Քաղաքականություն  29 Մարտի 2024 - 15:33
Ադրբեջանը ստիպված է եղել օգտվել ինքնապաշտպանության իրավունքից՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն ՝ ապահովելու երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին չինական Phoenix հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է՝ ԱՀ նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Մենք ընդհարվում ենք երկակի ստանդարտների հետ: Մենք ընդհարվում ենք նրա հետ, որ արտաքին քաղաքականության մեջ արդարացվում է ռազմական ագրեսիան և օկուպացիան, ինչպես նաև խրախուսվում է անջատողականությունը։ Ինչպես ցանկացած այլ երկրի, դա անընդունելի է նաև Ադրբեջանի համար։ Մենք շրջել ենք այդ էջը և ապահովել խաղաղություն և անվտանգություն։ Երևի դա շատ դժվար է, բայց երբեմն դա անհրաժեշտ է դառնում տեղում խաղաղություն ապահովելու համար։ Այժմ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ավելի քան երբևէ մոտ են խաղաղությանը։ Վերջին վեց ամիսները հայ-ադրբեջանական սահմանին եղել են երկու երկրների պատմության մեջ ամենահանդարտներից մեկը:
Մենք ականատես եղանք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահությանը։ Նա 30 տարի բանակցություններ է անցկացրել, բայց մեծ արդյունքի չի հասել։ Օկուպացիան շարունակվեց, և մենք հեռու էինք խաղաղությունից։ Հիմա խաղաղությունը մոտ է. Տեղերում դե ֆակտո խաղաղություն է տիրում:
Ադրբեջանի տեսլականն է կովկասյան տարածաշրջանը վերածել խաղաղության և համագործակցության տարածաշրջանի։ Մենք պատրաստեցինք խաղաղության պայմանագրի տեքստը, չնայած նրան, որ մենք ռազմական օկուպացիայի օբյեկտ էինք, և ձևակերպեցինք նաև Հայաստանի Հանրապետության համար խաղաղության պայմանագրի 5 հիմնարար սկզբունքներ։ Մենք լավ առաջընթաց ունենք խաղաղության պայմանագրի հարցում, բայց Ադրբեջանի մոտեցումը կայանում է նրանում, որ խաղաղությունը պետք է լինի Բաքվի և Երևանի միջև, քանի որ այս տարածաշրջանը պատկանում է մեզ։ Աշխարհը Վաշինգտոնում, Բրյուսելում կամ Փարիզում չէ: Խաղաղությունն այստեղ է՝ հարավկովկասյան տարածաշրջանում, երկու երկրների միջև։ Մենք տեսնում ենք, որ առաջ ենք գնում, բայց կան որոշակի քաղաքական միջոցներ, որոնք բացասաբար են անդրադառնում տարածաշրջանային համագործակցության և խաղաղության օրակարգի վրա»,- ասել է Հ.Հաջիևը։

Хикмет Гаджиев о перспективе мира с Арменией и подходе Азербайджана
Азербайджан был вынужден воспользоваться своим правом на самооборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН для обеспечения территориальной целостности и суверенитета страны.
«Мы сталкиваемся с двойными стандартами. Мы сталкиваемся с тем, что во внешней политике оправдываются военная агрессия и оккупация, а также поощряется сепаратизм. Как и для любой другой страны, для Азербайджана это неприемлемо. Мы перевернули эту страницу и обеспечили мир и безопасность. Наверное, это очень трудно, но иногда это становится необходимым для обеспечения мира на местах. Сейчас Армения и Азербайджан близки к миру, как никогда раньше. Последние шесть месяцев на армяно-азербайджанской границе — одни из самых спокойных в истории двух стран.
Мы стали свидетелями председательства Минской группы ОБСЕ. В течение 30 лет она вела переговоры, но особых результатов не достигла. Оккупация продолжалась, и мы были далеки от мира. Теперь мир близок. На местах де-факто царит мир.
Видение Азербайджана заключается в том, чтобы превратить регион Кавказа в регион мира и сотрудничества. Мы подготовили текст мирного договора, несмотря на то, что были объектом военной оккупации, и мы также сформулировали 5 основополагающих принципов мирного договора Республике Армения. Мы хорошо продвигаемся в отношении мирного договора, но подход Азербайджана заключается в том, что мир должен быть между Баку и Ереваном, потому что этот регион принадлежит нам. Мир не в Вашингтоне, не в Брюсселе и не в Париже. Мир здесь — в регионе Южного Кавказа, между двумя странами. Мы видим, что продвигаемся вперед, но есть определенные политические меры, которые негативно влияют на региональное сотрудничество и мирную повестку дня», — сказал Х. Гаджиев.