16 Մայիսի 2024 09:06
Մայիսի 15-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ այցով մեր երկրում գտնվող Բելառուսի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ալեյնիկի հետ:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունում, նախ կայացել է նախարարների դեմ առ դեմ հանդիպումը, որն այնուհետ շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ երկու կողմերի պատվիրակությունների մասնակցությամբ։ Հանդիպմանը քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Բելառուսի միջև ռազմավարական գործընկերության հարցերը, Բելառուսի նախագահի՝ Ադրբեջան նախատեսվող պետական այցի նախապատրաստումը, ինչպես նաև տարածաշրջանային իրավիճակը։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են փոխշահավետ համագործակցությունը՝ տնտեսության, առևտրի, վերամշակող արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի, զբոսաշրջության, դեղագործության, բարձր տեխնոլոգիաների, հումանիտար և այլ ոլորտներում, որը ձևավորվել է ավելի քան 30 տարի՝ մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր: Նշվել է, որ համագործակցության ընդլայնման գործում կարևոր դեր է խաղում տնտեսական համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովը, որի հաջորդ նիստը կկայանա առաջիկա օրերին։
Խոսելով քաղաքական երկխոսության զարգացման գործում երկու երկրների ղեկավարների միջև ինտենսիվ շփումների բացառիկ դերի մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովը նշել է Բելառուսի նախագահի առաջիկա պետական այցի կարևորությունը մեր երկիր, ինչպես նաև տարբեր ուղղությունների վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրումը՝ այս այցի շրջանակներում։ Նշվել է, որ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք ստացել են ռազմավարական գործընկերության բնույթ, հաջողությամբ շարունակվում են տարածաշրջանային և միջազգային հարթակների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի և ԱՊՀ-ի շրջանակներում։

15 мая министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с находящимся с визитом в нашей стране министром иностранных дел Беларуси Сергеем Алейником.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, вначале состоялась встреча министров один на один, которая затем продолжилась в расширенном составе с участием делегаций обеих сторон. На встрече были обсуждены вопросы стратегического партнерства между Азербайджаном и Беларусью, подготовка к запланированному государственному визиту президента Беларуси в Азербайджан, а также региональная ситуация.
Стороны с удовлетворением отметили взаимовыгодное сотрудничество в областях экономики, торговли, перерабатывающей промышленности, сельского хозяйства, транспорта, туризма, фармацевтики, высоких технологий, гуманитарной и других областях, которое сформировалось за более чем 30 лет с момента установления дипломатических отношений между нашими странами. Было отмечено, что важную роль в расширении сотрудничества играет совместная межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству, следующее заседание которой состоится в ближайшие дни.
Говоря об исключительной роли интенсивных контактов между лидерами двух стран в развитии политического диалога, Джейхун Байрамов отметил важность предстоящего государственного визита президента Беларуси в нашу страну, а также подписания документов по различным направлениям в рамках этого визита. Было отмечено, что двусторонние отношения, принявшие характер стратегического партнерства, успешно продолжаются в рамках региональных и международных платформ, в том числе ООН, ОБСЕ и СНГ.
Сергей Алейник был подробно проинформирован о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, о возможностях сотрудничества в этом направлении, а также о подготовке к 29-я сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата.