Ղարաբաղ  28 Մարտի 2024 - 12:30
Ինչպես գիտեք, Պետական անվտանգության ծառայությունը համակարգում է նաև Գերիների, անհայտ կորածների և պատանդների հարցերով պետական հանձնաժողովի գործունեությունը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Պետական անվտանգության ծառայության պետ, գեներալ-գնդապետ Ալի Նաղիևը։
Նա նշել է, որ ներկայումս ինտենսիվ աշխատանքներ են տարվում ճշտելու մեր 3890 քաղաքացիների ճակատագիրը, որոնք Պետական հանձնաժողովում հաշվառված են որպես Ղարաբաղյան Առաջին պատերազմի հետևանքով անհայտ կորած, օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում զանգվածային գերեզմանների հայտնաբերման, արտաշիրիմման և նույնականացման ուղղությամբ:
«Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում նույնականացվել է 107 անհայտ կորածի աճյունը, որոնցից 34-ի անունները հրապարակվել են, այդ թվում՝ Ադրբեջանի ազգային հերոս Ռիադ Ահմեդովի, ով անհայտ կորել էր 1992 թվականի հունվարին «Դաշալթը» գործողության ժամանակ: Եվս 73 հոգու անունները կհրապարակվեն առաջիկա օրերին»,- նշել է Ալի Նաղիևը։

Али Нагиев о судьбе пропавших без вести в Первую Карабахскую войну
Как известно, Служба государственной безопасности также координирует деятельность Государственной комиссии по делам пленных, пропавших без вести и взятых в заложники граждан.
Он отметил, что в настоящее время ведется интенсивная работа по выяснению судьбы 3890 наших граждан, зарегистрированных в Государственной комиссии в качестве лиц, пропавших без вести в результате Первой Карабахской войны, выявлению мест массовых захоронений на освобожденных от оккупации территориях, эксгумации и идентификации останков.
«В результате принятых мер была обеспечена идентификация останков 107 пропавших без вести, из их числа были обнародованы имена 34 человек, в том числе покойного сотрудника органов безопасности, Национального героя Азербайджана Риада Ахмедова, пропавшего в январе 1992 года в ходе операции «Дашалты». Имена еще 73 человек будут обнародованы в ближайшие дни», – отметил А.Нагиев.