15 Ապրիլի 2024 15:40
Ադրբեջանական տարածք ներխուժումը և Ղարաբաղի ու այլ տարածքների օկուպացումը թելադրված էին Ցեղակրոն ռասիստական գաղափարախոսությամբ՝ «հայ արիական ռասայի բացառիկության» մասին և նպատակ ունեին միավորել բոլոր էթնիկ հայերին մեկ մոնոէթնիկ պետության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդովը Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի կիրառման գործի վերաբերյալ Ադրբեջանի նախնական առարկությունների շուրջ լսումների ժամանակ։
«Այդ տարածքները ապօրինի զավթվել են Հայաստանի կողմից 1991-1994 թվականներին և ավելի քան 30 տարի պահվել օկուպացիայի տակ՝ խախտելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բազմաթիվ բանաձևեր», - ասել է նա։
Մամեդովի խոսքով՝ Ադրբեջանն իր երրորդ հայցում մատնանշել է էթնիկ զտումները և սիստեմատիկ բռնությունները ադրբեջանական բնակչության, ինչպես նաև Ղարաբաղի մշակութային և պատմական հուշարձանների նկատմամբ:
«Ի տարբերություն դրան՝ Հայաստանի երրորդ բողոքի մեծ մասը ընդհանրապես չի վերաբերում կոնվենցիային, այն վերաբերում է ռազմական հակամարտությանը և ներառում է հայ զինվորների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ենթադրյալ վատ վերաբերմունքի մասին պնդումներ՝ կապված հակամարտություն հետ»,- հավելել է փոխնախարարը:

Мамедов об армянской оккупации и расистской идеологии Цехакронизма
Вторжение на азербайджанскую территорию и оккупация Карабаха и территорий были продиктованы расистской идеологией Цехакронизма об «исключительности армянской высшей арийской нации» и с целью объединения всех этнических армян в рамках единого моноэтнического государства.
Как передает Report, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Эльнур Мамедов в ходе слушаний по предварительным возражениям Азербайджана касательно дела о применении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
«Эти территории были незаконно захвачены Арменией в 1991-1994 годах, в течение более 30 лет удерживались под оккупацией в нарушение многочисленных резолюций Совета Безопасности ООН», - сказал он.
По словам Мамедова, в своем третьем иске Азербайджан указал на проведение этнической чистки и систематическом насилии над азербайджанским населением, а также культурными и историческими памятниками Карабаха.
«В отличие от этого, большая часть третьей жалобы Армении вообще не касается конвенции, она касается военного конфликта, связанного с незаконной армянской оккупацией и последующим удерживании территории, включает обвинения в предполагаемом жестоком обращении с армянскими солдатами и гражданскими лицами в связи с этим конфликтом», - добавил он.