Կլաար. Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կապահովի տարածաշրջանի բարգավաճումը
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման հասնելը շատ կարևոր է, քանի որ այն հիմք կստեղծի ողջ հարավկովկասյան տարածաշրջանի բարգավաճման համար։
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում՝ «Խաղաղություն, զարգացում և կապեր Հարավային Կովկասում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«Կարծում եմ, որ Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության ապահովումը կենսական շահ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար, ուստի մենք Ադրբեջանին և Հայաստանին առաջարկում ենք իրավիճակի կարգավորման տարբեր տարբերակներ»,- ասել է նա։
Կլաարն ընդգծել է, որ խաղաղությունը չի նշանակում պատերազմի բացակայություն, այլ պահանջում է համապարփակ կարգավորում, որը պետք է ընդունվի բոլոր կողմերի կողմից։

Клаар: Нормализация между Баку и Ереваном обеспечит процветание региона
Достижение устойчивого урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном очень важно, потому что обеспечит основу для процветания региона всего Южного Кавказа.
Как передает Report, об этом спецпредставитель Европейского союза на Южном Кавказе Тойво Клаар заявил на панельной дискуссии «Мир, развитие и связи на Южном Кавказе» в рамках Дипломатического форума в Анталье.
«Считаю, что обеспечение безопасности и стабильности на Южном Кавказе является жизненно важным интересом для всех стран региона, поэтому мы предлагаем Азербайджану и Армении различные варианты для разрешения ситуации», - сказал он.
Клаар подчеркнул, что мир подразумевает под собой не отсутствие войны, а требует всеобъемлющего урегулирования, которое должно восприниматься всеми сторонами.