Վերլուծություն  27 Մարտի 2024 - 19:58
Այնուամենայնիվ կա որոշակի հմայք այն բանին հետևելու գործընթացում, թե ինչպես են Հայաստանի իշխանություններն ու ընդդիմությունը միմյանց մեղադրում ազգային շահերը դավաճանելու և «Ադրբեջանի ու Թուրքիայի վրա աշխատելու մեջ»։ Այո, որոշակի իմաստով կարելի է արձանագրել ժանրի ճգնաժամ։ Բայց դա ոչ նոր խաղացանկ առաջարկող սցենարիստների, ռեժիսորների և դերասանների խնդիր է: Իսկ մեզ զվարճացնում է հարևան երկրում տեղի ունեցողին հետևելը։
Ուրեմն, օրինակ՝ «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանը որոշել է Հայաստանի ղեկավարությանը սահմանում տալ։ «Քաղաքական այլասերվածներին հանգիստ չեն տալիս նույնիսկ Ռուբեն Վարդանյանի հնարավոր ազատ արձակման մասին Ադրբեջանից կեղծ լուրերը»,- գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։ Բնականաբար, Առաքելյանը իր հիստերիայի պատճառ դարձած տեղեկատվության աղբյուրին հղում չի տվել։ Ինչը և զարմանալի չէ, որովհետև ռուսահայ օլիգարխին ազատ արձակելու ոչ մի նախադրյալներ չկան։
Սակայն, Մեսրոպը, անուղղակիորեն ինքն էլ է խոստովանում, որ իր դատողությունները մեծամասամբ կրում են հիպոթետիկ բնույթ։ «Ռուբեն Վարդանյանը մի օր կվերադառնա, որպեսզի շարունակի իր նվիրվածությունը հայրենիքին, իսկ դուք կմնաք Հայրենիքը մանաթով և լիրայով վաճառող տականքներ»,- գրել է նա։ Նրա կողմից տականքների ու դավաճանների ամբողջական ցուցակը չի հրապարակվել։ Ինչպես նաև չի նշվել, թե կոնկրետ ինչ արժե Հայաստանի վաճառքը։ Այստեղ չէ որ, ինչպես հայտնի անեկդոտում է, որի վերջում հնչում է. «Թե դուք ով եք՝ մենք դա արդեն հասկացանք, մնում է գնի մասին պայմանավորվել» արտահայտությունը։ Դրանով հանդերձ ուրախալի է, որ ադրբեջանական մանաթն ու թուրքական լիրան, դատելով Առաքելյանի պնդումներից՝ Հայաստանի առևտրականների աչքում ավելի բարձր են գնահատվում, քան դոլարն ու եվրոն։ Նրանց ցուցակն, ի դեպ, կարող է անպարկեշտորեն երկար լինել, եթե հավատալ տարբեր տեսակի հայ հռետորներին։
Չէ որ Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչներն էլ են որոշել հետ չմնալ ընդդիմությունից՝ ներկայացնելով հարևան պետության առևտրականների շուկայում տիրող իրավիճակի մասին իրենց տեսակետը։ Այս հարցում փորձագետը, պարզվեց, որ Հայաստանում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանն է։ Նա հայտարարել է, որ նրան և իր կուսակիցներին լավ հայտնի է, թե ով է հանդիսանում «Ռուսաստանի և Ադրբեջանի գործակալ»։ Առավել ևս, նա ճշտել է, որ ՀՅԴ «Դաշնակցություն» կուսակցությունը և «Հայաստան» դաշինք խմբակցությունը՝ մի ամբողջ գործակալական ցանց է։
Անուններ, այնուամենայնիվ, նա նույնպես չի տվել։ Բայց չէ որ հետաքրքիր կլիներ ծանոթանալ այդ ցանկին։ Որպեսզի, օրինակ, համեմատել, Հայաստանը մանաթով և լիրայով վաճառող տականքների» ցուցակի հետ, որի մասին գրել է Մեսրոպ Առաքելյանը։ Մեկ էլ տեսար, կհայտնվի Հայաստանին գնի պիտակ կպցնող ինչ որ մեկը, ով դրանով զբաղվում է աշխատելով մի քանի ճակատով: Այս անորոշության ֆոնին ժամանակն է բացականչել, գրեթե կրկնելով Ալեքսանդր Դյումայի ստեղծագործությունից հայտնի արտահայտությունը՝ «Անունը, Հակոբ, անունը»։
Իսկ Ասլանյանը միայն շփոթված արդարանում է։ «Սրանք տարբեր բաներ են։ Մենք դիվանագիտական հարաբերություններ չենք հաստատում և եղբայրական պայմանագրեր չենք ստորագրում»,- նշել է նա։ Դե, ինչպես ասում են, ամեն ինչ իր ժամանակն ունի։ Նախկինում չէ որ ի՞նչ էր բղավում Նիկոլ Փաշինյանը։ Որ «Ղարաբաղը՝ Հայաստան է, և վերջակետ»։ Իսկ հիմա նա ի՞նչ է ասում։ Որ լիովին և ամբողջությամբ պաշտպանում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Առավել ևս, նա վերջին շրջանում ավելի հաճախ է ասում մեր ութ գյուղերից չորսը, որոնք դեռ գտնվում են հայկական օկուպացիայի տակ, Ադրբեջանի վերահսկողությանը վերադարձնելու մասին։ Փաշինյանը անձամբ է մեկնել Հայաստանի Տավուշի (Թովուզգալայի) մարզ, որպեսզի տեղի բնակիչներին տեղեկացնի այս հարցում իրենց համառության մռայլ հեռանկարները։ Այնպես որ աչքի առաջ են Նիկոլ Վովաևիչի հայացքներում էվոլյուցիա։ Սա այն է, ինչ պետք է Ադրբեջանին։ Եվ այն, ինչին փորձում է հասնել Ադրբեջանը, քանի դեռ Հայաստանում ընթանում են վեճեր այն մասին, թե ով է նրա վաճառքով ավելի հաճախ և ավելի հաջող զբաղվում։
Եվ այստեղ նշեմ, որ Ասլանյանը հայ հանրությանը վստահեցրել է նրանում, որ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության հարցը օրակարգում է հայտնվել ոչ Ադրբեջանի խնդրանքով։ Նա դա անվանել է ընդդիմության կողմից շահարկում։ «Մենք վաղուց ենք հավատարիմ՝ Սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության մասին գաղափարին»,- երդվում է նա։ Այդ դեպքում ի՞նչն է խանգարել Հայաստանում իշխող կուսակցությանը ավելի վաղ բարձրացնել այս հարցը, Հակոբը չի հստակեցրել։ Նա նախընտրել է կենտրոնանալ «հանկարծակի հայտնագործությունների» վրա։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի Սահմանադրությունը չի համապատասխանում XXI դարի պահանջներին ու հայ ժողովրդի ձգտումներին։ «Մենք Հիմնական օրենքը կփոխենք այնպես, որպեսզի այն իրոք ծառայի հայ ժողովրդի շահերին»,- եզրափակել է Հակոբ Ասլանյանը։ Դե, լա՜վ։ Չէ որ մենք էլ ենք այդ մասին խոսում։ Չէ որ կարող են, ինչպես տեսնում ենք, Հայաստանի ղեկավարությունում ոչ միայն լեզուն քորել, այլ նաեւ ճիշտ ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ցույց տալ։
Ճիշտ է, կրկին օրակարգին կարող է դրվել Հայաստանի վաճառքի արժեքի հարցը։ Այն, ամենայն հավանականությամբ, հերթական անգամ կբարձրաձայնի Հայաստանի ընդդիմությունը։ Ուրեմն, «Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴԴ-ի անդամ Արթուր Խաչատրյանն արդեն պոկում է իր մազերը և հնչեցնում բոլոր զանգերը։ Իբր, Հայաստանի նախագահի պաշտոնական կայքից հանվել է «արցախի հանրապետություն» բաժինը։ «Ադրբեջանի հերթական պահանջն է։ Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների կայքերից սկսում են անհետանալ «արցախի» մասին հիշատակումները»,- ողբում է նա։
Տարօրինակ է, որ նա դեռ առաջ չի քաշել սովորական վարկածն այն մասին, թե տեղի ունեցածը նույնպես հանդիսանում է Հայաստանով առևտրի արդյունք։ Մինչդեռ, Ադրբեջանում ժպտալով հետևում են, թե ինչպես է այդ երկրի իշխանության և ընդդիմության վարկածով ընթանում Հայաստանով առևտրի աճուրդը։ Մեզ համար գլխավորն այն է, որ պաշտոնական Բաքվի բոլոր պահանջները, թեկուզ ուշացած ու պարտադրված, բայց կատարվում են։ Իսկ ով, ում վրա և ինչպիսի մեծությամբ պիտակ են կպցնում Երեւանում՝ դա նրանց անձնական, ներհայկական գործն է։

Армения выставлена на продажу: кто ею торгует?
Есть всё же какое-то очарование в процессе наблюдения за тем, как армянская власть и оппозиция обвиняют друг друга в предательстве национальных интересов и в «работе на Азербайджан и Турцию». Да, в определенном смысле можно констатировать кризис жанра. Но это проблема сценаристов, режиссеров и актеров, предлагающих далеко не новый репертуар. Нас же забавляет стороннее наблюдение за происходящим в соседней стране.
Вот, например, соучредитель партии «Апрелу еркир» Месроп Аракелян решил дать определение руководству Армении. «Политическим дегенератам не дают покоя даже очевидно ложные новости из Азербайджана о возможном освобождении Рубена Варданяна», — написал он на своей странице в Facebook. Естественно, что никаких ссылок на источник информации, вызвавшей его истерику, Аракелян не привел. Что и неудивительно, потому что нет никаких предпосылок освобождения российско-армянского олигарха.
Впрочем, Месроп косвенно и сам признает, что рассуждения его носят большей частью гипотетический характер. «Рубен Варданян однажды вернется, чтобы продолжить свою преданность Родине, а вы останетесь подонками, продающими Родину за манаты и лиры», — написал он. Полный список подонков и предателей им опубликован не был. Как и не было указано, сколько именно стоит продажа Армении. Тут ведь, как в известном анекдоте, в финале которого звучит фраза: «Кто вы — это мы уже поняли, осталось о цене договориться». При этом радует, что азербайджанский манат и турецкая лира, судя по утверждению Аракеляна, ценятся выше, чем доллар и евро в глазах торговцев Арменией. Их список, кстати, может оказаться до неприличия длинным, если верить разного рода армянским ораторам.
Ведь и представители армянской власти решили не отставать от оппозиции, представив свой взгляд на ситуацию, сложившуюся на рынке торговцев соседним государством. Экспертом в данном вопросе оказался депутат парламента от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Акоп Асланян. Он заявил, что ему и его однопартийцам хорошо известно, кто является «агентом России и Азербайджана». Более того, он уточнил, что партия АРФ «Дашнакцутюн» и фракция блока «Армения» — это целая агентурная сеть.
Имен, впрочем, он также не назвал. А ведь было бы любопытно ознакомиться с этим списком. Чтобы, например, сравнить его со списком «политических дегенератов, торгующих Арменией за манаты и лиры», о которых писал Месроп Аракелян. Глядишь, обнаружится кто-то, нацепивший на Армению ценник, кто промышляет этим, работая на несколько фронтов. На фоне этой неопределенности впору воскликнуть, почти повторяя известное выражение из произведения Александра Дюма: «Имя, Акоп, имя!».
Пока же Асланян только путано оправдывается. «Это разные вещи. Мы не налаживаем дипломатические отношения и не подписываем братских соглашений», — отметил он. Ну, как говорится, всему свое время. Раньше ведь что кричал Никол Пашинян? Что «Карабах — это Армения, и точка». А сейчас что он говорит? Что целиком и полностью поддерживает территориальную целостность Азербайджана. Более того, он в последнее время все чаще говорит о возврате под контроль Азербайджана четырех из восьми наших сел, что пока находятся под армянской оккупацией. Самолично ездил Пашинян в Тавушскую (Товузгалинскую) область Армении, чтобы поведать тамошним жителям безрадостные перспективы их упорства в этом вопросе. Так что налицо эволюция взглядов Никола Воваевича. Это то, что Азербайджану нужно. И то, чего Азербайджан добивается, пока в Армении идут споры о том, кто ее продажей чаще и успешнее занимается.
И тут я замечу, что Асланян заверил армянскую общественность в том, что вопрос изменения Конституции Армении появился в повестке не по требованию Азербайджана. Он назвал это манипуляцией оппозиции. «Мы давно придерживаемся идею о необходимости изменения Конституции», — клянется он. Что же тогда мешало правящей в Армении партии поднять этот вопрос ранее, Акоп не уточнил. Он предпочел сосредоточиться на «внезапных открытиях». По его оценке, Конституция Армении не соответствует требованиям XXI века и чаяниям армянского народа. «Мы изменим Основной закон так, чтобы он действительно служил интересам армянского народа», — заключил Акоп Асланян. Ну и ладненько! Мы же о том и говорили. Могут же, как видим, в руководстве Армении не только языком чесать, но и конкретные шаги в правильном направлении демонстрировать.
Правда, вновь на повестке дня может встать вопрос стоимости продажи Армении. Его, скорее всего, в очередной раз поднимет армянская оппозиция. Так, депутат парламентской фракции «Армения», член АРФД Артур Хачатрян уже рвет на себе волосы, звонит во все колокола. Мол, с официального сайта президента Армении удален раздел «республика арцах». «Очередное требование Азербайджана. Упоминания об «арцахе» начинают исчезать с сайтов органов государственного управления Республики Армения», — причитает он.
Странно, что он пока не выдвинул привычную версию о том, что случившееся также является итогом торговли Арменией. Впрочем, в Азербайджане с улыбкой наблюдают за тем, как протекает аукцион торговли Арменией по версии власти и оппозиции этой страны. Нам главное, что все требования официального Баку, пусть поздно и вынужденно, но выполняются. А кто, на кого и какой величины ярлык навешивает в Ереване — это их личное, внутриармянское дело.