да, та самая «пробирка Пауэлла».
Вторжение в Ирак привело к гибели сотен тысяч иракцев и разрушению того, что когда-то было стабильным государством. ЦРУ и военные отметились жестокими пытками и убийствами иракцев. Чего только стоит тюрьма Гуантанамо, где без суда и следствия годами содержались «подозреваемые в терроризме». Никто из должностных лиц, ответственных за эти преступления, так и не был наказан.
Также вспомним, что 14 мая 2022 года в супермаркете Tops Friendly Markets в районе Кингсли города Буффало, штат Нью-Йорк, произошло массовое убийство афроамериканцев, совершенное сторонником «превосходства белой расы». Десять человек были убиты и ещё трое получили ранения. Тут уместно напомнить, что это было громкое, но далеко не единичное преступление на расовой почве. Дело в том, что 81 процент американцев азиатского происхождения заявляет о росте насилия в отношении азиатских общин. У афроамериканцев в 2,78 раза больше шансов быть убитыми полицией, чем у белых. Таковы американские реалии. Впрочем, это еще не все.
США занимают первое место в мире по количеству заключённых в абсолютном значении — около 2,2 млн человек находятся за решёткой. Это 25% всех заключенных планеты (больше, чем в 35 европейских странах вместе взятых, и на 40% больше, чем в Китае), хотя население США составляет всего 5 % населения мира. Кроме того, США занимают шестое место в мире по удельному числу граждан, находящихся за решёткой: по состоянию на июнь 2023 года 668 человек из каждых ста тысяч отбывали в США срок.
При этом, согласно статистике, афро- и латиноамериканцы составляют 30% от населения США, и в то же время — 60% от всех американских заключённых. И вот, имея такое количество внутренних проблем, совершив большое число преступлений под видом «борьбы за демократию», определенные политики и законодатели США пытаются поучать Азербайджан. Причем, используя явно лживые «аргументы».
Совершенно очевидно, что никакого «нападения на Нагорный Карабах» не было. Была война с Арменией, которая держала под оккупацией пятую часть наших территорий, игнорируя резолюции Совета Безопасности и Генеральной Ассамблеи ООН. Война велась на международно признанной территории нашей страны. По мирным городам которой Армения в ходе 44-дневной войны нанесла ракетные удары, в результате которых погибли азербайджанские старики, женщины, дети.
Азербайджан ракетных ударов по мирным армянским городам не наносил. Но США Армению за ее преступления осуждать не стали. Там, как видим, предпочитают клеветать на нашу страну, рассуждая об «этнической чистке» в Карабахском регионе Азербайджана, которой не было (что, кстати, подтвердили как Пашинян, миссия ООН, так и побывавшие в освобожденном Карабахе многочисленные иностранные делегации). Незаконно проживавшие в этой части нашей страны армяне не воспользовались многократными предложениями официального Баку по прохождению всех процедур, необходимых для получения азербайджанского гражданства. Они предпочли уехать в Армению, обладателями паспортов которой являлись. Кстати, Армения так и не понесла никакого наказания за совершенные ею преступления против азербайджанского народа.
Вряд ли США допустили бы ситуацию, когда десятки тысяч граждан иного государства компактно проживали на американской территории, проводили бы там «выборы» и требовали от мира признания их «независимости». Но, как видим, есть в Соединенных Штатах те, кто считает себя вправе исполнять заказ армянской диаспоры, игнорируя правду, международное право, национальные интересы США, а также мораль и нравственность. И это их большая ошибка.