Իտալիայի քաղաքականությունը միշտ հավասարակշռված է, Ֆրանսիայինը՝ կործանարար և անարդյունավետ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը
04 Ապրիլի 2024 18:09
Ապրիլի 3-ին Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է, որ երրորդ կողմերի միջամտությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին կարող է լրացուցիչ լարվածություն առաջացնել։ Հայտարարությունում ֆրանսիական կողմին կոչ է արվում զերծ մնալ խաղաղության ջանքերին խոչընդոտող քայլերից։ Փաստաթղթում նշվում է նաև, որ Ադրբեջանը պատասխանատու մոտեցում է ցուցաբերում որպես ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանն (COP29) ընդունող երկիր, հետևաբար նաև Ֆրանսիայի արտգործնախարարի պնդումները ԱՄՆ պետքարտուղարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում բացասաբար են ազդել գործընթացի վրա:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, մեկնաբանելով դա, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն ասել է, որ Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության փոխնախարարի այս հայտարարությունը խոսում է, առաջին հերթին, միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների ու նորմերի հանդեպ հարգանքի մասին:
«Դա նաև ցույց է տալիս, թե որքան կարևոր է զերծ մնալ երկրների ներքին գործերին միջամտելուց և անպատասխանատու մոտեցում ցուցաբերելուց այնպիսի զգայուն հարցի նկատմամբ, ինչպիսին է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և խաղաղության գործընթացը։
Իտալական կողմի մոտեցումը տարածաշրջանային խնդրին թե՛ հակամարտության, թե՛ հետկոնֆլիկտային շրջանում միշտ հավասարակշռված է եղել։ Իտալիան միշտ խուսափել է միջազգային իրավունքի խախտումներն անտեսելու քաղաքականությունից, և սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան անհիմն և անարդյունավետ են Ֆրանսիայի նման երկրների ապակառուցողական քաղաքականությունը։ Մենք կարծում ենք, որ Իտալիայի վարած քաղաքականությունը պետք է օրինակ ծառայի որոշ եվրոպական պետությունների, հատկապես Ֆրանսիայի համար»,- ասել է Հաջիզադեն։

Политика Италии всегда сбалансирована, Франции - деструктивна и неэффективна Заявление МИД АР
3 апреля Министерство иностранных дел и международного сотрудничества Италии распространило заявление, в котором говорится, что вмешательство третьих сторон в мирный процесс между Азербайджаном и Арменией может вызвать дополнительную напряженность. В заявлении содержится призыв к французской стороне воздержаться от шагов, препятствующих мирным усилиям. В документе также отмечается, что Азербайджан демонстрирует ответственный подход как принимающая страна 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), в связи с чем утверждения министра иностранных дел Франции во время совместной пресс-конференции с госсекретарем США негативно сказываются на процессе.
Как передает Caliber.Az, комментируя это пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде заявил, что данное заявление заместителя министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии говорит прежде всего об уважении к основополагающим принципам и нормам международного права.
«Это также демонстрирует, насколько важно отказаться от вмешательства во внутренние дела стран и воздерживаться от безответственного подхода к такому деликатному вопросу, как нормализация и мирный процесс между Азербайджаном и Арменией.
Подход итальянской стороны к региональному вопросу как во время конфликта, так и в постконфликтный период всегда был сбалансированным. Италия всегда избегала политики игнорирования нарушений международного права и это еще раз показывает, насколько необоснованной и неэффективной является деструктивная политика таких стран, как Франция. Мы считаем, что политика, проводимая Италией, должна служить примером для некоторых европейских государств, особенно Франции», - заявил А.Гаджизаде.