Ղարաբաղ  27 Մարտի 2024 - 15:40
Սումգայիթում հրաժեշտ են տալիս նահատակ Աքիֆ Մահմուդովին, ում աճյունը հայտնաբերվել է Խոջալուի զանգվածային գերեզմանում։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հրաժեշտի արարողությանը, որը տեղի է ունենում Սումգայիթում նահատակի ընտանիքի տանը, մասնակցում են՝ Խոջալուի շրջանի գործադիր իշխանության Զղեկավար Շահմար Ուսուբովը, Զորահավաքի և զորակոչի պետական ծառայության շրջանային բաժնի պետ Ռահիմ Մուստաֆաևը և հասարակության ներկայացուցիչներ:
Արարողությունից հետո Մահմուդովի աճյունը կհուղարկավորվի Ջեյրանբաթան ավանի գերեզմանատանը։
Աքիֆ Սեիդուլլա օղլու Մահմուդովը սպանվել է՝ 1992 թվականի փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը Խոջալու քաղաքի վրա հայ զինյալների հարձակման ժամանակ։
Նա ծնվել է 1962 թվականին Խոջաիւում, Ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ կամավոր միացել է ինքնապաշտպանական ջոկատին։ Մահմուդովը անհետ կորել է 1992 թվականի փետրվարի 26-ից։

Состоялась церемония прощания с шехидом, останки которого были найдены в Ходжалы
В Сумгайыте простились с шехидом Акифом Махмудовым, останки которого были найдены в массовом захоронении в Ходжалы.
Как сообщает Report, останки Махмудова преданы земле на кладбище поселка Джейранбатан.
В Сумгайыте прощаются с шехидом Акифом Махмудовым, останки которого были найдены в массовом захоронении в Ходжалы.
Как сообщает Report, в церемонии прощания, которая проходит в доме семьи шехида в Сумгайыте, принимают участие глава исполнительной власти Ходжалинского района Шахмар Усубов, начальник районного отдела Государственной службы по мобилизации и призыву Рахим Мустафаев и представители общественности.
После церемонии останки Махмудова будут захоронены на кладбище поселка Джейранбатан.
Акиф Сейдулла оглу Махмудов был убит во время нападения армянских боевиков на город Ходжалы в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года.
Он родился в 1962 году в Ходжалы, в ходе Первой Карабахской войны добровольцем вступил в отряд самообороны. Махмудов числился пропавшим без вести с 26 февраля 1992 года.