Վարկանիշների խորտակում
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ վստահության մակարդակը նվազել է, վկայում են՝ «Gallup International Association»-ի ներկայացուցչության կողմից հունվարին անցկացված հարցման արդյունքները։ Հետազոտության համաձայն, Հայաստանի վարչապետին բացարձակապես չեն վստահում հարցվածների 38,1%-ը (2023թ. նոյեմբերին եղել է 35,5%), Փաշինյանին լիովին վստահում են 15,1%-ը (նոյեմբերին՝ 20,4%)։ Հարցման մասնակիցների 28,3%-ը հիմնականում չի վստահում (նոյեմբերին՝ 18,6%), հիմնականում վստահում են 13,1%-ը (13,2%)։ Դժվարացել են պատասխանել հարցվածների 4,6%-ը (12,3%)։ Դրանով հանդերձ, հարցման մասնակիցների 38,1%-ը հայտարարել են, որ Հայաստանի սահմանադրությունը փոփոխության ենթակա չէ, 34,2%-ը թույլ են տվել դրա որոշ դրույթների փոփոխություն, 13,4%-ը կողմ են արտահայտվել նոր սահմանադրության ընդունման օգտին։ Իսկ հարցվածների 29,3%-ը անհրաժեշտ  է համարել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, 26,9%-ը դեմ են արտահայտվել դրան։
Եթե ընտրությունները կայանային հաջորդ կիրակի, ապա Փաշինյանի գլխավորած «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին քվեարկելու պատրաստակամություն են հայտնել հարցվածների 16,1%-ը, Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի օգտին՝ 4,7%-ը, հետախուզման մեջ գտնվող ոստիկանության նախկին աշխատակից, «Հանրային ձայն» կուսակցության նախագահ Վարդան Ղուկասյանի օգտին՝ 3,6 %-ը, Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր դաշինքի օգտին՝ 2,9%-ը։ Հարցվածների 25,8%-ը չի ցանկանում մասնակցել ընտրություններին։
Այս հարցման տվյալները մտածելու տեղիք են տալիս։ Նախ, մենք տեսնում ենք Փաշինյանի վարկանիշի նվազում։ Անշուշտ, դա պայմանավորված է նրանով, որ հայ հասարակությունը նրան մեղադրում է՝ Ադրբեջանի կողմից իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամբողջական վերականգնմանը դիմակայելու անկարողության մեջ։ Դեռ 44-օրյա պատերազմում Հայաստանի պարտությունից հետո երկրում մեծ հիասթափություն կար, թե ինչպես հեշտ ու արագ զրոյականացան այն առասպելները, որոնցով տեղի հասարակությունը ապրում էր՝ Ադրբեջանի տարածքի 20%-ի օկուպացման տարիների ընթացքում։ Հիանալիորեն հիշում եմ, որ հայ ռեւանշիստները նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորությամբ մեծ հույսեր էին կապում՝ 2021 թվականի հունիսին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հետ։ Բայց այդ ժամանակ, հիշեցնեմ, ընտրատեղամասեր եկած Հայաստանի քաղաքացիների 53,92%-ը կողմ քվեարկեց փաշինյանական «Քաղաքացիական պայմանագրին»։ Քոչարյանական ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքը այն ժամանակ հավաքեց ձայների 21,04%-ը։ Երրորդ տեղում, վիթխարի տարբերությամբ, հավաքելով ձայների ընդամենը 5,24%-ը՝ հայտնվեց Վանեցյանի և Սարգսյանի կողմից գլխավորած «Պատիվ ունեմ» դաշինքը։
Դրանից հետո նկատվում է Հայաստանում բոլոր քաղաքական կուսակցությունների վարկանիշի անկում։ Ուշադրություն դարձրեք՝ Սարգսյան-Վանեցյան տանդեմի գլխավորած դաշինքի վարկանիշն իջել է մինչև խայտառակ մակարդակի։ Նրանց շրջանցում է նույնիսկ այնպիսի անձնավորություն, ինչպիսին է Վարդան Ղուկասյանը, ով բոլորովին վերջերս է ստեղծել իր կուսակցությունը։ Հիշեցնեմ, որ խոսքը նախկին ոստիկանի, իսկ ավելի ուշ՝ սկանդալային վիդեոբլոգերի մասին է, ում հայկական լրատվամիջոցներն անվանում են «Դոգ»։ Նա «հռչակվել» է՝ Հայաստանի տարբեր բնույթի քաղաքական գործիչների և նրանց ընտանիքի անդամների նկատմամբ անպարկեշտ արտահայտություններ գործածելով և սեռական երևակայություններ հնչեցնելով, իսկ այժմ ունի ավելի բարձր վարկանիշ, քան Սերժ Սարգսյանն ու Արթուր Վանեցյանը։ Միայն այս փաստը բավական է, որպեսզի հասկանալ Հայաստանի քաղաքացիների արհամարհանքի մասշտաբները այս երկրում քաղաքականություն խաղացող բոլոր կերպարների նկատմամբ։
Բայց սա դեռ բոլորը չէ։ Ներկայիս վարկանիշը Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքին թույլ չէր տա մտնել երկրի խորհրդարան։ Ինչպես, ճիշտն ասած, այնտեղ չէին մտնի նաև Սարգսյան-Վանեցյան, ինչպես նաև Վարդան Ղուկասյանի կուսակցությունները։ Իսկ ահա փաշինյանական «Քաղաքացիական պայմանագիրը» նորից տեղերի մեծամասնությունը կստանար Հայաստանի խորհրդարանում, նույնիսկ չնայած «վարչապետի» վարկանիշի զգալի նվազմանը։ Դրանով հանդերձ հատկանշական է նաև այն, որ հարցվածների 25,8%-ը չի ցանկանում մասնակցել ընտրություններին։ Սա անվստահության քվե է Հայաստանի բոլոր քաղաքական կուսակցություններին։ Շեքսպիրի «պատուհասը ձեր երկու տների վրա» գործողությա՜ն մեջ է: Եվ սա զարմանալի չէ։ Չէ որ Հայաստանը գտնվում է սոցիալ-տնտեսական, արտաքին քաղաքական և ներքաղաքական, բարոյական և էթիկական խնդիրների գերության մեջ։ Դրանք բոլորը դրվեցին այն պահին, երբ այս երկիրը որոշեց գնալ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջների ճանապարհով, իր և իր հարևանների մասին առասպելներ ստեղծելու ճանապարհով։
Եվ այդ առասպելներին հրաժեշտ տալ Հայաստանում առանձնապես չեն ուզում: Այդ մասին է վկայում այն, որ հարցման մասնակիցների 38,1%-ը հայտարարել է, որ Հայաստանի սահմանադրությունը փոփոխության ենթակա չէ։ Բայց չէ որ հենց «քարերի երկրի» սահմանադրության մեջ է գրված տարածքային պահանջները Ադրբեջանի և Թուրքիայի նկատմամբ։ Առանց դրանց վերացման, տարածաշրջանում խաղաղություն չի էլ կարող լինել։ Եվ սա հսկայական խնդիր է Հայաստանի համար։ Ադրբեջանն ու Թուրքիան արդեն վաղուց և հաջողությամբ իրականացնում են տարածաշրջանում բոլոր կարևորագույն նախագծերը՝ առանց դրանց Հայաստանի մասնակցության։ Այս երկիրն այժմ կանգնած է ընտրության առաջ. ոչինչ չփոխել իր սահմանադրության մեջ և հարևանների հետ հարաբերություններում և շարունակել սուզվել անլուծելի խնդիրների ճահճի հատակը, կամ դիմել սահմանադրության մեջ փոփոխություններին և բարելավել հարաբերությունները Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ՝ աստիճանաբար սկսելով դուրս սողալ այդ ճահճից: Նիկոլ Փաշինյանը և նրա շրջապատը տեսնում են այս բոլոր հեռանկարները։ Բայց իրենց սպառնալիքները նրանք նույնպես հասկանում են։ Թե ինչպես Հայաստանի ներկայիս իշխանությունը դուրս կգա ստեղծված իրավիճակից՝ ցույց կտա ժամանակը։ Բայց Ադրբեջանում պատրաստ են իրադարձությունների ցանկացած զարգացման։

АНАЛИТИКА  07 Февраля 2024 - 12:20
Уровень доверия к премьер-министру Армении Николу Пашиняну снизился, свидетельствуют данные опроса, проведенного представительством Gallup International Association в январе. Согласно исследованию, абсолютно не доверяют премьер-министру Армении 38,1% респондентов (в ноябре 2023 года таких было 35,5%), полностью доверяют Пашиняну 15,1% (в ноябре 20,4%). В основном не доверяют 28,3% участников опроса (18,6% в ноябре), в основном доверяют 13,1% (13,2%). Затруднились ответить 4,6% респондентов (12,3%). При этом, 38,1% участников опроса заявили, что Конституция Армении не подлежит изменению, 34,2% допустили изменения ее некоторых положений, 13,4% высказались за принятие новой Конституции. Ну а 29,3% респондентов сочли необходимым проведение внеочередных парламентских выборов, 26,9% высказались против этого.
Если бы выборы состоялись в ближайшее воскресенье, то за возглавляемую Пашиняном партию «Гражданский договор» выразили готовность голосовать 16,1% респондентов, за возглавляемый экс-президентом Армении Робертом Кочаряном оппозиционный блок «Армения» - 4,7%, за находящегося в розыске бывшего сотрудника полиции, главу партии «Общественный голос» Вардана Гукасяна - 3,6%, за возглавляемый экс-президентом Армении Сержем Саргсяном оппозиционный блок «Честь имею» - 2,9%. В выборах не хотят принимать участия 25,8% респондентов.
Данные этого опроса дают почву для размышлений. Во-первых, мы видим имеющее место снижение рейтинга Пашиняна. Безусловно, это связано с тем, что армянское общество винит его в неспособности противостоять восстановлению Азербайджаном своих суверенитета и территориальной целостности в полном объеме. Еще после поражения Армении в 44-дневной войне в стране имело место огромное разочарование тем, как легко и быстро обнулились мифы, которыми тамошнее общество жило на протяжении всех лет, что длилась оккупация 20% территории Азербайджана. Прекрасно помню, что армянские реваншисты во главе с экс-президентом Робертом Кочаряном связывали большие надежды с досрочными парламентскими выборами в июне 2021 года. Но тогда, напомню, 53,92% пришедших на избирательные участки граждан Армении проголосовали за пашиняновский «Гражданский договор». Кочаряновский оппозиционный блок «Армения» получил тогда 21,04% голосов. На третьем месте, с колоссальным отрывом, набрав всего 5,24% голосов, оказался возглавляемый Ванецяном и Саргсяном альянс «Честь имею».
С тех пор имеет место падение рейтинга у всех политических партий в Армении. Обратите внимание - рейтинг альянса, возглавляемого тандемом Саргсян-Ванецян, упал до позорной отметки. Их обходит даже такой персонаж, как Вардан Гукасян, совсем недавно создавший свою партию. Напомню, что речь идет о бывшем полицейском, а позже скандальном видеоблогере, которого армянские СМИ кличут «Догом». Он «прославился» нецензурной бранью и озвучиванием сексуальных фантазий по отношению к разному рода армянским политикам и членам их семьей, а сейчас имеет рейтинг более высокий, чем у Сержа Саргсяна и Артура Ванецяна! Одного этого факта достаточно, чтобы понять масштаб презрения армянских граждан ко всем персонажам, играющим в политику в этой стране.
Но это еще не все. Существующий ныне рейтинг не позволил бы кочаряновскому блоку «Армения» попасть в парламент страны. Как, собственно говоря, не попали бы туда и партии Саргсяна-Ванецяна, а также Вардана Гукасяна. А вот пашиняновский «Гражданский договор» снова получил бы в армянском парламенте большинство мест, даже несмотря на существенное снижение рейтинга «варчапета». При этом показательно и то, что в выборах не хотят принимать участия 25,8% респондентов. Это вотум недоверия всем армянским политическим партиям. Шекспировское «чума на оба ваших дома» в действии! И это не удивительно. Ведь Армения находится в плену социально-экономических, внешнеполитических и внутриполитических, морально-нравственных проблем. Все они были заложены в тот момент, когда эта страна решила двигаться по пути территориальных претензий к Азербайджану, по пути создания мифов о себе и соседях.
И прощаться с этими мифами в Армении не особо хотят. Об этом говорит то, что 38,1% участников опроса заявили, что Конституция Армении не подлежит изменению. А ведь именно в Конституции «страны камней» прописаны территориальные претензии к Азербайджану и Турции. Без их устранения никакого мира в регионе и быть не может. И это - огромная проблема для Армении. Азербайджан и Турция уже давно и успешно реализуют все важнейшие проекты в регионе, без участия в них Армении. Эта страна сейчас стоит перед выбором: ничего не менять в своей Конституции и в отношениях с соседями и дальше погружаться на дно болота неразрешимых проблем или пойти на изменения в Конституции и наладить отношения с Азербайджаном и Турцией, постепенно начав вылезать из этого болота. Никол Пашинян и его окружение все эти перспективы видят. Но и угрозы себе они тоже понимают. Как действующая армянская власть будет выруливать из создавшейся ситуации - покажет время. Но в Азербайджане готовы к любому развитию событий.