Ադրբեջանում հերթական զորակոչ կանցկացվի Նախագահի հրաման
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել՝ 2024 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչելու և պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողների զորացրման մասին:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հրամանագրի համաձայն, 2024 թվականի ապրիլի 1-ից 30-ը կանցկացվի՝ 2006 թվականին ծնված Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչ, որոնց 18 տարին լրանում է մինչեւ զորակոչի օրը, ինչպես նաև 1989-2005 թվականներին ծնվածների՝ մինչև 35 տարեկան, ովքեր չեն անցել պարտադիր զինվորական ծառայություն, չունեն զորակոչից տարկետման իրավունք կամ չեն ազատվել զորակոչից:
2024 թվականի ապրիլի 1-ից մինչև ապրիլի 30-ը «Զինապարտության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքի 8.1.1 հոդվածի համաձայն՝ կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները:
Նախարարների կաբինետին հանձնարարվել է օրենքով նախատեսված միջոցներ ձեռնարկել՝ սույն հրամանի կատարման համար։

В Азербайджане пройдет очередной призыв Распоряжение президента
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о призыве с 1 по 30 апреля 2024 года граждан Азербайджана на срочную действительную военную службу и увольнении в запас военнослужащих срочной действительной военной службы.
Как сообщает Caliber.Az, согласно распоряжению, с 1 по 30 апреля 2024 года на срочную действительную военную службу будут призваны граждане Азербайджанской Республики 2006 года рождения, которым ко дню призыва (включая и этот день) исполнилось 18 лет, а также 1989-2005 годов рождения, в возрасте до 35 лет, не прошедшие срочную действительную военную службу, не имеющие права отсрочки от призыва или не освобожденные от призыва.
С 1 по 30 апреля 2024 года будут уволены в запас военнослужащие срочной действительной военной службы, прошедшие срок службы, предусмотренной в статье 38.1.1 закона «О военной обязанности и военной службе».
Кабинету Министров поручено принять предусмотренные законодательством меры для исполнения данного распоряжения.