205 հեկտար ազատագրված տարածքներ ականազերծվել է ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Տարեսկզբից մինչև մարտի 1-ը ադրբեջանական բանակի ինժեներական ստորաբաժանումները` ականներից և չպայթած զինամթերքից մաքրել են օկուպացիայից ազատագրված 205 հեկտար տարածք։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են պաշտպանության նախարարությունից, մինչ օրս ականներից ու չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 36 260 հա տարածք։ Ընդհանուր առմամբ հայտնաբերվել է՝ 10 440 հակահետևակային ական, 3 301 հակատանկային ական և 12 693 չպայթած զինամթերք։ Հայտնաբերված ականներն ու պատերազմի պայթուցիկ մնացորդները (ՊՊՄ) ոչնչացվում են անվտանգության միջոցերի պահպանմամբ՝ հատուկ հատկացված վայրերում:
Տարածքները ականներից և ՊՊՄ-ներից մաքրելիս հիմնական ջանքերն ուղղվում են բնակավայրերին, մշակովի տարածքներին, ճանապարհներին և ենթակառուցվածքներին։

От мин очищено 205 гектаров освобожденных территорий ВИДЕО
Инженерно-саперные подразделения азербайджанской армии с начала года по 1 марта очистили от мин и неразорвавшихся боеприпасов 205 гектаров освобожденных от оккупации территорий.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, в целом, по настоящее время от мин и неразорвавшихся боеприпасов очищены 36 260 га.  Всего обнаружено 10 440 противопехотных, 3 301 противотанковая мина и 12 693 неразорвавшихся боеприпаса. Обнаруженные мины и НБП утилизируются с соблюдением мер безопасности в специально отведенных местах.
При очистке территорий от мин и НБП основные усилия направляются на населенные пункты, посевные площади, дороги и объекты инфраструктуры.