Իլհամ Ալիև. Ֆրանսիան, օգտագործելով ԶԼՄ-ները, մեզ մեղադրում է իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ
Ցավոք սրտի, Ֆրանսիայի կառավարությունը կրկին օգտագործում է իր կողմից վերահսկվող լրատվամիջոցները կամ փորձում է մեզ մեղադրել իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ, սակայն դա ճիշտ չէ։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջ»-ը, այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Շուշայի՝ «Կեղծ պատմությունների բացահայտում. պայքար ապատեղեկատվության դեմ» թեմայով երկրորդ համաշխարհային մեդիա ֆորումում։
«Մենք սկսեցինք ակտիվորեն ներգրավվել այս հարցում (գաղութատիրության դեմ պայքարում - խմբ.) անմիջապես այն բանից հետո, երբ սկսեցինք նախագահել Չմիավորման շարժումը, քանի որ Շարժման շատ անդամներ, անցյալում միլիոնավոր մարդիկ դարձել են գաղութատիրության զոհեր: ՄԻ շարք երկրներ դեռ տառապում են դրանից։ Կոմորները և Մայոտտը դեռ գաղութատիրության տակ են։ Դա մեր պարտքն էր, մենք ցանկանում ենք օգնել այս երկրներին ազատվել անցյալի այդ նողկալի մնացուկներից»,- ընդգծել է պետության ղեկավարը։
Նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի կառավարությունը կրկին օգտագործում է իրենց վերահսկողության տակ գտնվող լրատվամիջոցները կամ փորձում է մեզ մեղադրել իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ։ «Սակայն դա ճիշտ չէ»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
«Մենք դա անում ենք ի պատասխան նրանց հակաադրբեջանական գործողությունների ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, Եվրամիությունում և այլ կառույցներում, որտեղ նրանք իրականում սառը պատերազմ սկսեցին մեր դեմ։ Մենք դա անում ենք, քանի որ բացարձակապես համոզված ենք, որ Ֆրանսիայի գործողություններն անընդունելի են, զզվելի և պետք է դադարեցվեն։ Նրանք իրավունք չունեն վերահսկելու այն մարդկանց իրավունքները, ովքեր ապրում են իրենց տարածքից ավելի քան 10,000 կիլոմետր հեռավորության վրա, և որոնց նրանք նվաստացնում, ձուլում և սպանում են։ Նոր Կալեդոնիայում վերջին իրադարձությունների ժամանակ յոթ մարդ է զոհվել։ Դրա պատասխանատվությունը կրում է Ֆրանսիայի կառավարությունը և նրա նախագահը»,- հավելել է նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Մենք կշարունակենք աջակցել գաղութատիրությունից տառապող բոլոր ժողովուրդներին, որքան կարող ենք, մեր բոլոր ռեսուրսներով և, իհարկե, Բաքվի նախաձեռնող խմբի միջոցով»,- եզրափակել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев: Франция, используя СМИ, обвиняет нас во вмешательстве в их внутренние дела
К сожалению, французское правительство снова использует подконтрольные им СМИ или пытается обвинить нас во вмешательстве в их внутренние дела, но это неправда.
Как сообщает Азертадж, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на Втором Шушинском глобальном медиафоруме на тему «Разоблачение ложных нарративов: борьба с дезинформацией».
« Мы начали активно заниматься этим вопросом (борьбой с колониализмом - ред.) вплотную сразу после того, как стали председательствовать в Движении неприсоединения, поскольку многие члены Движения, миллионы людей в прошлом стали жертвами колониализма. Некоторые страны до сих пор страдают от этого. Коморские острова, остров Майотта до сих пор находятся под колониальной властью. Это был наш долг, мы хотим помочь этим странам освободиться от этого отвратительного пережитка прошлого», - подчеркнул глава государства.
По словам президента, французское правительство снова использует подконтрольные им СМИ или пытается обвинить нас во вмешательстве в их внутренние дела. «Но это неправда», - заявил азербайджанский лидер.
«Мы делаем это в ответ на их антиазербайджанские действия в Совете Безопасности ООН, Европейском Союзе и других институтах, где они фактически развязали против нас холодную войну. Мы делаем это потому, что абсолютно уверены, что действия Франции неприемлемы, отвратительны и должны быть остановлены. У них нет права контролировать права людей, которые живут более чем в 10 000 километрах от их территории и которых они унижают, ассимилируют и убивают. Во время недавних событий в Новой Каледонии погибли семь человек. Ответственность за это лежит на правительстве Франции и ее президенте», - добавил президент Ильхам Алиев.
«Мы продолжим поддерживать все народы, страдающие от колониализма, насколько это в наших силах, всеми нашими ресурсами и, конечно, посредством Бакинской инициативной группы», - заключил глава государства.