Վերլուծություն  28 Մարտի 2024 - 15:47
Caliber.Az-ը մեկ անգամ չէ, որ գրել է Հարավային Կովկասում Ֆրանսիայի ապակառուցողական քաղաքականության, Հայաստանում ռեւանշիստական ուժերին նրա աջակցության ու Երևանի վերազինման մասին։ Աֆրիկայում պարտություններ կրած, «անդրծովյան տարածքներից» վտարված մակրոնական Ֆրանսիան, այնուամենայնիվ, բառացիորեն շատրվանում է աշխարհաքաղաքական ինտրիգներով՝ փորձելով ցանկացած միջոցներով ամրապնդվել մեր տարածաշրջանում։ Ինչպես հստակ նշել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ այս տարվա փետրվարին ընդունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին՝ Փարիզը այս դեպքում ելնում է «կրակի վրա բենզին լցնելու» սկզբունքից։
Ֆրանսիան ձեռքերին հարված ստանալով Ադրբեջանից՝ իր հետ ակնհայտ ոչ քաշային կարգի մի պետությունից, արդեն պետք էր ողջամտություն գործածել և որպես տրվածք ընդունել, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իր ներկայությունը ուժեղացնելու նրա քաղաքականությունը դատապարտված է ձախողման։ Եվ, ըստ երեւույթին, Ելիսեյան պալատին սկսել է հասնել այդ պարզ ճշմարտությունը։ Սա հստակ մատնանշում է ֆրանսիական «Le Figaro» հնագույն օրաթերթի հոդվածը, որտեղ ֆրանսիացիները դժկամությամբ խոստովանում են, որ հուսահատ փորձել են Ադրբեջանի համար խոչընդոտներ ստեղծել, ձեռքն ու ոտքը կապել, բայց նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվել։
Այսպես ուրեմն, «Լեռնային Ղարաբաղի գոյության դադարեցում. Ֆրանսիական չիրագործված խոստումների տարեգրություն» պերճախոս վերնագրով հոդվածում ասվում է, որ Ադրբեջանի կայծակնային հակաահաբեկչական գործողությունից 6 ամիս անց «Le Figaro»-ն նորից վերադառնում է Ղարաբաղի թեմային։
Պատմվածքը սկսվում է նրանից, որ ֆրանսիացի հայամետ գրող Սիլվեն Տեսոնը վստահ էր, որ Էմանուել Մակրոնի այցը «Լաչինի միջանցք» կարող է փոխել իրավիճակը։
«Միթե՞ Էմմանուել Մակրոնը չէր հայտարարում. «Մենք երբեք չենք լքի հայերին»։ Այս հայտարարությունները հիշեցնում են երկու տարի առաջ Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում պետության ղեկավարի կողմից արված և «Ադրբեջանին դեպի ներխուժում խրախուսող» Թուրքիայի «ռազմատենչ ուղերձները» դատապարտող արտահայտությունները։ 44-օրյա պատերազմի մեկնարկից մի քանի օր առաջ, որի ընթացքում Բաքուն գրավել էր Ղարաբաղի տարածաշրջանի 70%-ը, պետության ղեկավարը ռազմատենչ կերպով խոստացավ. «Մենք երբեք դրա հետ չենք հաշտվի։ Ֆրանսիան կխաղա իր դերը»,- գրում է պարբերականը։
Այնուհետև հեղինակը հիշեցնում է, որ «սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանը իր բանակը տարավ Ղարաբաղի բնակավայրերի դեմ հարձակման», ինչի արդյունքում ղարաբաղյան խունտան պաշտոնապես հայտարարեց իր գոյության ավարտի մասին։ Այդ ժամանակվանից Բաքուն չի ենթարկվել ոչ մի պատժամիջոցների՝ բացառությամբ դատապարտող հայտարարությունների։
Հոդվածում նշվում է, որ 2023 թվականի հունվարին Ելիսեյան պալատում հավաքվել էին մի խումբ հայամետ ակտիվիստներ և լրագրողներ։ Նրանց թվում էին՝ Պասկալ Բրուկները, Օլիվյե Վեբերը և ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը։
«Նախագահ Մակրոնը ուշադիր լսեց նրանց, հետո խոսք վերցրեց: «Gilde européenne du Raid» ոչ կառավարական կազմակերպության փոխնախագահ Հյուգո Դևավրինը պատմեց. «Նա մեզ տեղեկացրեց մի շարք զգայուն հարցերի մասին: Նա ուշադիր կարդաց գրությունը, որը մենք պատրաստել էինք իր դիվանագիտական խորհրդական Իզաբել Դյումոնի հետ։
Գրության մեջ ասսվում էր նախագահ Մակրոնի այցի (Հայաստան - Խմբ.) անհրաժեշտության մասին և առաջարկվում էր կազմակերպել մարդասիրական համաժողով, որպեսզի օգնության գալ Ղարաբաղի հայերին։ Եվ, վերջապես, խորհուրդ տրվեց սկսել Ֆրանսիայի քաղաքացիական-ռազմական գործողությունը (!?) ։
Հարցը բանակցությունների միջոցով լուծելու համար Էմանուել Մակրոնը բազմաթիվ հեռախոսազրույցներ է անցկացրել Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների հետ։ Անօգուտ: Դիվանագիտական աղբյուրը նշում է, որ «հնարավոր է, որ Մակրոնը՝ միակ օտարերկրյա առաջնորդն է, ով բոլորից շատ է խոսել նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ», -գրում է «Le Figaro»-ն։
Այնուհետեւ սկսվեցին մարդասիրական համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները։ Սակայն, առանց պատճառների բացատրության համաժողովը չեղարկվեց անցկացման կանխատեսվող ամսաթվից մի քանի օր առաջ։ Դիվանագիտական աղբյուրը ֆրանսիական պարբերականին հաղորդել է, որ «չնայած բոլոր ջանքերին, այն ժամանակահատվածում նույնիսկ նվազագույն կոնսենսուս չկար այն կողմերի միջև, որոնց մասնակցությունը ակնկալվում էր։ Տարբեր աղբյուրների տվյալներով, նախագիծը չեղարկվել է Վաշինգտոնի բողոքի պատճառով։ Դրանից հետո 6 ամսվա ընթացքում Փարիզից ոչ մի նոր նախաձեռնություններ չեն եղել»։
Այնուհետև էստաֆետը ստանձնեց հայկական սփյուռքը։ Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահ Ֆրանկ (Մուրադ) Փափազյանը մարդասիրական օգնություն հասցնելու նպատակով ճնշում է գործադրել Մակրոնի վրա։ Փափազյանը պատմել է. «Նա ինձ ասաց. դա շատ լավ գաղափար է, ես համաձայն եմ»։ Բայց ոչինչ տեղի չունեցավ։ Դաշնակը համոզված է, որ պատճառը դարձյալ «գործընկերների բացակայության» մեջ է։
Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները հարց են տալիս. ինչո՞ւ Ֆրանսիան մենակ մնաց։ Եվ իրենքն էլ պատասխանում են. 27 եվրոպական երկրներ զբաղված են Ուկրաինայով։ Բացի այդ, Եվրոպական Միությունը և Բաքուն 2022 թվականի հուլիսին ստորագրել են՝ էներգետիկ համագործակցության նոր էջ բացող գազային համաձայնագիրը։ Այսպիսով, միասնական դիրքորոշման բացակայության պատճառով չի ընդունվել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կանխատեսող ոչ մի բանաձեւ։ Հայկական հարցում սերտորեն ներգրավված Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լոիզոն վստահեցնում է. «Մենք վճռականորն պայքարեցինք, բայց մի քանի երկրներ, որոնք հույս են դնում ածխաջրածինների վրա, պատրաստ չէին գնալ այդ ճանապարհով»։ Եվ նշել է Իտալիան և Հունգարիան: Ինչ վերաբերում է Գերմանիային, ապա, ըստ «Le Figaro»-ի, կանցլեր Շոլցը, ինչպես նաև Շառլ Միշելը, համոզված ն, որ Բաքվի ու Երևանի միջև միջնորդությունը հնարավոր է։
Այնուհետև ֆրանսիացի լրագրողները տրտմում են, որ նույնիսկ Վատիկանը մի կողմ է մնացել: Էմանուել Մակրոնը 2022 թվականի հոկտեմբերին Հռոմի Պապի մոտ կատարած այցի ժամանակ իր հետ տարել էր Սիլվեն Տեսոնին, որպեսզի վերջինս կարողանա «լավ խոսք ասել» Հայաստանի մասին։
«Գրողը զարմացած էր Հռոմի պապի և նրա արտաքին գործերի նախարար Գալահերի անտարբերության վրա: Նա պատմել է. «Երբ խոսվում էր հայերի ճակատագրի մասին, նրանք երկուսն էլ դրսևորում էին կատարյալ անտարբերություն, և նույնիսկ ագրեսիվություն», - նշվում է հոդվածում։
Թերթը խոստովանում է, որ չնայած նրան, որ Սենատը ընդունել է հակաադրբեջանական բանաձևեր, իրականացվել են ֆրանսիացի տարբեր քաղաքական գործիչների և պատգամավորների այցեր՝ Հայաստանի հետ Լաչինի ուղղությամբ Ադրբեջանի պայմանական սահման, այնուամենայնիվ Բաքուն մնացել է անդրդվելի և նրանցից ոչ մեկին չի թողել իր տարածք։
«Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հանգստություն է պահպանել։ Քեթրին Կոլոննան Երևան է այցելել միայն 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից հետո և հայտարարել է զինտեխնիկայի մատակարարման մասին։
Գրանադայի եվրոպական գագաթնաժողովում, որին հրաժարվել են մասնակցել Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևն ու Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը, Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ «հիմա Բաքվի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու ժամանակը չէ»։ Նա իր վրա վերցրեց իր ադրբեջանցի գործընկերոջը զանգահարելու պարտավորությունը, որպեսզի «պահել ճնշումը և պաշտպանել Հայաստանը լավագույն ձևով»: Բաքուն իր հերթին Ֆրանսիային մեղադրել է նրանում, որ նա զինում է Հայաստանին և նոր պատերազմ է նախապատրաստում Կովկասում։ 2024 թվականի փետրվարին նախագահի պաշտոնում վերընտրված Ալիևն իր երդմնակալության ելույթում հայտարարեց, որ չի ցանկանում միջազգային միջնորդություն Հայաստանի հետ հակամարտությունում։ Եվ Ֆրանսիայի հասցեին նետեց. «Զբաղվեք ձեր գործով»,- գրել է «Le Figaro»-ն։
Ինչպես տեսնում ենք, Ֆրանսիային անգամ չհաջողվեց Եվրոպայում հակաադրբեջանական կոալիցիա կազմել։ Արդյունքում ֆրանսիացիները, ճռռալով, ատամների կրճտոցով, բայց ստիպված եղան խոստովանել, որ մեր երկրի նկատմամբ Ֆրանսիայի քաղաքականությունը ձախողվել է։ Փարիզում պետք է իրենց համար մեկընդմիշտ հասկանալի դարձնեն, որ Ադրբեջանի հետ ճնշման լեզվով խոսելն անիմաստ է և անընդունելի։

Признание Le Figaro: Франция проиграла Азербайджану
Caliber.Az не раз писал о деструктивной политике Франции на Южном Кавказе, о ее поддержке реваншистских сил в Армении и перевооружении Еревана. Терпящая поражения в Африке, гонимая из «заморских территорий», макроновская Франция, тем не менее, буквально фонтанирует геополитическими интригами, пытаясь любыми способами закрепиться в нашем регионе. Как четко отметил президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая в феврале этого года генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга, Париж в данном случае исходит из принципа «подливать бензин в огонь».
Франция, получая по рукам от Азербайджана, государства, явно не одной с ней весовой категории, уже должна была включить здравый смысл и принять как данность, что ее политика по усилению присутствия в регионе Южного Кавказа обречена на провал. И, судя по всему, до Елисейского дворца начала доходить эта простая истина. На это явно указывает статья в старейшей ежедневной французской газете Le Figaro, в которой французы неохотно признаются, что отчаянно пытались вставлять палки в колеса Азербайджану, связать его по рукам и ногам, но у них ничего не получилось.
Так, в статье с красноречивым заголовком «Прекращение существования Нагорного Карабаха. Хроника невыполненного французского обещания» говорится, что спустя 6 месяцев после молниеносной антитеррористической операции Азербайджана Le Figaro вновь возвращается к теме Карабаха.
Начинается повествование с того, что проармянски настроенный французский писатель Сильвен Тессон был уверен: визит Эммануэля Макрона к «Лачинскому коридору» может изменить ситуацию.
«Разве Эммануэль Макрон не заявлял: «Мы никогда не покинем армян»? Эти заявления напомнили высказывания, сделанные главой государства за два года до этого в столице Латвии - Риге и осуждающие «воинственные месседжи» Турции, которая «поощряет Азербайджан к вторжению». За несколько дней до начала 44-дневной войны, в ходе которой Баку занял 70% Карабахского региона, глава государства в воинственной манере пообещал: «Мы никогда не смиримся с этим. Франция сыграет свою роль», - пишет издание.
Далее автор напоминает, что «19 и 20 сентября Азербайджан повел свою армию в наступление на населенные пункты Карабаха», в результате которой карабахская хунта официально объявила о прекращении своего существования. С того времени Баку не подвергся никаким санкциям, за исключением осуждающих заявлений.
В публикации отмечается, что в январе 2023 года группа проармянски настроенных активистов и журналистов собралась в Елисейском дворце. Среди них - Паскаль Брукнер, Оливье Вебер и футболист Юри Джоркаефф.
«Президент Макрон внимательно их слушал, затем взял слово. Вице-президент неправительственной организации Guilde européenne du Raid Хьюго Деваврин рассказал: «Он проинформировал нас о ряде щепетильных вопросов. Он внимательно прочитал записку, которую мы подготовили с его дипломатическим советником Изабель Дюмон.
В записке говорилось о необходимости визита президента Макрона (в Армению -Ред) и предлагалось организовать гуманитарную конференцию, чтобы прийти на помощь армянам в Карабахе. И, наконец, рекомендовалось начать гражданско-военную операцию Франции (!?).
Чтобы решить вопрос путем переговоров, Эммануэль Макрон провел многочисленные телефонные разговоры с руководителями Азербайджана и Армении. Безрезультатно. Дипломатический источник отмечает, что «возможно, Макрон - единственный иностранный лидер, который больше всего говорил с президентом Ильхамом Алиевым», - пишет Le Figaro.
Затем началась подготовка к гуманитарной конференции. Однако без объяснения причин конференция была отменена за несколько дней до предполагаемой даты проведения. Дипломатический источник сообщил французскому изданию, что «несмотря на все усилия, в тот период не было даже минимального консенсуса между сторонами, участие которых ожидается. По данным различных источников, проект был отменен из-за протеста Вашингтона. В течение 6 месяцев после из Парижа не поступало никаких новых инициатив».
Затем эстафету переняла армянская диаспора. Сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) Франк (Мурад) Папазян давил на Макрона с целью доставки гуманитарного груза. Папазян рассказывал: «Он говорил мне: это очень хорошая идея, я согласен». Но ничего не произошло. Дашнак уверен, что причина опять же в «нехватке партнеров».
Французское СМИ задается вопросом: почему Франция осталась одна? И само же отвечает: 27 европейских стран заняты Украиной. Кроме того, Европейский союз и Баку в июле 2022 года подписали газовое соглашение, открывающее новую главу в энергетическом сотрудничестве. Таким образом, из-за отсутствия единой позиции не было принято ни одной резолюции, предлагающей санкции против Азербайджана. Евродепутат Натали Луазо, тесно вовлеченная в армянский вопрос, уверяет: «Мы решительно боролись, но несколько стран, которые возлагают надежды на углеводороды, не были готовы пойти по этому пути». И отметила Италию и Венгрию. Что касается Германии, то, согласно Le Figaro, канцлер Шольц, как и Шарль Мишель, убежден, что посредничество между Баку и Ереваном возможно.
Далее французские журналисты сокрушаются, что даже Ватикан остался в стороне. Эммануэль Макрон во время визита к Папе Римскому в октябре 2022 года взял с собой Сильвена Тессона, чтобы последний мог «замолвить словечко» об Армении.
«Писатель был поражен равнодушием Папы и его министра иностранных дел Галлахера. Он рассказал: «Когда говорилось о судьбе армян, они оба проявили полное равнодушие, и даже агрессивность», - отмечается в статье.
Газета признает, что несмотря на то, что Сенат принимал антиазербайджанские резолюции, осуществлялись поездки различных французских политиков и депутатов на условную границу Армении с Азербайджаном в направлении Лачина, тем не менее Баку остался непреклонен и не пропускал никого из них на свою территорию.
«МИД Франции сохранял спокойствие. Катрин Колонна посетила Ереван только после военной операции Азербайджана 19-20 сентября 2023 года и объявила о поставках военной техники.
На европейском саммите в Гранаде, который отказались посетить президенты Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган, Эммануэль Макрон заявил, что «сейчас не время вводить санкции против Баку». Он взял на себя обязательство позвонить азербайджанскому коллеге, чтобы «сохранить давление и защитить Армению наилучшим образом». Баку в свою очередь обвинил Францию в том, что она вооружает Армению и готовит новую войну на Кавказе. В феврале 2024 года Алиев, переизбранный на пост президента, в своей инаугурационной речи заявил, что не хочет международного посредничества в конфликте с Арменией. И бросил в адрес Франции: «Занимайтесь своим делом», - написала Le Figaro.
Как видим, Франции даже не удалось сколотить антиазербайджанскую коалицию в Европе. В итоге, со скрипом, со скрежетом в зубах, но французы вынуждены были признать, что политика Франции по отношению к нашей стране потерпела фиаско. В Париже должны уяснить для себя раз и навсегда, что говорить с Азербайджаном на языке давления бессмысленно и неприемлемо.