22 Ապրիլի 2024 18:18
Ադրբեջանը բարձր է գնահատում Հեյդար Ալիևի հիշատակի նկատմամբ վերաբերմունքը, որը մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից, ինչպես նաև հանրության շրջանում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում դեմառդեմ հանդիպման ժամանակ։
«Հեյդար Ալիևը ակտիվորեն մասնակցել է այս մեծ նախագծի իրականացմանը (Բայկալ-Ամուր մայրուղի-խմբ.), որը, ինչպես հիշում եմ, կոչվում էր համամիութենական շինարարական նախագիծ և իր ավանդն է ներդրել դրա իրականացմանը։ Ուստի, անշուշտ, մեզ համար շատ հաճելի է և մեծ պատիվ է՝ մասնակցելու միջոցառմանը։ Այսօր ավելի ուշ կհանդիպենք նրա հետ, ով նույնպես իր ավանդն է ներդրել այս գլոբալ նախագծի իրականացմանը: Պատմության մեջ նման հիշարժան պահերն էլ ավելի են մերձեցնում մեր երկրներին ու ժողովուրդներին և ավանդ են ներդնում մեր հարաբերությունների հետագա առաջընթաց զարգացմանը»,- նշել է Ադրբեջանի պետության ղեկավարը։

Президент Азербайджана: Мы ценим отношение к памяти Гейдара Алиева в России
В Азербайджане очень ценят отношение к памяти Гейдара Алиева, которое мы видим и в российском руководстве, а также среди общественности.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече в Москве с президентом России Владимиром Путиным один на один.
«Гейдар Алиев активно участвовал в реализации этого грандиозного проекта (Байкало-Амурской магистрали – Ред.), который назывался, как я помню, всесоюзной стройкой, и внес свой вклад в его реализацию. Поэтому для нас, конечно, очень приятно и большая честь принять участие в мероприятии. Мы сегодня увидимся позже с тем, кто также вносил свой вклад в реализацию этого глобального проекта. Такие памятные моменты истории еще больше сближают наши страны, народы, вносят вклад в дальнейшее поступательное развитие наших отношений», - отметил глава Азербайджанского государства.