Ադրբեջանը պահանջում է Հայաստանից պատժել «Ղարաբաղ» երգի գրագողության մեղավորներին
Ադրբեջանի մշակույթի նախարարությունը և Մտավոր սեփականության գործակալությունը համատեղ հայտարարություն են տարածել, որում պահանջում են Հայաստանի պաշտոնական կառույցներից պատասխանատվության ենթարկել ադրբեջանցի կոմպոզիտոր Բահրամ Նասիբովի «Ղարաբաղ» երգի հեղինակային իրավունքը խախտողներին։
Ինչպես հաղորդվում է Сaliber.Az-ը՝ վկայակոչելով հայտարարությանը, Հայաստանի համապատասխան կառույցներից պահանջվում է արգելել ադրբեջանցի կոմպոզիտոր Բահրամ Նասիբովի «Ղարաբաղ» ստեղծագործության մասսայական կատարումը և այն որպես հայկական «Սիրուն ջան» երգ ներկայացնելը, վերացնել գրագողության դեպքերը, վերականգնել Բահրամ Նասիբովի հեղինակային իրավունքները և պատասխանատվության ենթարկել խախտում կատարածներին՝ համաձայն միջազգային իրավունքի և ազգային օրենսդրության, ինչպես նաև տեղեկացնել ադրբեջանական կողմին ձեռնարկված միջոցների մասին։
«Հեղինակային իրավունքի խախտման այս փաստը չհետաքննվելու և չվերացնելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը կխախտի «ազգային ռեժիմի» սկզբունքը, որը Բեռնի «Գրական և գեղարվեստական ստեղծագործությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածում ամրագրված հիմնարար սկզբունքներից է, որին անդամակցում է Հայաստանը, ինչպես նաև մի շարք այլ միջազգային պայմանագրերի դրույթներ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։

Азербайджан требует от Армении наказать виновных в плагиате песни «Карабах»
Министерство культуры и Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана распространили совместное заявление, в котором потребовали от официальных структур Армении привлечь к ответственности лиц, нарушивших авторское право на песню «Карабах» азербайджанского композитора Бахрама Насибова.
Как сообщает Report со ссылкой на заявление, от профильных структур Армения требуется запретить массовое исполнение произведения азербайджанского композитора Бахрама Насибова «Карабах» и выдачу его за армянскую песню «Sirun jan», устранить случаи плагиата, восстановить авторские права Бахрама Насибова, привлечь к ответственности лиц, совершивших нарушение, в соответствии с международным правом и национальным законодательством, а также проинформировать азербайджанскую сторону о принятых мерах.
«Если указанный факт нарушения авторских прав не будет расследован и устранен, Республика Армения нарушит принцип «национального режима», который является одним из основополагающих принципов, закрепленных в 5-й статье Бернской конвенции «Об охране литературных и художественных произведений», членом которой эта страна является, а также положения ряда других международных договоров», - говорится в заявлении.
Напомним, что ранее армянский исполнитель Гор Епремян разместил на платформе Youtube песню под названием «Sirun jan», которая является очевидным плагиатом известного всем в Азербайджане и ряде стран тюркского мира музыкального произведения Бахрама Насибова «Карабах».