Բաքվի ծովային նավահանգստում՝ COP29-ի հնարավորությնների վերաբերյալ ՄԱԿ-ի միջոցառում է անցկացվել
Բաքվի միջազգային ծովային առևտրային նավահանգստի (ԲՄԾԱՆ) ներդրումը՝ COP29-ի նպատակներին և ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի (UNFCCC) կատարմանը քննարկվել են՝ ԲՄԾԱՆ-ի գործառնությունների գլխավոր տնօրեն Յուջին Սիի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչների կողմից, հաղորդում է Trend-ը՝ հղում անելով ԲՄԾԱՆ -ին:
«ԲՄԾԱՆ-ում  աանցկացվել է՝ «Բաքվի նավահանգստի Կայուն զարգացման նպատակներին (ԿԶՆ) հասնելու նախաձեռնությունների խթանում և COP29 հնարավորությունները» միջոցառումը: Դրան մասնակցել են ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի գրասենյակի ղեկավար Կանակո Մաբուչին և ՄԱԿ-ի Global Impact-ի ներկայացուցիչ Սամիր Մամեդովը»,- նշված է նավահանգստի հաղորդագրության մեջ։
Կողմերը քննարկել են՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցմանն ուղղված Ադրբեջանի ազգային պարտավորությունների նախագծերի (NDC) և ԿԶՆ այլ նախաձեռնությունների շուրջ գործընկերության ամրապնդման հնարավորությունը։

В Бакпорту прошло мероприятие ООН по возможностям COP29
Вклад Бакинского международного морского торгового порта (БММТП) в цели COP29 и выполнение Рамочной Конвенции ООН по климатическим изменениям (РКИК ООН) были обсуждены главным директором по операциям БММТП Юджином Си и представителями ООН, передает Trend со ссылкой на БММТП.
«В БММТП прошло мероприятие «Продвижение инициатив по достижению Целей устойчивого развития (ЦУР) порта Баку и возможностей COP29. В ней участвовал глава офиса постоянного координатора ООН Канако Мабучи и представитель UN Global İmpact Самир Мамедов», - отмечено в сообщении порта.
Стороны обсудили возможность укрепления партнерских отношений по проектам национальных обязательств (NDC) Азербайджана по сокращению выбросов парниковых газов и другим инициативам в области ЦУР.