Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հանդիպել է Մուհամմադ Աբդելսալամի հետ
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հանդիպել է՝ իր անձնական հրավերով այցով Ադրբեջանում գտնվող մահմեդական ավագանիների խորհրդի քարտուղար Մուհամմադ Աբդուլսալամի հետ:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Փաշազադեն պատմել է՝ գլոբալ նախաձեռնությունների և պետության ղեկավար Իլհամ Ալիևի հովանավորության ներքո՝ միջազգային մակարդակով միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության ու համագործակցության գործընթացում Ադրբեջանի ավանդի մասին։
Նա հյուրին տեղեկացրել է նաև՝ այս ոլորտում Ադրբեջանի կողմից անցկացվող միջազգային նշանակության հեղինակավոր միջոցառումների մասին։
Մուհամմադ Աբդուլսալամը շեյխ-ուլ-իսլամին է փոխանցել՝ մահմեդական ավագանիների խորհրդի նախագահ Իմամ Ահմադ Աթ-Թայիբի ողջույնները։
Զրույցի ընթացքում ընդգծվել է՝ իսլամական աշխարհում միջկրոնական երկխոսության կարևորությունը, և որպես հաջողված օրինակ հատկապես ընդգծվել է Ադրբեջանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև՝ ԿՄՎ-ի և մահմեդական ավագանիների խորհրդի միջև համագործակցության հետագա հեռանկարները։

Аллахшукюр Пашазаде встретился с Мухаммадом Абдельсаламом
Председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх-уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде встретился с находящимся с визитом в Азербайджане по его личному приглашению секретарем Совета мусульманских старейшин Мухаммедом Абдульсаламом.
Как сообщает Report, Пашазаде рассказал о вкладе Азербайджана в процесс межрелигиозного и межкультурного диалога и сотрудничества на международном уровне при глобальных инициативах и покровительстве главы государства Ильхама Алиева.
Он также проинформировал гостя о престижных мероприятиях международного значения, проводимых Азербайджаном в данной сфере.
Мухаммед Абдульсалам передал шейх-уль-исламу приветствие председателя Совета мусульманских старейшин, имама Ахмад Ат-Тайиба.
В ходе беседы подчеркнуто значение межконфессионального диалога в исламском мире, и Азербайджан особо выделен в качестве успешного примера.
На встрече также обсуждены дальнейшие перспективы сотрудничества между УМК и Советом мусульманских старейшин.