21 Հունիսի 2024 20:46
Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է՝ 1999 թվականի դեկտեմբերի 7-ին հաստատված «Մաքսային մարմիններում ծառայության կանոնակարգում» փոփոխություն կատարելու մասին օրենքը։
Ինչպես հայտնում է .Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկություն է տեղադրված ԱՀ ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Նորացված օրենքի համաձայն՝ մաքսային ծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամներին նոր ծառայության վայր տեղափոխելու, ինչպես նաև նրանց գույքի տեղափոխման և միանվագ փոխհատուցման ծախսերը կվճարվեն Մաքսային օրենսգրքի 334.1 հոդվածով նախատեսված միջոցներից. (մաքսային մարմինների կողմից մաքսային ոլորտում հայտնաբերված հանցագործությունների և մաքսային կանոնների, տուգանքների և մաքսատուրքերի դեմ վարչական իրավախախտումների դեպքում դատարանի որոշումների հիման վրա պետական սեփականության հանձնված ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների վաճառքից ստացված միջոցները) և սույն օրենսգրքի 224.1.5 (մաքսատուրքեր) և 224.1.6 (վճարումներ) հոդվածների համաձայն՝ համապատասխան գործադիր իշխանության սահմանած կարգով փոխանցվել մաքսային գործունեություն իրականացնող գործադիր իշխանության հաշվեհամարին։
Մաքսային մարմինների այն պաշտոնատար անձանց և նրանց ընտանիքների անդամներին, ովքեր մաքսային մարմիններում ծառայության վայրի փոփոխության պատճառով չունեն բնակության վայր և այդ կապակցությամբ բնակվում են վարձակալած բնակարանում, բնակարանների վարձակալության համար կվճարվի դրամական փոխհատուցում` համապատասխան գործադիր մարմնի կողմից սահմանված չափով՝ կախված բնակության վայրից.
Մինչ այժմ մաքսային մարմնի պաշտոնատար անձի և նրա ընտանիքի, ինչպես նաև գույքի տեղափոխումը նոր ծառայության վայր իրականացվում էր մաքսային մարմինների պահպանման համար հատկացված միջոցների հաշվին՝ մաքսային գործը իրականացնող գործադիր իշխանության կողմից սահմանված կարգով։

Ильхам Алиев утвердил изменения в «Положение о службе в таможенных органах»
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал закон о внесении изменений в «Положение о службе в таможенных органах», утвержденное 7 декабря 1999 года.
Как сообщает Caliber.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы АР. Согласно обновленному закону, расходы на переезд должностных лиц таможенных органов и членов их семей на новое место службы, а также на перевозку их имущества и единовременная компенсация будут выплачиваться из средств, предусмотренных статьей 334.1 Таможенного кодекса (средства, полученные от продажи товаров и транспортных средств, переведенных в государственную собственность на основании судебных решений по делам о преступлениях, выявленных таможенными органами в сфере таможенного дела, и об административных проступках против таможенных правил, штрафов и таможенных платежей) и в соответствии со статьями 224.1.5 (таможенные сборы) и 224.1.6 (платежи) данного кодекса, перечисляемых на счет органа исполнительной власти, осуществляющего таможенное дело, в порядке, установленном соответствующим органом исполнительной власти.
Должностным лицам таможенных органов и членам их семей, не имеющим места жительства в связи со сменой места службы в таможенных органах и в этой связи проживающим в арендуемой квартире, будет выплачена денежная компенсация за аренду жилья в порядке и в размере, установленном соответствующим органом исполнительной власти, в зависимости от места жительства.
До настоящего времени перевозка должностного лица таможенного органа и его семьи, а также имущества на новое место службы осуществлялась за счет средств, выделяемых на содержание таможенных органов в порядке, установленном органом исполнительной власти, осуществляющим таможенное дело.