Տարածաշրջան  27 Մարտի 2024 - 17:24
«Հայաստանի Հանրապետությունում չկա մի գյուղ, որը որեւէ մեկին հանձնվի։ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է մետր առ մետր ցույց տալ իր տարածքը բոլոր տարիների քարտեզների վրա՝ սկսած Խորհրդային Հայաստանի ստեղծումից մինչև Հայաստանի անկախացումը։ Մենք հիմա փնտրում ենք այն մարդկանց, ովքեր սա համարում են Հայաստանի տարածք։ Մենք փնտրում ենք այն մարդկանց, ովքեր կգան ու կապացուցեն, որ սա Հայաստան է»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ խոսելով Ադրբեջանի Գազախի շրջանի չորս գյուղերի մասին։
«Երբ սեպտեմբերի 21-ին բոլորս դուրս ենք գալիս և նշում Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնը, կոնկրետ ինչ-որ բան ենք նշում, թե՞ ոչ։ Իհարկե, կոնկրետ ինչ-որ բան. Հայաստանի Հանրապետությունը գիտի կոնկրետ այս սահմանի տեղը, դա գիտեն այնտեղ ապրող տավուշցիները։ Սա գիտեին Հայաստանի բոլոր իշխանությունները՝ Սերժ Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը, և մենք բոլորս միշտ տեսնում էինք այս ճանապարհը, այս հողակտորը, երբ մեքենայով գնում էինք Վրաստան և նույնիսկ կանգ առնում, մատնացույց անում ու ասում՝ սա արդեն Ադրբեջան է։
Մենք ոչ մի նոր բանի մասին չենք խոսում։ Հայաստանի Հանրապետությունն իր տարածքի ոչ մի հատված առևտրի չի ենթարկում»,- հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը։

Симонян о четырех селах Газаха: Это — Азербайджан
«В Республике Армения нет ни одного села, которое можно было бы сдать кому-либо. Республика Армения может показать свою территорию метр за метром на картах всех лет, от создания Советской Армении до независимости Армении. Мы сейчас ищем тех людей, которые считают это территорией Армении. Ищем тех людей, которые придут и докажут, что это Армения».
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом заявил на брифинге спикер Национального собрания Армении Ален Симонян, говоря о четырех селах Газахского района Азербайджана.
«Когда мы все выходим 21 сентября и празднуем День независимости Республики Армения, мы празднуем что-то конкретное или нет? Конечно, что-то конкретное. Республика Армения знает расположение этой конкретной границы, это знают жители Тавуша, проживающие там. Все власти Армении, Серж Саргсян, Роберт Кочарян знали это, и мы все всегда видели эту дорогу, этот клочок земли, когда ехали в Грузию и даже останавливались, показывали и говорили: это уже Азербайджан.
Мы не говорим о чем-то новом. Республика Армения не подвергает торгу какую-либо часть своей территории», — заявил спикер парламента Армении.