Սոցիում  29 Մարտի 2024 - 15:49
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ն, դա արտացոլվել է՝ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխության մեջ, որը քննարկվել է Միլլի Մեջլիսի այսօրվա նիստում։
Նախագծի համաձայն՝ սպառողական ապրանքների և պարենային ապրանքների ձեռքբերման, իրացման և բաշխման ժամանակ հատուկ ռեժիմի պահանջները խախտելու համար ֆիզիկական անձինք կտուգանվեն 150-ից 250 մանաթի չափով կամ՝ հաշվի առնելով դեպքի հանգամանքները և օրինախախտի ինքնությունը։ Եթե այս միջոցների կիրառումը համարվի անբավարար, կկիրառվի վարչական կալանք՝ մինչև մեկ ամիս ժամկետով, պաշտոնատար անձինք կտուգանվեն 350-ից 600 մանաթի, իսկ իրավաբանական անձինք՝ 1500-ից 2500 մանաթի չափով։ .
Գործող օրենսդրության համաձայն՝ սպառողական ապրանքների և պարենային ապրանքների ձեռքբերման, իրացման և բաշխման ժամանակ հատուկ ռեժիմի պահանջները խախտելու համար ֆիզիկական անձինք տուգանվում են 40-ից 80 մանաթի չափով, կամ՝ հաշվի առնելով դեպքի հանգամանքները և. խախտողի ինքնությունը, եթե այդ միջոցների կիրառումը համարվում է անբավարար, ապա վարչական կալանք՝ մինչև 15 օր ժամկետով, պաշտոնատար անձինք տուգանվում են 350-ից 500 մանաթի չափով, իսկ իրավաբանական անձինք՝ 1500-ից 2500 մանաթի չափով։

В Азербайджане ужесточаются наказания за нарушение требований режима ЧС
Как сообщает АПА, это нашло отражение в предложенной поправке в Кодекс об административных правонарушениях, которая обсуждалась на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, за нарушение требований особого режима при приобретении, реализации и распределении товаров повседневного спроса и продуктов питания физические лица будут оштрафованы на сумму от 150 до 250 манатов или с учетом обстоятельств дела и личности нарушителя, если применение данных мер будет признано недостаточным, будет применяться административный арест на срок до одного месяца, должностные лица будут оштрафованы на сумму от 350 до 600 манатов, а юридические лица – на сумму от 1500 до 2500 манатов.
По действующему законодательству, за нарушение требований особого режима при приобретении, реализации и распределении товаров повседневного спроса и продуктов питания физических лиц штрафуют на сумму от 40 до 80 манатов или с учетом обстоятельств дела и личности нарушителя, если применение данных мер будет признано недостаточным, то применяется административный арест на срок до 15 суток, должностных лиц штрафуют на сумму от 350 до 500 манатов, а юридических лиц – на сумму от 1500 до 2500 манатов.