Թուրքիա-Հայաստան. հանգույցը հնարավո՞ր է կտրել
Թուրքիան հանդիսանում է տարածաշրջանային դերակատար, և բնական է ակնկալել, որ նա պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում գրավի՝ տարածաշրջանում տեղի ունեցող տարբեր իրադարձությունների նկատմամբ։ Այս մասին վերջերս հունական «Kathimerini» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ոչ պակաս ուշադրություն է դարձվում Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը, որը կարող է ինչպես խթանել, այնպես էլ վտանգի տակ դնել մի շարք գործընթացներ։ Մյուս կողմից, Հայաստանը ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը ուղղված չի լինի տարածաշրջանային լարվածության ուժեղացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության ու համագործակցության առաջխաղացմանը: Ինչպես գիտեք, Հայաստանն ու Թուրքիան սկսել են հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը, որն ուղղված է հարաբերությունների լիովին նորմալացմանը, երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը, միջպետական սահմանի լիովին բացմանը։ Այս գործընթացի շրջանակներում ձեռք է բերվել՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց համար Հայաստան-Թուրքիա ցամաքային սահմանը բացելու պայմանավորվածություն։ Մենք իսկապես հավատում ենք, որ այս պայմանավորվածության իրականացումը նույնպես դրական ազդեցություն կունենա տարածաշրջանային դինամիկայի վրա»,- ընդգծել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, Հունաստանի և Թուրքիայի միջև տեղի ունեցող իրադարձությունները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հնարավոր է հաղթահարել տարաձայնությունները և ձևավորել հարևանների միջև համագործակցության փոխշահավետ օրակարգ։
Եվ այստեղ, իհարկե, հարց է ծագում, իսկ իրականում ի՞նչ պետք է տեղի ունենա, որպեսզի Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը դինամիկություն ձեռք բերի։ Չէ որ առայժմ ոչ մի հատուկ ակտիվություն չի երևում։ Դրա համար Հայաստանը ի՞նչ պայմաններ պետք է կատարի։ Ինչպե՞ս են դա տեսնում Թուրքիայում։
Այս առնչությամբ Caliber.Az-ի հետ իրենց կարծիքներով կիսվել են օտարերկրյա փորձագետները:
Թուրք քաղաքագետ, «Անկարա-Մոսկվա» փորձագիտական և վերլուծական ցանցի առաջատար մասնագետ Էնգին Օզերը հայտարարել է, որ Անկարայի տեսանկյունից Հայաստանը առաջին հերթին պետք է կատարի 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորությունները։
«Այսինքն՝ նա վաղուց պետք է ապաշրջափակեր Նախչըվանի և Ադրբեջանի հիմնական մասի միջև բոլոր հաղորդակցությունները։ Առաջին հերթին ես այստեղ նկատի ունեմ այդ նույն Զանգեզուրի միջանցքը։ Սա հենց այն է, ինչ ակնկալում է Թուրքիան։ Բացի այդ, մինչև այժ խնդիրներ կան Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանների սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկի հետ կապված։ Եվ կա նաև ադրբեջանական ութ գյուղերի խնդիրը՝ սահմանամերձ և անկլավային, որոնք դեռևս վերահսկվում են Երևանի կողմից։ Անշուշտ, դրանք պետք է վերադառնան Ադրբեջանի իրավասության տակ»,- ասել է փորձագետը։
Եթե այս բոլոր գործընթացները սկսվեն, Թուրքիան անմիջապես՝ Հայաստանի հետ լիարժեք դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու պատրաստակամություն կդրսևորի, վստահ է նա։
«Այսպիսով, ամեն ինչ դեմ է առնում նրան, որպեսզի Հայաստանը սկսի Ադրբեջանի հետ բոլոր խնդրահարույց հարցերի կարգավորումը։ Զգացողություն կա, որ Երեւանը արդեն սկսում է շարժվել այդ ուղղությամբ։ Հենց որ այս բոլոր հարցերը լուծվեն, Թուրքիան կբացի նաև Հայաստանի հետ սահմանները։ Այսինքն, մեր երկրների միջև նորմալ հարաբերությունների վերականգնման գործողությունների ծրագիրը հայտնի է»,- հայտարարել է Օզերը։
Մերձավորարևելյան հետազոտությունների կենտրոնի (Կիև) գործադիր տնօրեն Իգոր Սեմիվոլոսը նշում է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների լիարժեք վերականգնումն ունի իր պատմությունը։
«Այստեղ եղել և՛ ֆուտբոլային դիվանագիտություն, և՛ Հայաստանի ղեկավարների այցեր Թուրքիա, հանդիպումներ Փաշինյանի և Էրդողանի միջև։ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ավարտից հետո նման շփումները շատացել են, և դրանք վկայում են՝ տարաձայնությունները կարգավորելու և դեպի առաջ վճռական քայլ անելու երկու կողմերի պատրաստակամության մասին։ Սա չի նշանակում, որ կողմերը երկկողմ հարաբերությունների բոլոր դիրքորոշումների շուրջ անպայման համաձայնության կգան։ Միանգամայն հնարավոր է, որ պատմական զգայուն իրադարձությունների մեկնաբանությունը կշարունակի մնալ չկարգավորված, բայց այս փուլում դա հաստատ խնդիր չի լինի»,- համարում է կենտրոնի տնօրենը։
Մինչդեռ, այս գործընթացն ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ պայմանագիր, հավելել է նա։
«Ակնհայտ է, որ Անկարան, ունենալով ռազմավարական պայմանավորվածություններ Բաքվի հետ, առաջինը չի լինելու այս գործընթացում։ Հնարավոր եմ համարում, որ նման փաստաթղթերի պատրաստումը կանգ չի առնում, և հենց որ Ադրբեջանի հետ կնքվի խաղաղ պայմանագիր, անհապաղ, առանց ժամանակ կորցնելու, պայմանագիր կկնքվի Թուրքիայի և Հայաստանի միջև։ Համենայն դեպս, ուրիշ խոչընդոտներ ես չեմ տեսնում»,- հայտարարել է Սեմիվոլոսը:
Պատմական գիտությունների թեկնածու, Մերձավոր Արևելքի հարցերով փորձագետ, Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի արտաքին տարածաշրջանային հետազոտությունների ամբիոնի դոցենտ Իքբալ Դուրրեն իր հերթին նշել է, որ այստեղ պատասխանը պարզ է, և Թուրքիայի պաշտոնյաները բազմիցս այդ մասին ասել են՝ Անկարայում սպասում են միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դեռևս առկա և հայտնի խնդիրների լուծմանը և նրանց միջև խաղաղ պայմանագրի կնքմանը։

Турция-Армения: узел можно разрубить? Экспертные мнения на Caliber.Az
Турция является региональным игроком, и естественно ожидать, что она должна занимать сбалансированную позицию в отношении различных событий в регионе. Об этом в недавнем интервью греческому изданию Kathimerini заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Не меньшее внимание уделяется официальной риторике Турции, которая может как стимулировать, так и поставить под угрозу ряд процессов. Армения, с другой стороны, ожидает, что риторика Турции не будет направлена на усиление региональной напряженности, а будет способствовать продвижению диалога и сотрудничества в регионе. Как вы знаете, Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, который направлен на полную нормализацию отношений, установление дипломатических отношений между странами, полное открытие межгосударственной границы. В рамках этого процесса была достигнута договоренность об открытии сухопутной границы Армения — Турция для граждан третьих стран и лиц, имеющих дипломатические паспорта. Мы действительно верим, что реализация этой договоренности также окажет положительное влияние на региональную динамику», — подчеркнул Пашинян.
По его словам, события, происходящие между Грецией и Турцией, еще раз доказывают, что можно преодолеть разногласия и сформировать взаимовыгодную повестку сотрудничества между соседями.
И тут, конечно, возникает вопрос, а что на самом деле должно произойти, чтобы процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией приобрел динамичность? Ведь пока никакой особой активности не видно. Какие условия для этого должна выполнить Армения? Как это видят в Турции?
Своими соображениями по этому поводу поделились с Caliber.Аz зарубежные эксперты.
Турецкий политолог, ведущий специалист экспертно-аналитической сети «Анкара-Москва» Энгин Озер заявил, что с точки зрения Анкары в первую очередь Армения должна выполнить свои обязательства, проистекающие из Трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года.
«То есть ей давно уже следовало бы разблокировать все коммуникации между Нахчываном и основной частью Азербайджана. Прежде всего я тут имею в виду тот самый Зангезурский коридор. Турция ожидает именно этого. Кроме того, до сих пор есть проблемы с началом процесса делимитации и демаркации границ между Азербайджаном и Арменией. И есть еще проблема восьми азербайджанских сел — приграничных и анклавных, которые всё еще контролируются Ереваном. Безусловно, они должны вернуться под юрисдикцию Азербайджана», — рассказал эксперт.
Если все эти процессы будут запущены, Турция сразу проявит готовность к полноценному восстановлению дипломатических отношений с Арменией, уверен он.
«Таким образом, всё упирается в то, чтобы Армения начала урегулирование всех проблемных моментов с Азербайджаном. Есть ощущение, что Ереван уже начинает двигаться в этом направлении. Как только все эти вопросы будут решены, Турция откроет и границы с Арменией. То есть план действий к возобновлению нормальных отношений между нашими странами известен», — заявил Озер.
Исполнительный директор Центра ближневосточных исследований (Киев) Игорь Семиволос отмечает, что полноценное восстановление дипломатических отношений между Турцией и Арменией имеет свою историю.
«Здесь была и футбольная дипломатия, и визиты армянских руководителей в Турцию, встречи между Пашиняном и Эрдоганом. После завершения Второй Карабахской войны таких контактов стало больше, и они свидетельствуют о готовности обеих сторон урегулировать разногласия и сделать решающий шаг вперед. Это не значит, что по всем позициям двусторонних отношений стороны обязательно придут к согласию. Вполне возможно, интерпретация чувствительных исторических событий и дальше останется неурегулированной, но это точно не будет проблемой на этом этапе», — считает директор центра.
Впрочем, для финализации этого процесса необходимо мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, добавил он.
«Очевидно, что Анкара, имея стратегические договоренности с Баку, не будет в этом процессе первой. Допускаю, что подготовка таких документов не стоит на месте, и как только будет подписано мирное соглашение с Азербайджаном, сразу, не теряя времени, будет подписано соглашение между Турцией и Арменией. По крайней мере, других препятствий я не вижу», — заявил Семиволос.
Кандидат исторических наук, эксперт по Ближнему Востоку, доцент кафедры зарубежного регионоведения МГЛУ Икбаль Дюрре отметил в свою очередь, что тут ответ простой, и официальные лица Турции неоднократно об этом говорили - в Анкаре ждут только решения всё еще существующих и всем известных проблем между Азербайджаном и Арменией, и заключения мирного договора между ними.