Ռուս խաղաղապահներ. ականների և դիվանագիտության միջև Հաջիզադեի մեկնաբանությունը
Ադրբեջանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում ասել է, որ Մոսկվայի և Բաքվի միջև ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի վերաբերյալ բանակցությունների հերթական փուլի ժամկետը գտնվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հետ համաձայնեցման փուլում։
Ինչպես հաղորդում է Сaliber.Az-ը, մեկնաբանելով այս խոսքերը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն հիշեցրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և ՌԴ նախագահի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության համաձայն, Ադրբեջանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի գտնվելու ժամկետն ավարտվում է 2025 թվականին:
«Անցյալ տարի Ադրբեջանի կողմից իրականացված հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո խաղաղապահ զորախմբի գործունեության և դրա կարիքների վերաբերյալ կանոնավոր հանդիպումների և քննարկումների անհրաժեշտություն առաջացավ։ Միևնույն ժամանակ, հաշվի առնելով, որ Հայաստանի Զինված ուժերը վերջին 3 տարիների ընթացքում լայնորեն ականապատել են Ադրբեջանի տարածքները, որտեղ խաղաղապահներ են տեղակայված, ինչպես նաև՝ հաշվի առնելով տարածքում չպայթած զինամթերքի խնդիրը, անհրաժեշտ է խորհրդակցություններ անցկացնել այդ սպառնալիքները վերացնելուն ուղղված համատեղ ջանքերի շուրջ»,- ասել է Հաջիզադեն:

Российские миротворцы: между минами и дипломатией Комментарий Гаджизаде
Посол Российской Федерации в Азербайджане Михаил Евдокимов в интервью газете «Известия» сообщил, что дата очередного раунда переговоров между Москвой и Баку по поводу российского миротворческого контингента находится на стадии согласования с Министерством иностранных дел Азербайджана.
Как сообщает Caliber.Az, комментируя эти слова глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде напомнил, что согласно заявлению президента Азербайджана, премьер-министра Армении и президента Российской Федерации от 10 ноября, срок пребывания миротворческого контингента Российской Федерации в Азербайджанской Республике завершается в 2025 году.
«После антитеррористических мероприятий, проведенных Азербайджаном в прошлом году, возникла необходимость в регулярных встречах и обсуждениях деятельности миротворческого контингента и его нужд. Вместе с тем, учитывая, что Вооруженные силы Армении в течение последних 3 лет масштабно минировали территории Азербайджана, где размещены миротворцы, а также учитывая проблему неразорвавшихся боеприпасов на территории, существует необходимость в консультациях по принятию совместных усилий для устранения этих угроз», - сообщил А.Гаджизаде.