«Փաշինյանն ինքը պետք է փակի Պանդորայի արկղը» Գոգավան և Կասենովը՝ Caliber.Az-կայքում
Սահմանադրության փոփոխության հանրաքվե անցկացնելու ցանկության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը բուռն քննարկումներ են առաջացրել հայ հասարակության մեջ։ Դրանց վրա ուշադրություն են դարձրել նաեւ Ադրբեջանում։ Սակայն տեսեք ինչումն է հարցը. արդյո՞ք Փաշինյանը ըստ սովորության հետընթացք չի տա, հետագայում արդյո՞ք չի հրաժարվի իր իսկ խոսքերից։ Առավել ևս, որ նա ենթարկվում է հզոր ճնշումների ինչպես երկրի ներսում (հասարակության և քաղաքականության ռեւանշիստական հատված), այնպես էլ դրսում (Ֆրանսիա և սփյուռք):
Բայց, եթե նույնիսկ Սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեն կայանա, արդյո՞ք հայ հասարակությունը իր մեջ ուժ կգտնի հրաժարվել Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներից, ինչը կարող է լավ հնարավորություն ստեղծել խաղաղ գործընթացի շուտափույթ ավարտի համար։
Այս հարցով Caliber.Az-ի խմբագրությունը դիմել է օտարերկրյա փորձագետներին։
Միջազգային հարաբերությունների հարցերով վրաստանցի փորձագետ, քաղաքագետ Իրակլի Գոգավայի կարծիքով՝ Փաշինյանը տրամաբանորեն առաջ է քաշել՝ Հայաստանի սահմանադրության նախաբանը կանոնավորելու գաղափարը, և եթե դա չարվի, ապա ստացվում է, որ Հայաստանի համազգային նպատակը կայանում է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների մեջ։
«Նման դրվածքը վաղ թե ուշ անպայման կհանգեցնի նոր պատերազմի։ Հայտնի չէ, թե ապագայում ով է կառավարելու Հայաստանը և այդ պահին ինչպես է օգտագործվելու Հայաստանի սահմանադրության այդ կետը։ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագիրը անհնար է՝ առանց սահմանադրությունից այս իրավական նորմը վերացնելու, ինչի մասին բազմիցս հայտարարել է նախագահ Ալիևը։
Հայաստանում շատերը կարող են ցավալի ընկալել նման քայլը, բայց խաղաղ ապագայի համար նրանք պարտավոր են նման որոշում կայացնել։ Կարծում եմ, հայ հասարակության մեծամասնությունը հասկանում է դա, և Փաշինյանը շարժվում է այդ ուղղությամբ։ Մենք չենք կարող թույլ տալ, որպեսզի տարածքային ամբողջականության սկզբունքը կասկածի տակ դրվի։ Նորագույն պատմությունը մեզ հստակ ցույց է տվել դա։ Պանդորայի արկղը պետք է փակել»,- ընդգծել է Ի. Գոգավան։
Քաղաքագետի կարծիքով, Հարավային Կովկասի երկրներին հարկավոր է որոնել համագործակցության այն մոդելները, որոնք կհանգեցնեն ամուր ու երկարաժամկետ խաղաղության։ Դրա համար պետք է առաջնորդվել մի քանի սկզբունքներով։ Դրանց շարքում է. Հարավային Կովկասի տարածքից զրոյական վտանգ, տարածաշրջանում բոլոր հակամարտությունների կարգավորում, ուժի բոլոր կենտրոնների տնտեսական շահերի հարգում և հավասարակշռում, բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակում և չափավոր ինտեգրացիոն տնտեսական մոդել՝ «Հարավկովկասյան եռյակի» (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան) մշակում: Նման մոտեցումը, ըստ Ի. Գոգավայի համոզմունքի՝ ոչ թե ֆուտորոլոգիա է, այլ մեր տարածաշրջանի զարգացման բնական և ողջամիտ ուղին։
«Կարծում եմ, Նիկոլ Փաշինյանը կձգտի՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի պատնեշը վերացնելու նպատակով հասնել հանրաքվեի անցկացմանը, եթե նրան չխանգարի Արևմուտքում պատերազմի խմբերի կոպիտ միջամտությունը։ Իսկ քաղաքական տեխնոլոգիաների տեսանկյունից կարեւոր որոշման համար ժողովրդին պատասխանատվությունը կիսելու խնդրանքը՝ բացարձակապես հասկանալի քայլ է։ Մենք բոլորս ունենք «զրոյական խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականությունը իրականացնելու սուր կարիքը,- ասել է Ի. Գոգավան։
Իր հերթին, «A+Analytics» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, ղազախստանցի քաղաքագետ Ֆարհադ Կասենովը, խոսելով սահմանադրական հանրաքվեի մասին, կոչ է արել հաշվի առնել հետևյալը. Նիկոլ Փաշինյանը, բավականին երկար ժամանակ լինելով Հայաստանի ղեկավար՝ վերապրել է իր քաղաքական կարիերայի մի քանի ժամանակահատված՝ սկսած «թավշյա հեղափոխության» հանրաճանաչ ֆավորիտից և առաջնորդից մինչև այն քաղաքական գործչի, որը անձամբ պատասխանատու է պատերազմում պարտության համար։ Եվ այս մարդը սովորել է շատ նրբանկատորեն զգալ և խաղալ իր լսարանի տրամադրությունների վրա, իսկ մյուս կողմից՝ հասկանալ, որ վերջիվերջո երբևիցե և ոչ իր կողմից սկսված քաղաքական խաղը միևնույն է նա ստիպված կլինի ավարտել։
«Կարծում եմ, որ Փաշինյանի համար հիմա կարևոր է ճակատագրական պարտվողի կերպարի իր վարկանիշը վերածել մի անձնավորության, ով խաղաղություն է բերել Հայաստանի ժողովրդին՝ այդ երկիրը դարձնելով Հարավային Կովկասի ողջ ճարտարապետության կարևոր տարր։
Ռացիոնալ առաջնորդի համար խաղաղ գոյակցության ակնհայտ օգուտները շատ գայթակղիչ հեռանկար են՝ հաշվի առնելով խաղաղ պայմանագրի կնքումից հետո Հայաստանի համար բացվող ֆինանսական և տնտեսական հնարավորությունները, հատկապես այն իրավիճակում, երբ առանց այդ էլ արդեն կորցնելու ոչինչ չկա, քանի որ Ադրբեջանը վերջին երեք տրիների ընթացքում կարողացել է իրեն վերադարձնել նախկինում օկուպացված բոլոր տարածքները։ Հարցը միայն նրանում է, թե Փաշինյանը հիմա որքանով է պատրաստ օգտվել պատմական շանսից, և կկարողանա արդյոք քայլ առաջ գնալ՝ զսպելով անհապաղ ռևանշի կողմնակիցներին»,- նշել է Կասենովը։
Նրա կարծիքով, ակնհայտ է, որ Հայաստանի ժողովուրդը այժմ անցնում է կյանքի նկատմամբ սթափ հայացքը վերականգնելու դժվարին փուլը՝ ավելի քան երեսուն տարի, որոնք անցել են միջազգային իրավունքով անօրինական տարածքային ընդլայնման դրոշի տակ։
«Հօգուտ ներքին ինքնազարգացման գաղափարների՝ նման հավակնություններից հրաժարվելը և գաղափարական շրջադարձը ներկա պայմաններում ունեն հսկայական դրական ներուժ, սակայն նրան խանգարում են՝ զանգվածային գիտակցության երկարաժամկետ իներցիան և տեղի անհեռատես քաղաքական գործիչների կողմից էթնիկ բնույթի «ցավալի կետերը» շահագործելու ամուր արմատավորված պրակտիկան։
Փաստորեն, մոտ ապագայում պարզ կդառնա, թե որքանով է և՛Հայաստանի ղեկավարությունը, և՛ ողջ հասարակությունը պատրաստ գալիք փոփոխությունների, և արդյո՞ք կկարողանան դուրս պոկվել խնդիրների այն արատավոր շրջանակից, որի միջով տասնամյակներ անցել են»,- եզրափակել է Ֆ. Կասենովը:

«Пашинян сам должен закрыть ящик Пандоры» Гогава и Касенов на Caliber.Az
Слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о желании провести референдум по изменению конституции вызвали в армянском обществе бурные обсуждения. Обратили на них внимание и в Азербайджане. Однако вот в чем вопрос: не даст ли Пашинян по привычке задний ход, не откажется ли он в последующем от своих же слов? Тем более, что он подвергается мощному давлению как внутри страны (реваншистская часть общества и политикума), так и извне (Франция и диаспора).
Но, даже если референдум по изменению конституции состоится, найдет ли армянское общество в себе силы отказаться от территориальных претензий к Азербайджану, что может создать хорошую возможность для скорейшего завершения мирного процесса?
С этим вопросом редакция Caliber.Az обратилась к зарубежным экспертам.
По мнению грузинского специалиста по международным отношениям, политолога Ираклия Гогава, Пашинян логично выдвинул идею корректировки преамбулы к армянской конституции, и если этого не сделать, то получается, что общенациональная цель Армении состоит в территориальных претензиях к Азербайджану.
«Такая постановка рано или поздно обязательно приведет к новой войне. Неизвестно, кто будет управлять Арменией в будущем и как этот момент в армянской конституции будет использован. Мирное соглашение между Азербайджаном и Армении невозможно без устранения данной юридической нормы из конституции, о чем не раз заявлял и президент Алиев.
Многие в Армении могут болезненно воспринять такой шаг, но для мирного будущего они обязаны принять такое решение. Думаю, большинство армянского общества это понимает, и Пашинян двигается в этом направлении.  Мы не можем допустить, чтобы принцип территориальной целостности был подвергнут сомнению. Новейшая история нам это наглядно показала. Ящик Пандоры надо закрыть», - подчеркнул И. Гогава.
По мнению политолога, странам Южного Кавказа стоит искать те модели сотрудничества, которые приведут к прочному и долгосрочному миру. Для этого нужно руководствоваться несколькими принципами. Среди них: нулевая угроза с территории Южного Кавказа, урегулирование всех конфликтов в регионе, уважение и баланс экономических интересов всех центров силы, разблокировка всех коммуникаций и разработка умеренной интеграционной экономической модели – «Южно-Кавказская тройка» (Азербайджан, Армения, Грузия). Такой подход, по убеждению И.Гогава, не футурология, а естественный и разумный путь развития нашего региона.
«Думаю, Никол Пашинян будет добиваться проведения референдума с целью устранения барьера для мирного договора с Азербайджаном, если ему не помешает грубое вмешательство партии войны на Западе. А с точки зрения политических технологий, попросить народ разделить ответственность за важное решение - абсолютно понятный шаг. Мы все остро нуждаемся в имплементации политики «нулевых проблем с соседями», - сказал И. Гогава.
В свою очередь, руководитель исследовательского центра A+Analytics, казахстанский политолог Фархад Касенов, говоря о конституционном референдуме, призвал учитывать следующее: Никол Пашинян, будучи руководителем Армении достаточно долгий период, пережил несколько периодов своей политической карьеры, от всенародного любимца и лидера «бархатной революции», до фигуры, которая лично ответственна за поражение в войне. И этот человек научился очень тонко чувствовать и играть на настроениях своей аудитории, а с другой стороны, понимать, что в конечном итоге начатую когда-то давно и не им политическую игру все равно придется заканчивать ему.
«Думается, сейчас для Пашиняна важно переформатировать свой имидж от образа фатального неудачника до личности, которая принесла мир народу Армении, сделав эту страну важным элементом всей архитектуры Южного Кавказа.
Очевидные выгоды от мирного сосуществования для рационального лидера являются очень заманчивой перспективой, учитывая финансовые и экономические возможности, открывающиеся перед Арменией после заключения мирного договора, тем более в ситуации, когда терять и так уже нечего, так как Азербайджан за последние три года смог вернуть себе все ранее оккупированные территории. Вопрос лишь в том, насколько сейчас Пашинян готов воспользоваться историческим шансом, и сможет ли он сделать шаг вперед, обуздав сторонников немедленного реванша», - заметил Касенов.
По его мнению, очевидно, что сейчас народ Армении проходит тяжелый этап восстановления трезвого взгляда на жизнь после тридцати с лишним лет, которые прошли под знаменами нелегитимной по международным законам территориальной экспансии.
«Отказ от подобных претензий и идеологический разворот в пользу идей внутреннего саморазвития в сложившихся условиях имеют огромный позитивный потенциал, но ему мешают многолетняя инерция массового сознания и крепко укоренившаяся практика эксплуатации недальновидными местными политиками «болевых точек» этнического характера.
Фактически, в ближайшее время станет понятно, насколько и руководство Армении, и все общество готовы к грядущим переменам, и смогут ли они вырваться из заколдованного круга проблем, по которому ходят десятилетиями», - заключил Ф. Касенов.